14 października 2019 r. to data bardzo wyjątkowa w kalendarzu – Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu przedszkolaki brały udział w 26 jubileuszowej akcji – Nie śmiecimy – segregujemy!

Sprzątanie świata wpisało się w wiodące zadanie Fundacji „Nasza Ziemia” jak i zadanie edukacyjne w szkołach, przedszkolach. Mimo tego, że odbyło się 20 września, to my nauczyciele w radwanickim przedszkolu uczymy dzieci segregować śmieci przez cały rok.     Każdy przedszkolak już swoim ubiorem w kolorach pojemników: białym, zielonym, żółtym, niebieskim oraz czerwonym apelował do segregowania – segregujcie śmieci dorośli i dzieci!!!

Wszystkie grupy przedszkolne oglądały teatrzyk Nie śmiecimy” w wykonaniu grupy „Słoneczek” oraz Gabrysi, Neli i Martynki z grupy „Motylków”. To była motywująca lekcja ekologii przedszkolaków, którzy namawiali do dbania o swoją planetę, zaczynając od najbliższego otoczenia w pobliżu domu, przedszkola. Inscenizacja o niesfornych maluchach, które usypały górę śmieci uczyła zasad sprzątania, aby zbierać śmieci i wrzucać do kolejnych pojemników. Publiczność mogła skandować, klaskać i nabywać wiedzę przyrodniczą w czasie tańca do piosenek „Śmieciowa Samba”, „My jesteśmy ekoludki”, „Moja planeta” oraz „Ziemia – Zielona wyspa”. Aktorzy demonstrowali dzieciom rodzaje koszy, do których wkładały papier, szklany słoik, plastikową butelkę oraz puszkę. Była również nauka poprzez zabawę, kiedy każdy przedszkolak opakowanie przyniesione po produktach mógł segregować, a hasło „Śmieciu precz, brudzie precz! Ład, porządek dobra rzecz” w tym pomagało.

Najlepszym sposobem, na to, aby przedszkolaki nabyły to doświadczenie było również oglądanie bajek edukacyjnych: „Rady na odpady”, „Rybek z Rybnika uczy segregować śmieci”. Wszyscy otrzymali książeczkę Kubusiowych Przyjaciół Natury oraz pieczątkę Kubusia.

Wciąż potrzeba specjalnych akcji, żebyśmy zainteresowali się czystością naszych ulic, parków i lasów. Może pora wypracować własny sposób dbania o otoczenie?

Oto mądre rady ekologa: J

–  Segregujcie odpady razem z rodzicami.

– Dajcie drugie życie książkom. Przeczytane lub nieprzydatne już książki, zanieście do  

  biblioteki!

– Zabawki, którymi się już nie bawicie, oddajcie innym dzieciom!

– Korzystajcie z artykułów wielokrotnego użytku!

– Drugie śniadanie pakujcie do pojemnika plastikowego a nie woreczka.

– Zachęcajcie do segregowania śmieci inne dzieci, sąsiadów i dziadków.