Zrobiliśmy coś dobrego :)

Podarować komuś radość, dobroć, nadzieję może znaczyć tak wiele. Miesiąc grudzień to ten czas, kiedy każde serce może się otworzyć na drugiego człowieka i wykonać gest bezinteresownej pomocy. Stowarzyszenie „Bliżej Siebie” we współpracy z Publicznym Przedszkolem w Radwanicach w tym celu w grudniu przeprowadziło akcję „Książka dla szpitala” objętą patronatem fundacji ABCXXI „Cała polska czyta dzieciom” Bliżej Przedszkola. Przedsięwzięcie wsparło dzieci z oddziału pediatrycznego Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ w Nowej Soli. Akcję „Książka dla szpitala” przeprowadzono w myśl idei:

Dzieciństwo to czas radości, miłości, ale dla małych pacjentów to czas nadziei na wyleczenie…

  • Aby czytać – potrzebne są książki…
  • Aby rysować – trzeba mieć kredki, mazaki, farby…
  • Aby się bawić – przydałyby się klocki, lalki, pluszaki…
  • Aby wspierać małych pacjentów – wystarczy odrobina dobrej woli!

Rodzice wszystkich grup przedszkolnych włączyli się przynosząc zabawki, książki i przybory plastyczne. W grupie 4 latków „Rybki” przeprowadzono cykl zajęć prozdrowotnych zaczynając akcję według scenariusza „Serce dla małych pacjentów” w ramach Programu innowacji pedagogicznej „Promocja zdrowia w przedszkolu”. Pielęgniarka oddziałowa pani Brygida Bubel entuzjastycznie przyjęła od p. Iwony dary dla dzieci i wyraziła wyrazy wielkiego podziękowania na ręce Rodziców i Dzieci Publicznego Przedszkola w Radwanicach oraz członków Stowarzyszenia „Bliżej Siebie”. W sytuacji pandemicznej nie było uścisków, wspólnych zdjęć z małymi pacjentami, ale duża radość ogarnęła ich na widok pudełek i torebek prezentowych pod choinką. Na oddziale słychać było śmiech, wrzawę i bieganie na korytarzu.

Kolejna akcja świąteczna w przedszkolu „Podaruj serce w pierniczkowym ciasteczku” została zorganizowana w grudniu przez Stowarzyszenie „Bliżej Siebie”. Pierniczki zostały upieczone przez członków Stowarzyszenia p. Bogusię, p. Iwonę i p. Halinę. Mali pomocnicy – Lena i Kuba Kwokowie puścili wodze fantazji, aby udekorować je. Rodzice, nauczyciele, babcie, dziadkowie i inni pracownicy przedszkola zakupili pierniczki, z których dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na rzecz działalności stowarzyszenia – zorganizowanie warsztatów dla dzieci i rodziców oraz na organizację konkursów, wycieczek.

Pomagając, niech zawsze przyświeca nam mądrość Jana Pawła II:

Człowiek jest wielki nie przez to,

co posiada, lecz przez to, kim jest,

nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom, Dzieciom, Nauczycielom, Babciom, Dziadkom i innym Pracownikom za udział w akcjach „Książka dla szpitala” oraz „Podaruj serce w pierniczkowym ciasteczku”. 🙂

HANNAŁUŻKA LAUREATKĄ DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO!

W grudniu 2021 roku, uczniowie wszystkich dolnośląskich szkół podstawowych zostali zaproszeni do uczestnictwa w konkursie poetyckim „W podziękowaniu za beatyfikację Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego” pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Jerzego Badury w Międzyborzu, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Międzyborzu, Urząd Miasta i Gminy Międzybórz, Parafię pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika w Międzyborzu oraz Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Odnaleźć Radość i Nadzieję” w Międzyborzu.

Przed konkursowym Jury stanęło trudne zadanie. Na konkurs wpłynęło ponad 50 prac poetyckich z rejonu Dolnego Śląska. Mottem konkursu były słowa Kardynała, których znaczenie jeszcze wyraźniej rozbrzmiewa w czasie pandemii, dodając sił i nadziei : „Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy…”. Nasza uczennica Hanna Kałużka napisała wiersz zatytułowany „Przyjacielu nasz…”, w którym zawarła historię życia błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz jego zasługi dla Narodu Polskiego, oddając w poetyckiej formie swoje uczucia i refleksje. Jej wiersz spotkał się z uznaniem jury i Hania została laureatką konkursu.

Gratulujemy Hani i życzymy dalszych sukcesów!!!

Uczestniczenie w świecie wielokulturowym

wymaga silnego i dojrzałego poczucia tożsamości.

Ryszard Kapuściński

Od września do grudnia 2021r. realizowany był w naszej szkole projekt „Na pomoście kultur i wolności” w programie „Działaj Lokalnie” – Fundacji Wzgórza Dalkowskie. W ramach tego projektu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach „Moja Książeczka Sensoryczna”. Wykonali oni wspaniałe książeczki, wykazując się kreatywnością i twórczością plastyczną oraz znajomością zasad układania zadań. W naszych książeczkach można również znaleźć elementy różnych języków i kultur, co udało nam się połączyć w czasie warsztatów.

Kolejnym naszym projektowym działaniem był konkurs fotograficzny „Moja kulturowa tożsamość”. Wzięło w nim udział 24 osoby, które przesłały nam zdjęcia konkursowe, przedstawiające uczestników w strojach ludowych, w mundurach harcerskich, lub na tle flagi, pomnika, pejzażu górskiego itp. Została powołana komisja konkursowa do oceny zdjęć. Byli to: Dyrektor ZSP Radwanice Pani Bogusława Niemasz, Wójt Gminy Radwanice Pan Paweł Piwko oraz Dyrektor GOK Radwanice Pan Bartosz Hejmej. Wyłoniono laureatów oraz prace wyróżnione. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Ostatnim wydarzeniem projektowym był II Międzykulturowy Przegląd Kolęd, który odbył się podczas Wigilii Gminnej w radwanickim parku.

Koncert uświetnił świąteczne spotkanie mieszkańców, rozkołysał zimowy wieczór, połączył kultury dzięki dźwiękom kolęd polskich w wykonaniu uczniów ZSP Radwanice oraz kolęd łemkowskich w wykonaniu zespołu Lastiwczata z Przemkowa.

Realizacja projektu pozwoliła na łączenie pomimo różnic kulturowych, na wzajemne poznawanie się, kształtowanie postawy szacunku i tolerancji, a także pomogła niwelować skutki pandemii i przymusowej izolacji, która znacząco daje się we znaki nam wszystkim.

Działania projektowe umożliwiły wspólne działania przy zachowaniu odmiennych tożsamości kulturowych. Były pomostem kulturowym oraz pomostem pomiędzy wolnością, a skutkami pandemii. Miło nam było go budować i pokonywać dla wspólnego celu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu, partnerom, którzy wspomagali nasze działania oraz widzom, rodzicom i osobom zaangażowanym w jego realizację.

Koordynator: Dorota Maksymczak

Dyrektor: Bogusława Niemasz

WYNIKI GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „MOJE WYMARZONE RADWANICE”

W dniach 10 listopada – 14 grudnia 2021 r. odbył się Gminny Konkurs Plastyczny „Moje wymarzone Radwanice” dla dzieci w wieku 3 – 6 lat oraz uczniów klas I – VIII z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Radwanicach oraz Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Buczynie, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Bliżej Siebie” oraz Publiczne Przedszkole w Radwanicach. Autorzy prac ukazali Gminę Radwanice w sposób kreatywny i innowacyjny w różnych technikach plastycznych, zwracając uwagę na piękno architektury, przyrody, ochronę środowiska. Dzieci przedstawiły swoją wizję Radwanic w formie basenu, teatru, bajecznych placów zabaw, stadionu. W „Moich wymarzonych Radwanicach” powstaną stoki narciarskie, park rozrywki, zoo. W szczęśliwej gminie nie zabraknie również muzeum, plaży, portu, autostrady lub galerii. Czy głosy przedszkolaków i uczniów będą znaczące dla pana Wójta Pawła Piwko przy rozbudowie gminy? Czy te pomysły zostaną zrealizowane? Może to mali mieszkańcy jako przyszli architekci zaprojektują Radwanice podążając za własnymi marzeniami. Na pewno galeria prac konkursowych zachęca do oglądania i podziwiania. Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za rozwijanie wśród dzieci postawy przynależności do tzw. małej ojczyzny oraz rozbudzanie zainteresowania środowiskiem lokalnym.

Laureatami konkursu zostali:

I. Przedszkole

W kategorii 3 latków:

I miejsce – Natalia Danowska, grupa „Smerfiki”

II miejsce – Paweł Hynek, grupa „Rybki”

III miejsce – Elena Hofmańska, grupa „Smerfiki”

W kategorii 4 latków:

I miejsce – Zuzanna Adamczyk, grupa „Rybki”

II miejsce – Łucja Olszewska, grupa „Rybki”

III miejsce – Gabriela Remiszewska, grupa „Smerfiki”

Wyróżnienie – Jakub Komorowski, grupa „Rybki”

Wyróżnienie – Maja Mikołajewicz, grupa „Rybki”

Wyróżnienie – Hanna Wołoszyn, grupa „Rybki”

Wyróżnienie – Natan Zakrzewski, grupa „Rybki”

W kategorii 5 latków:

I miejsce – Jagna Zawada, grupa „Gumisie”

II miejsce – Miłosz Saczka, grupa „Żabki”

III miejsce – Aleks Olewnik, grupa „Gumisie”

III miejsce – Helena Chalaba, grupa „Żabki”

Wyróżnienie – Mikołaj Sip, grupa „Żabki”

Wyróżnienie – Aleksandra Kulczyk, grupa „Żabki”

Wyróżnienie – Julia Kubicka, grupa „Żabki”

W kategorii 6 latków:

I miejsce – Jagoda Żyta, grupa „Jeżyki”

II miejsce – Antoni Buczek, grupa „Jeżyki”

III miejsce – Adam Zakrzewski, grupa „Pszczółki”

Wyróżnienie – Alan Śladewski, grupa „Jeżyki”

II. Klasy I – III

I miejsce – Gabriela Hofmańska, klasa I b

II miejsce – Natalia Sip, klasa II a

III miejsce – Bartosz Loret, klasa II a

Wyróżnienie – Oliwia Konieczna, klasa II b

Wyróżnienie – Martyna Mikołajewicz, klasa I b

Wyróżnienie – Nikola Śladewska, klasa II b

III. Klasy IV-VIII

I miejsce – Jan Zakrzewski, klasa IV (SP Buczyna)

II miejsce – Remigiusz Sip, klasa VI a

III miejsce – Natalia Mikołajewicz, klasa IV a

Laureaci konkursu otrzymują nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie „Bliżej Siebie” i Urząd Gminy w Radwanicach. Dziękujemy serdecznie panu Wójtowi Pawłowi Piwko za wsparcie finansowe konkursu.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów 

WSTECZ