Narodowe Święto Niepodległości- 11Listopada

W dniu 10.11.2022r. 16 Drużyna Harcerska „Tajemnica”, pod pieczą dh. Anny Trochanowskiej, wystąpiła w szkole w Radwanicach z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wystawiła podniosłą inscenizację słowno-muzyczną, żywą lekcję historii ukazującą, jak ważna jest pamięć o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość. Przypomniała nam, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że trzeba o nią walczyć i o nią dbać.
16. drużyna w tym dniu również wystąpiła ze swoim programem artystycznym w Szkole Podstawowej w Rzeczycy oraz w Domu Dziennego Pobytu „Cicha Przystań” w Głogowie. Zaproszeni goście nie kryli wzruszeń i łez, a czas spędzony na wspomnieniach jeszcze bardziej uzmysłowił wszystkim czym jest Niepodległość.
11.11.2022r. nasza drużyna wzięła czynny udział w obchodach gminnych i powiatowych z okazji Święta Narodowego, a już popołudniu uczestniczyła w trzydniowym Zlocie „Twierdza” w Głogowie pod hasłem „Czas Bohaterów”, który miał na celu oddanie się refleksji nad tym, czym dla każdego z nas jest patriotyzm. Dla harcerzy był to niezapomniany czas wielu emocji, wzruszeń, radości i nowych przyjaźni.

Zostaliśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu!!!

Właśnie została ogłoszona lista zwycięzców konkursu ,,1000 pierwszych organizatorów CodeWeek” zorganizowanego przez  NASK – Państwowy Instytut Badawczy w ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania. Do konkursu zgłoszono 75.223 wydarzeń, w tym nasze pt. ,,Zakodowane życzenia”, o którym pisaliśmy w listopadzie. Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że znaleźliśmy się w zaszczytnym gronie laureatów !!! Już niedługo do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dotrze pakiet 10 gier CodyRoby, które pomogą nam w dalszym rozwijaniu umiejętności programowania, analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów oraz właściwej komunikacji.

Wyniki przedszkolnego i szkolnego etapu konkursu „Najpiękniejsza szopka”

Przedszkole

4-latki

1 m. – Natalia Danowska

2 m. – Małgorzata Romanowicz

3 m. – Leon Widawski

5-latki

1 m. – Łucja Olszewska

2 m. – Kaja Loreth

6 – latki

1 m. – Iga Pulkowska, Jan Żyta

2 m. – Julia Jarząbek, Hanna Wilczak

3 m. – Katarzyna Moskwa, Mikołaj Sip, Karol Fiedorec

Kl. I-III

Kl. I

1 m. – Jagoda Żyta, Stanisław Rusinko

2 m. – Gaja Steciąg, Nikodem Ostrowski, Jakub Kurek

3 m. – Pola Chrabańska, Berenika i Natanael Dąbrowscy, Bartosz Fudali

Kl. II

1 m. – Nina Olewnik

2 m. – Bartosz Zymiak, Marek Romanowicz

3 m. – Oliwier Łucki

Kl. III

1 m. – Oliwia Konieczna, Bartosz Loret

2 m. – Natalia Sip, Lena Górkiewicz

3 m. – Zuzanna Żyta, Jagoda Kędzierska

Kl. IV-VIII

1 m. – Bartosz Pulkowski, Bartosz Turkiewicz, Kacper Żurowski

2 m. – Maja Chodorowska, Miłosz Burzyński

3 m. – Marta Pisarska, Lena Widawska, Franciszek Wilk

Wyniki przedszkolnego i szkolnego etapu konkursu „Najpiękniejszy stroik”

Przedszkole

1 m.- Elena Hofmańska

Wyróżnienia: Maja Smulska, Julia Chlebowicz, Bartosz Samul,

Natan Korczyński, Karol Fiedorec

Kl. I-III

1 m. – Alan Śladewski, Aleksandra Miklarz

2 m. – Mark Raienko, Kacper Ciosek

3 m.- Hanna Pasternak

Wyróżnienia: Sandra Smulska, Gabriela Hofmańska, Alicja Ciosek,

Maja Słowik, Izabela Murjas, Lena Górkiewicz, Hubert Loreth,

Filip Wiśniewski

Kl. IV-VI

1 m.Bartosz Turkiewicz

2 m. – Oskar Miklarz

3 m. – Zofia Zalas

Wyróżnienia: Michalina Bienia, Lena Widawska, Daria Szulczyńska,

Julia Kędzierska, Hanna Bobela, Jakub Loreth, Wiktor Bobela

Gdzie dzisiaj byliśmy? Pytanie powinno raczej brzmieć: ,,Gdzie nas nie było(?)…”

7 grudnia klasy ósme wzięły udział w wycieczce do Głogowa. Jako jedni z pierwszych mieliśmy okazję przetestować nową trasę spacerową ,,Śladami św. Mikołaja”, której pomysł zrodził się, gdy rozpoczęto starania, aby biskupa z Miry ogłosić patronem miasta.

Pierwszym punktem programu była Kolegiata, w której mieliśmy okazję usłyszeć historię tego wyjątkowego zabytku oraz zobaczyć podziemia. Kolejnym miejscem było Muzeum Archeologiczno – Historyczne i wystawa poświęcona oficjalnemu patronowi miasta – Św. Mikołajowi, który zyskał sławę jako darczyńca, po tym, gdy odziedziczony po śmierci rodziców majątek przeznaczył dla potrzebujących. Kolejnym etapem naszej wycieczki był ratusz i sala ślubów. Mogliśmy też podziwiać zapierające dech widoki z wieży ratuszowej. Ostatnim punktem nowej trasy spacerowej były podziemia kościoła Bożego Ciała, w których podobno zamieszkują duchy.

Po wyjątkowo udanym spacerze udaliśmy się do Miejskiego Ośrodka Kultury na musical zatytułowany ,,Powrót do… przeszłości. Czy mogę zmienić świat?” w wykonaniu Teatru Muzycznego ,,Forte”. Spektakl pokazał widzom, w jaki sposób można poszerzać swoje horyzonty. Podkreślono w nim także, że to co robimy w chwili obecnej może mieć duży wpływ na naszą przyszłość. Przypomniano biografie takich osobistości jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Maria Skłodowska – Curie, autorytetów, którzy nie bali się walczyć o swoje marzenia i z uporem realizowali wytyczone cele, rozwijając swój talent i umiejętności. Było to wzruszające i ekscytujące widowisko muzyczne z elementami dobrego humoru.

Wycieczka się udała, pomimo niesprzyjającej pogody. Nie możemy się doczekać kolejnej!

Projekt ,,BohaterON w Twojej Szkole” kolejny raz w ZSP

W tym roku po raz kolejny przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu ,,BohaterOn w Twojej Szkole” objętego patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, którego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocja postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku. Wzięły w nim udział klasy czwarte, szóste i siódme. Zajęcia związane z akcją BohaterOn odbywały się głównie na lekcjach języka polskiego oraz godzinach wychowawczych.  Uczniowie, po zaznajomieniu się z historią Powstania Warszawskiego, stworzyli kartki i plakaty zwierające podziękowania dla Powstańców Warszawskich. Słowa wdzięczności płynące prosto z serc zostały następnie wykorzystane do stworzenia wpisów na stronie dumnizpowstańców.pl. Upamiętniają one 63 dni Powstania Warszawskiego i są wyrazem naszej dumy i uznania dla dokonań bohaterów roku 1944,  którzy narażając swoje zdrowie w walce o ojczyznę, stali się wzorami do naśladowania.

WSTECZ