KOMUNIKAT URZĘDU GMINY RADWANICE

 

Otwieramy w gminie Radwanice przedszkola oraz oddziały przedszkolne.

1. Od 6 maja br. przedszkole i oddziały przedszkolne będą otwarte w godzinach od 7.00 do 16.00

2. Zapisy dzieci należy zgłaszać do dnia 4 maja do godz. 9.00 wychowawcom grup lub dyrektorowi placówki

3.Grupy przedszkolne będą liczyć do 14 dzieci. 

4.Kryteria przyjęcia dziecka w pierwszej kolejności:

1/ dwoje rodziców pracujących lub

2/ przynajmniej jeden rodzic pracujący w służbie zdrowia, służbach mundurowych oraz handlu,

3/ brak możliwości opieki nad dzieckiem w domu przez innych domowników.

5. Informacja o przyjęciu dziecka zostanie przekazana zgłaszającym przez wychowawców grup do 5 maja /wtorek/ do godz. 10.00

6. W przedszkolu i oddziałach przedszkolnych obowiązują zasady bezpieczeństwa ustalone przez ministerstwo zdrowia w wytycznych, z którymi koniecznie muszą zapoznać się rodzice zgłaszający dziecko (do pobrania TUTAJ). 

Wsparcie psychologiczne w czasie pandemii koronawirusa – gdzie szukać pomocy?

Wszyscy niepokoimy się obecną sytuacją związaną z pandemią. Jedni mniej, inni bardziej. Niektórym lęk uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jeśli odczuwasz znaczne obciążenie psychiczne lub znasz osoby, które nie radzą sobie w tym trudnym czasie, zgłoś się po pomoc!

Obecna sytuacja związana z rozwojem koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce może stanowić dodatkowe obciążenie dla zdrowia psychicznego. Jednym z zagrożeń, przed którym ostrzegają eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest ciągłe śledzenie wiadomości na temat wirusa z niesprawdzonych źródeł, które może prowadzić do narastania niepokoju i stresu.

Nowe informacje dopływają do nas non stop. Wiele z nich to fake newsy, siejące tylko jeszcze większą panikę. Radzimy ograniczyć śledzenie sytuacji. Nie trzeba tego robić, aby być dobrze poinformowanym. Jeśli nieustannie masz włączoną telewizję informacyjną, zmień kanał. Jeśli twoi znajomi permanentnie dostarczają ci informacji, poproś, aby przestali lub postaraj się od tego odciąć.

Eksperci zalecają stosowanie się do komunikatów publikowanych przez oficjalne, potwierdzone źródła, takie jak komunikaty WHO i strony rządowe (witryna Ministerstwa Zdrowia czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego). Znajdziecie tam m.in. informacje o tym, jak dbać o siebie i swoje otoczenie oraz w jaki sposób zminimalizować ryzyko. Należy też sprawdzać fakty.

Jeśli jednak lęk utrudnia funkcjonowanie na tyle, że nie jesteś w stanie skupić się na pracy, nauce, rodzinie albo masz myśli samobójcze, warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy.

  • Można zadzwonić np. na infolinię Centrum Wsparcia Dla Osób W Stanie Kryzysu Psychicznego, która od 2017 roku działa całodobowo, 7 dni w tygodniu pod numerem 800-70-2222.

Linia Wsparcia jest całkowicie bezpłatna. Pod numerem telefonu, mailem porady@liniawsparcia.pl oraz na czacie dyżurują psychologowie z Fundacji ITAKA. Udzielają porad i kierują dzwoniące osoby do odpowiednich placówek specjalistycznych w danym regionie kraju. Gotowi są do wysłuchania, zrozumienia i akceptacji. Możesz porozmawiać z nimi o swoim problemie, a także uzyskać profesjonalną pomoc. W wyznaczonych godzinach pełnią dyżury również specjaliści – lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. Informacja o dyżurach znajduje się na stronie www.liniawsparcia.pl.

Z pomocy Centrum Wsparcia może skorzystać każdy, kto czuje, że jest w stanie kryzysu psychicznego oraz wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, rozmowy, porady, wsparcia psychologicznego lub rozmowy z psychiatrą. Jeśli czujesz się stale przygnębiony, samotny, nie dajesz sobie rady z codziennością i stresem lub zamartwiasz się o swój stan zdrowia, zadzwoń.

Kryzys psychiczny to moment, kiedy czujesz, że problemy cię przerastają, czujesz, że więcej już nie udźwigniesz. Jego powodem może być również życie w ciągłym stresie. Przedłużanie się takiego stanu może prowadzić do depresji. Czasem załamaniu nerwowemu towarzyszą myśli samobójcze. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty. Nie czekaj! Daj sobie pomóc!

DBAJMY O ZIEMIĘ – SŁONECZKA PRZYPOMINAJĄ

22 kwietnia w kalendarzu to kartka „zielona” jednego ze święta ekologicznego oprócz takich ważnych jak: Światowy Dzień Lasu (21 marca), Światowy Dzień Wody (22 marca), Międzynarodowy Dzień Ptaków (1 kwietnia), Dzień Leśnika (5 kwietnia). Dzieci z przedszkola w Radwanicach uczą się już od grupy 3 latków jak dbać o środowisko: segregując śmieci z nauczycielami, zachowując się odpowiedzialnie w ogrodzie przedszkolnym i przestrzegając zasad małego ekologa na ścieżce dydaktycznej EKOlandia, na spacerze, na wycieczce w lesie, w parku. Postawa proekologiczna powinna być kształtowana w przedszkolu, w szkole, domu rodzinnym, co zaowocuje w życiu dorosłym. Opieka nad zwierzętami, hodowla i pielęgnacja roślin może być rozwijana małymi krokami już u malucha. Z okazji Dnia Ziemi dzieciom z grupy „Słoneczka” przeczytali rodzice w czasie zabawy on – line wiersz Bożeny Formy „Ziemia”:

Nasza Ziemia to piękna kraina,
na niej skały, lądy, morza.
Wiele różnych przedziwnych zjawisk,
i tajemnic w sobie chowa.
Wszyscy zawsze dbajmy o Ziemię,
aby oazą dla nas była.
By jej człowiek nie zaśmiecał,
pełnią życia nam tętniła.
Brudna woda, nieczyste powietrze,
precz spaliny, nieczyste odpady.
Więcej tego nikt z nas już nie chce
nowe trzeba mieć zasady.
Wszystkie żale dziś ludziom ogłaszaj
Niechaj ciągle o ciebie dbają.
Nasza Ziemio niech cię mieszkańcy
Wciąż z odpadów oczyszczają.

W ilustracji wykonanej do utworu 6 –latki pokazują, że nie jest obojętne to, co niszczy naszą planetę. Ten manifest wyrysowany w różnej formie: kuli ziemskiej, dzieci świata, lasów, wody, segregacji śmieci ukazuje jak serce dziecięce ma moc apelu o dobroć człowieka i życia w zgodzie z przyrodą. Cieszę sie jako wychowawca, że mama i tata pracują zdalnie z przedszkolakami, które tak entuzjastycznie pokazały swoją wrażliwość na ekologię poprzez barwne emocje na obrazkach. Te rysunki niech będą przykładem dojrzałej postawy małego przyrodnika nawołującego: “I ty przedszkolaku oraz dorosły człowieku oszczędzaj wodę, nie niszcz i nie śmieć – dbaj o przyrodę!”

 

Życzmy sobie wszyscy, aby Dzień Ziemi królował nam cały rok!

TĘSKNIĄ NAUCZYCIELE. TĘSKNIĄ PRZEDSZKOLAKI I UCZNIOWIE. TĘSKNIĄ RODZICE…

Od 16 marca 2020 mija już kolejny tydzień, kiedy placówki oświatowe są zamknięte. Nauczyciele Publicznego Przedszkola w Radwanicach wybrali różne sposoby komunikowania się z dziećmi zarówno poprzez kontakty mailowe, telefoniczne jak i facebook, realizując treści podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Cieszymy się, że rodzice bardzo chętnie pracują ze swoimi pociechami, aby w sytuacji pandemii zainteresować je literkami, zabawami matematycznymi, tekstami z zakresu literatury dziecięcej, piosenkami,  tańcami, zabawami ruchowymi, które wysyłają wychowawcy. Dzieci również uczą się poprzez zabawę multimedialnymi grami interaktywnymi rozwijającymi percepcję wzrokową, słuchową i koordynację wzrokowo – ruchową. Ile uśmiechu i innych emocji pozytywnych towarzyszy przedszkolakom, kiedy wykonają zadanie lub bawią się on – line, co pokazują zdjęcia przesłane przez mamę i tatę. Tęsknią uczniowie i dzieci 2,5 – 6 letnie za nauczycielami, paniami pomocami oraz koleżankami, kolegami, zabawkami, smacznymi posiłkami i salami.  Maluchy wykonują prace plastyczne w oparciu o usłyszane opowiadania czytane przez rodziców, babcię, dziadka, piszą literki, szlaczki, odejmują, dodają lub robią kwiatki, ptaszki itp.

To dobra lekcja tolerancji i szacunku dla rodziców i nauczycieli. Wspierajmy się więc nawzajem – Państwo i My!  To dobry sprawdzian z odpowiedzialności.

Dziękujemy Państwu za pracę zdalnego nauczania z milusińskimi i zapraszamy do dalszej współpracy. Na wysłane na zdjęciach powitanie nauczycieli przedszkola siostry: Gabrysia, Aurelia i Lilianka odpowiedziały szybko i artystycznie wykonując wielobarwne, wiosenne pozdrowienia dla Pani Dyrektor, nauczycieli i innych pracowników oraz dzieci.

Składamy Rodzicom wyrazy wielkiego uznania i podziękowania za czas, cierpliwość i wytrwałość w pracy z dziećmi 🥰
Życzymy zdrówka!

 

Światowy Dzień Książki

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Księgi, książki, książeczki mają dziś swoje święto.
A czy Wy znacie zasady korzystania z książek? Na to pytanie z pewnością znajdziecie odpowiedź w wierszu ,,Od książki kilka słów”.

  

,,Od książki kilka słów”

Chociaż jestem książką,
co lubi być czytana,
dzisiaj kilka zasad mam do przekazania.
Zanim zaczniesz czytać,
umyj rączki swoje,
aby czyste były wszystkie kartki moje.
Zanim czytać zaczniesz jeszcze jedna rada
– czytać przy jedzeniu także nie wypada.
I na rogi kartek też uważaj proszę,
bo pogięte strony potem w środku noszę.
Czuję wtedy smutek i trochę mnie to boli.
Ładne, czyste książki chyba każdy woli.
Nie wyrywaj kartek, bo to strony moje,
w których zapisane bajki, wiersze twoje.
Czytaj mnie uważnie,
słuchaj moich treści.
Czy jesteś ciekawy, co się w środku mieści?
A gdy czytać skończysz,
ustaw mnie na miejsce,
byś kolejnym razem mógł poczytać jeszcze.

A oto kilka propozycji zabaw z wykorzystaniem książek:

Z KSIĄŻKĄ NA GŁOWIE

Jest to nic innego jak wyścigi z książką na głowie. Oczywiście książkę najlepiej zastąpić starymi zeszytami, bo podczas zabawy niejednokrotnie spadną dzieciom z głowy.

O CZYM PRZECZYTAMY W KSIĄŻKACH?

Do tego możemy wykorzystać  książki lub plansze. Zadaniem dzieci jest odgadywanie lub opowiadanie o tym, co możemy przeczytać w książkach itd. Możecie wspólnie z dziećmi także dopasowywać książki do plansz.

MAŁA CZY DUŻA?

Do tej zabawy będziecie potrzebować kilku książek w różnych rozmiarach. Zadaniem dzieci jest ich układanie od największej do najmniejszej i odwrotnie lub od najcieńszej do najgrubszej.

 

Otwierając 👉TĘ STRONĘ👈 dowiecie się o zaletach czytania i posłuchacie piosenki.

MIŁEJ ZABAWY!!! 🥰 

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obecnie możemy czytać książki w różnej formie: papierowej i elektronicznej. Możemy jej także wysłuchać na audiobooku . Teraz za sprawą koronawirusa siedzimy w domu, wykorzystajmy ten czas na „przyjaźń z książką”. Zachęcamy Was do czytania, sięgnijmy do biblioteczek rodziców, może tam znajdziemy coś co Wam się spodoba, a jak nie to poszukajcie w Internecie, teraz można znaleźć wiele książek, które autorzy udostępniają legalnie np. J.K. Rowling udostępniła Harrego Pottera.
Panie Renie z biblioteki 🙂

Dzień Ziemii

Dnia 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi 🌎

Święto to obchodzimy od 1970 r. Po raz pierwszy Dzień Ziemi świętowano w Stanach Zjednoczonych. Z upływem lat skromne uroczystości rozwijały się i rozprzestrzeniały na inne kraje świata. W Polsce świętowano je po raz pierwszy 22 kwietnia 1990 r.

Dzień Ziemi każdego roku organizowany jest pod innym hasłem przewodnim, które zwraca uwagę na najważniejsze problemy związane
z ekologią i ochroną środowiska. Przykładowe hasła to: „Drzewa”, „Woda”, „Nawet ptakom potrzebna jest Ziemia”, „Czysta energia” itp.

Dzień Ziemi przypomina, że na naszej planecie jesteśmy „na chwilę” i tak, jak na porządnych gości przystało powinniśmy zostawić po sobie porządek. W związku z postępem i rozwijającym się przemysłem, mówienie o potrzebach naszej planety, naprawie tego co zdążyliśmy zepsuć i opiece nad naszym środowiskiem naturalnym, stało się czymś bardzo, bardzo ważnym. A niestety jest o czym mówić, gdyż człowiek jest autorem dziury ozonowej, kwaśnego deszczu, efektu cieplarnianego, topnienia lodowców, zmiany klimatu, zniszczenia różnych gatunków roślin i zwierząt. Pamiętajmy, że nawet najmniejsza troska o nasze środowisko i najbliższe otoczenie to ratunek dla Ziemi.

📣 PAMIĘTAJMY:
Z roku na rok stan naszej planety ulega znacznemu pogorszeniu. Jeśli jest dla Ziemi jakaś nadzieja to są nią najmłodsi członkowie społeczeństwa, dlatego też Naszych Przedszkolaków chcemy zainteresować świętowaniem Dnia Ziemi.

Jak Przedszkolaki mogą dbać o naszą planetę?

Oto kilka prostych rad:

  1. Zgaś światło jeśli pali się ono niepotrzebnie.
  2. Utrzymuj porządek.
  3. Segreguj śmieci wyrzucajac je do specjalnie oznakowanych pojemników.
  4. Nie lej niepotrzebnie wody i zakręcaj kran z kapiącą wodą.
  5. Nie niszcz mrowisk, ptasich gniazd.
  6. Dbaj o rośliny.

Poniżej przedstawiam kilka propozycji  zabaw dla Przedszkolaków związanych z Dniem Ziemi.

Nauczcie się kilku rymowanek i wierszyków ekologicznych:

,,Szanuj Ziemie”
Szanuj Ziemię, szanuj ją,
bo to w końcu jest twój dom.
Mieszkają na niej ludzie i zwierzęta
I na co dzień i od święta.
Nie depcz roślin, nie strasz ptaków,
ani żadnych innych ssaków.
Szanuj środowisko swe,
może ci odwdzięczy się.

,,Segreguj śmieci”
Papierek tu, papierek tam,
gdzie jest jeszcze nie wiem sam.
Bo papierków tutaj w brud,
by posprzątać trzeba dwóch.
Gdy jest jeden to za mało,
więc segreguj śmieci śmiało.

,,Ekologia”
Ekologia – mądre słowo,
a co znaczy – powiedz sowo?
Sowa chwilę pomyślała
i odpowiedź taka dała:
,,To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc krótko, w paru zdaniach
o wzajemnych powiązaniach
między nami, bo to wszystko
to jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować”
powiedziała mądra sowa…

,,W czystości siła”
Przyrodo moja, przyrodo kochana,
Martwię się o ciebie od samego rana.
O twe lasy, pola, łąki,
wilki, żaby I skowronki.
Chcę – byś zawsze czysta była,
bo w czystości Twoja siła.

,,Robimy porządki”
Wszystkie dzieci, nawet duże,
posprzątają dziś podwórze,
a dorośli pomagają
śmieci w workach wyrzucają.
Pierwszy worek jest zielony
cały szkiełkiem wypełniony.
W żółtym worku jest bez liku
niepotrzebnych już plastików.
A niebieski worek  – wiecie
papierowe zbiera śmieci.
My przyrodę szanujemy
śmieci więc segregujemy.
Z ekologią za pan brat
mama, tata, siostra, brat.

Spróbujcie rozwiązać zagadki:

Co to za okrągła planeta,
na której bez wody,
tlenu i słońca
nie byłoby życia.
(Ziemia 🌍)

Żółte i gorące,
na błękitnym niebie.
Ogrzewa Ziemię,
zwierzęta i ciebie.
(Słońce 🌞)

Kropelki wody
na głowy padają.
Wszyscy przed nimi
Pod dach uciekają.
(Deszcz 🌧)

Rośnie w lesie lub przy drodze,
ma koronę oraz pień.
Mogą na nim mieszkac ptaki,
ludziom daje miły cień.
(Drzewo 🌳)

Kolorowe i pachnące,
zakwitają wiosną.
Można spotkać je na łące,
w parku i w ogródku rosną.
(Kwiatki 🌺)

Oglądnijcie bajkę edukacyjną ,, Rady na odpady” (TUTAJ👈)
Zaśpiewajcie wspólnie z rodzicami piosenkę ,,Nasza planeta” (TUTAJ👈)

Wykonajcie zadania:

 Posegreguj odpady – połącz je z odpowiednim pojemnikiem.

Drogi Przedszkolaku jeśli wiesz już co to jest ekologia i dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi, a także udało Ci się wykonać wszystkie zadania jesteś PRZYJACIELEM ZIEMI (poproś rodzica o wydrukowanie i wypisanie dyplomu).

Wielkie brawa dla Ciebie!👏🏼

Zgłoszenie dziecka do I klasy Szkoły Podstawowej w Radwanicach

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice

Przypominamy, że trwa składanie wniosków o przyjęcie dziecka do I klasy Szkoły Podstawowej w Radwanicach. Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną prosimy dokumentację rekrutacyjną – kartę zgłoszenia dziecka do klasy pierwszej (do pobrania TUTAJ) wraz z załącznikami o wydrukowanie, podpisanie oraz przesłanie jej skanu lub zdjęcia na adres e-mail szkoły. Kartę prosimy przesłać do 29 kwietnia 2020 r.

Adres e-mail: zsp_radwanice@o2.pl

Po ustaniu zagrożenia prosimy o dostarczenie  karty zgłoszenia w formie papierowej do sekretariatu szkoły.

WSTECZ