16. drużyna harcerska „Tajemnica”. Pasmo sukcesów

Rok szkolny 2021/22 przepełniony był samymi sukcesami. 16-stka zdobyła I miejsce w grze terenowej „Harcerski Start”, w grze terenowej podczas Zlotu „Twierdza”, a także I miejsce w Dolnośląskim Festiwalu Kultury Harcerskiej „Parasol” w Mok-u, w Głogowie oraz w grze terenowej podczas biwaku „HARCART”.

W maju podczas biwaku „LasART” 18-ście harcerek i harcerzy z naszej szkoły złożyło przyrzeczenie harcerskie. Był to czas pięknych przeżyć, radości, pozytywnych emocji, ale również pełnej świadomości bycia harcerką i harcerzem.

Harcerze byli inicjatorami wielu świadomych działań ukierunkowanych na niesienie pomocy i radości innym. Przygotowali Jasełka, dzięki którym cała społeczność szkolna przeniosła się w enigmatyczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. W tym niezwykłym przedstawieniu przypomnieli o najważniejszym aspekcie tego Święta- rodzącej się Dobrej Nowinie. Jej symbolem było przekazanie przez harcerki i harcerzy Światełka Pokoju i Braterstwa. I tak nasza 16. drużyna niesie to światło na co dzień. Była inicjatorem akcji charytatywnej „Pomaga-MY harcerki i harcerze, dołącz i ty- Pomoc Ukrainie”, w ramach której zebrano 2143zł. Pieniądze zostały przekazane na bieżące potrzeby dla uchodźców z Ukrainy w naszej gminie. Pod kierunkiem druhny Anny Trochanowskiej harcerze zorganizowali wycieczkę do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego dla zuchów, podczas której prowadzili dla nich gry i zabawy. Dzięki temu zdobyli trop- Ojczyzna i wykonali zadania w ramach tropu-Inicjatywa. 

Życie harcerskie w naszej gminie nabiera tempa. W kwietniu do naszej 16. drużyny dołączył zastęp z Rzeczycy i Głogowa. Ta innowacja przyczyniła się do powiększenia naszej drużyny o kolejne druhny i druhów. Obecnie drużyna liczy 30 osób. W niedalekiej przyszłości planujemy zadania ukierunkowane na trop- inicjatywa, czyli poprowadzenie zajęć w domu dziecka. Również we wrześniu czeka nas rajd „GRANICA”. Mamy nadzieję, że nasze zastępy 16. drużyny harcerskiej „TAJEMNICA” pod dowództwem drużynowej Anny Trochanowskiej jeszcze niejednokrotnie rozpalą pozytywnie serca Radwaniczan.

„Sport to zdrowie”- turniej klas 1-3

31 maja w ramach innowacji pedagogicznej- WF z elementami j.niemieckiego- odbył się turniej sportowy klas 1-3. Turniej był okazją do rywalizacji, ale również dobrej zabawy. W ramach turnieju dzieci uczestniczyły w rozgrzewce do utworu w j.niemieckim „Hände waschen”. Następnie przystąpiły do sztafety, wyścigów rzędów oraz rozgrywek w „Dwa ognie”. Każda klasa wykonała transparent, który przekazywał magiczną moc wygranej. Mocny doping dodatkowo pobudzał do walki, a zasada fair play towarzyszyła każdej konkurencji. Turniej miał charakter otwartej formy, co umożliwiło również rodzicom dopingowanie swoich pociech. Wszystkie kasy otrzymały gratulacje i pamiątkowe dyplomy. Cała impreza przebiegła w radosnej i sportowej atmosferze.

W roku szkolnym 2021/22 były prowadzone zajęcia WF w klasach 2-3 w ramach programu WFzAWF. Celem projektu jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do zajęć stacjonarnych– walka ze skutkami pandemii. Program realizowany jest we współpracy z Akademią Fizyczną w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Natomiast klasy 1 objęte zostały programem „Sprawny Dolnoślązaczek”. Celem programu jest zachęcenie uczniów klas 1-3 szkół podstawowych do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Inicjatywa zakłada również wykonanie pomiarów, które monitują stan fizyczny dzieci. Program, opracowany został przez Dolnośląski Szkolny Związek Sportowy, a jego partnerem jest „60 minutcodziennie”. Te cenne projekty umożliwiają nauczycielom pozyskanie dodatkowej wiedzy, dzieciom zapewniają dodatkową aktywność fizyczną, natomiast inicjatorom gwarantuje otrzymanie pomiarów, dzięki którym badają bieżący stan fizyczny dzieci.

Pasje i sukcesy Marcina

Marcin Waligóra  z klasy 7a zdobył II miejsce w konkursie pt.: „Kolej na naukę”.  Nasz szkolny miłośnik kolei wziął udział w XXIV edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, organizowanego przez Uniwersytet Wrocławski, przygotowując film pt. „Nauka na szynach, czyli szyny i…”. Jako nagrodę Marcin wybrał sesję na symulatorze, który  jest odzwierciedleniem elektrycznego zespołu trakcyjnego”. Całość szkolenia odbyła się  pod okiem profesjonalnego instruktora dbającego o  podnoszenie kwalifikacji i kompetencji maszynistów Kolei Dolnośląskich.  

Marcin był zachwycony realnością symulatora. Wirtualizacją bowiem, objęte są: tory, wskaźniki, budynki, dworce i perony. Całość wyświetlana jest  w 4K na ekranach kabiny maszynisty.

Marcinowi gratulujemy i życzymy sukcesów. 

autor: R. Waligóra

Wyniki szkolnego etapu konkursu plastycznego „Bocian – niezwykły ptak i jego świat”

Kl. I
I m. – Kacper Polak i Krzysztof Dąbrowski
II m. – Nina Olewnik, Hanna Bendyk i Iga Skrok
III m. – Julia Depta, Anna Zalas i Oliwier Mizgalski
Wyróżnienia: Helena Pęczek, Karolina Kejna, Gabriela Hofmańska, Klaudia Dziekan, Martyna Mikołajewicz, Alan Kucharewicz

Kl. II
I m. – Martyna Anczykowska i Julia Frankowska
II m. – Pola Ciesielska, Natalia Sip i Bartosz Loret
III m. – Lena Górkiewicz, Zuzanna Żyta i Olaf Biliński
Wyróżnienia: Natalia Jurczyk, Alicja Szulc, Alicja Chylarecka, Paulina Ciciła, Oliwia Konieczna, Natasza Majchrowicz, Jagoda Kędzierska, Wilhelm Dąbrowski

Kl. III
I m. – Szymon Biskup i Bartosz Turkiewicz
II m. – Aleksandra Kosidło, Emilia Korościel i Dawid Cymbalak
III m. – Kajetan Greliński, Jeremi Kowalski i Konrad Ferenc
Wyróżnienia: Michalina Bienia, Nikola Dziedzic, Paulina Woźniak, Maja Chodorowska, Patrycja Kołodziej, Patrycja Hać, Patrycja Baszyńska, Aleks Bęben, Dominik Tatarynowicz, Mikołaj Janicki, Jakub Kwoka, Kacper Żurowski, Stanisław Majchrowicz, Mateusz Sikora

Kl. IV-VI
I m. – Mikołaj Ratka
II m. – Remigiusz Sip
III m. – Karol Baśkiewicz

Kl. VII-VIII
I m. – Zofia Zalas
II m. – Ewa Baśkiewicz
III m. – Ewa Mówińska

WSTECZ