Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 11 sierpnia 2017 roku w sprawie organizacji roku szkolnego oraz informacji przekazanej do wiadomości Rodziców na początku roku szkolnego 2019/2020 przypominam, że dzień 31 października 2019 r. jest wolny od zajęć dydaktycznych.

W tym dniu szkoła organizuje zajęcia opiekuńcze w godzinach 6:30 – 15:30 dla chętnych uczniów.


Informujemy również, że 31.10.2019 r. nie będzie kursował szkolny autobus.

Wycieczka do Wrocławia

18 października 2019 roku uczestniczyliśmy w wycieczce do Wrocławia.
Najpierw pojechaliśmy do Muzeum Narodowego, aby obejrzeć słynną „Panoramę racławicką”,w której znajduje się panoramiczny obraz o wymiarach 15 x 114 m, który dzięki specjalnie zastosowanej perspektywie, oświetleniu i pierwszoplanowych eksponatach przenosi widza wprost w historię dzieła.
Po południu przejechaliśmy kolejką gondolową „Polinka” do „Hydropolis” – centrum wiedzy o wodzie. Zachwyciły nas w nim przede wszystkim: łódź podwodna, wir wodny, interaktywna mapa Wrocławia i ruchoma makieta Ziemi.
Do domu wróciliśmy o godz 19.00 – szczęśliwi i pełni wrażeń. Bardzo chętnie wrócilibyśmy jeszcze do stolicy województwa dolnośląskiego.
W wycieczce do Wrocławia zorganizowanej przez panią Annę Jankowską uczestniczyli uczniowie klas IV, Va, Vb. Opiekunami uczniów byli: pani Aneta Steciąg i pan Kazimierz Laskowski.

XIV Międzypowiatowy Turniej Tańca Nowoczesnego

„Każdy Taniec jest odkryciem nas samych”

Pod takim hasłem 17.10.2019 r. odbył się XIV Międzypowiatowy Turniej Tańca Nowoczesnego pod patronatem Starosty Polkowickiego. Jak zwykle wielu pozytywnych emocji doznali występujący jak i widzowie.

Na parkiecie sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zaprezentowało się ponad 150 uczestników szkół z powiatów polkowickiego, lubińskiego i głogowskiego. Eliminacje odbyły się w trzech kategoriach tanecznych: duetach, miniformacjach i formacjach, w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III oraz IV-VIII.

Komisja konkursowa w składzie: Paulina Wzorek, Elżbieta Łucka, Joanna Dawiec-Tychańska i Bartosz Hejmej w swojej ocenie brała pod uwagę choreografię i technikę tańca, pomysłowość, estetykę, dobór kostiumów i muzyki oraz ogólny wyraz artystyczny. Jak zwykle wybór najlepszych zespołów był trudny.

Konkurs odbył się w dwóch przedziałach wiekowych. Klasy I – III rywalizowały w kategoriach: Duet/Miniformacje oraz Formacje, natomiast klasy IV – VIII konkurowały w trzech kategoriach: Miniformacje, Formacje i Duety.

Puchary i pluszaki dla zwycięzców ufundowane przez Starostę Powiatu Polkowickiego otrzymali:

Klasy I-III

Kategoria Duet/Miniformacje:

I miejsce – „Crazy Jump”, Aslan; II miejsce – Ohanlon Abigail i Orzechowska Adrianna „Crazy Jump”; III miejsce – „Dancing Queen”, SP Jaczów

Kategoria Formacje:

I miejsce – ” Buczusie”, SP Buczyna; II miejsce – „Luzaczki”, SP 8 Lubin; III miejsce – „Asy z pierwszej klasy”, SP 14 Głogów

Klasy IV-VIII

Kategoria Miniformacje:

I miejsce – „Crazy Step”, SP Aslan; II miejsce – „Shock Dance”, SP 10 Głogów; III miejsce – „Goya”, SP 10 Głogów

Kategoria Formacje:

I miejsce – „Nastki z czterastki”, SP 14; II miejsce – Bu cza-cza”, SP Buczyna; III miejsce – „Shock Dance”, SP 10

Kategoria Duety:

I miejsce – Hanna Drozd, Marcelina Soja „Crazy Step”, SP Aslan; II miejsce – „Star Dame”, SP Jaczów; III miejsce – „Szósteczki”, SP 6

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałe emocje i cudowną zabawę!

Zapraszamy do galerii!

Finał akcji „Zbiórka dla Burka”

W październiku w naszej szkole trwała akcja „Zbiórka dla Burka”. Dzieci przynosiły koce, poduszki, karmę i zabawki dla zwierząt. Akcję koordynowały panie: Izabela Jokiel, Cecylia Łakomiec i Marta Tarkowska.
25 października wolontariusze wyruszyli z ogromną ilością darów do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wróblinie Głogowskim. Podopieczni schroniska przywitali nas radosnym szczekaniem. W oku niejednej wolontariuszki zakręciła się łza, a opiekunki wycieczki słyszały takie słowa: „Dlaczego ludzie wyrzucają psy?, „Proszę pani, wszystkie wzięłabym do domu”. Dzieci cieszyły się, że pieskom dzięki przywiezionym darom będzie cieplej zimą, ale mówiły też, że nic nie zastąpi im ciepła domu.
Ogromną radość wolontariuszom sprawił spacer z podopiecznymi schroniska. Niektórzy trafili na trudnych towarzyszy spaceru, których energia rozpierała, ale na szczęście w chwili utraty sił można było przekazać pieska komuś innemu.
Ta wizyta z pewnością na długo pozostanie w pamięci i sercach jej uczestników. Nie zapomnimy o naszych nowych czworonożnych przyjaciołach. A może po tym wyjeździe któryś z nich trafi do domu wolontariuszki czy wolontariusza?

Nadzieja w kolorze żonkili

Zaczęliśmy przygotowania do akcji „Żonkilowe Pola Nadziei”. Po raz pierwszy odbyła się podczas spotkania „Juniorzy –Seniorom”. Wtedy nasi wolontariusze sprzedawali własnoręcznie wykonane żonkile. Dochód przeznaczyliśmy na budowę Hospicjum w Głogowie
W tym roku postanowiliśmy sami wyhodować żonkile. Dlatego 24 października grupa wolontariuszek spotkała się na skwerze przy „małej szkole”. Tutaj pod czujnym okiem pań: Izy , Marty i Martyny dziewczyny posadziły 100 żonkili. Cebulki zakupił Oddział Gminny TPD w Radwanicach. Ziemię pod uprawę przygotował p. Piotr, a cennych rad ogrodniczych udzieliła p. Zosia. Dziękujemy. Mamy nadzieję, że na wiosnę pięknie zakwitną i obudza nadzieję w niejednym sercu.

Pasowanie na ucznia klasy I

Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Być wiernym tradycji naszego kraju, szanować język i kulturę ojczystą.
Kochać swoją Ojczyznę i przyczyniać się do jej rozwoju.
Swoją postawą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”
 – tymi słowami
dzieci z pierwszych klas uroczyście zadeklarowały
swoją przynależność do społeczności uczniowskiej
Szkoły Podstawowej w Radwanicach.

W poniedziałek 14 października br. o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej w Radwanicach miała miejsce Uroczystość Pasowania i Ślubowania uczniów klas pierwszych z udziałem  pani dyrektor Bogusławy Niemasz i pani wicedyrektor Alicji Dosiak, nauczycieli i rodziców pierwszoklasistów. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców.

Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wystąpieniem dyrektor szkoły pani Bogusławy Niemasz, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów.

Zostać pełnoprawnym uczniem to sprawa niełatwa, więc dzieci  z przejęciem przygotowywały się do tego dnia pod opieką swoich wychowawczyń pani Beaty Orator i pani Doroty Głodowicz.

Uczniowie klasy Ia i Ib przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. To był egzamin, który zdali na szóstkę. Wiersze Juliana Tuwima były motywem przewodnim tegorocznej uroczystości. Dzieci wsiadły do „Lokomotywy” Juliana Tuwima i wyruszyły w podróż do „Krainy Wiedzy”. Na kolejnych stacjach czekały na dzieci  różne zadania związane z postawami uczniów, wzorowym zachowaniem oraz obowiązkami jakie czekają na nich w szkole. W inscenizacji  na podstawie wiersza „Rzepka” uczniowie zwrócili uwagę , jak ważną sprawą jest wspólna praca i pomoc innych w osiągnięciu wymarzonego celu.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów naszej szkoły przysięgi uczniowskiej. Dzieci ślubowały być dobrym uczniem, dbać o honor swojej szkoły, uczyć się dobrze, postawą swoją sprawiać radość wychowawcom i rodzicom. Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia. Pani Dyrektor dotykając ramion dzieci, z dumą przyjmowała je do grona uczniów naszej szkoły, a na potwierdzenie tego faktu wręczyła pierwszakom legitymacje szkolne.

Po pasowaniu, wychowawczynie wręczyły uczniom dyplomy, a koleżanka z klasy ósmej życzyła pierwszoklasistom sukcesów w nauce oraz zapewniła o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole.  Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Bogusława Kwoka podarowała dzieciom piękne słowniki ortograficzne. Do życzeń dołączyli się również rodzice wręczając swoim pociechom piękne rożki – niespodzianki.

­

 

­

 

­

 

Zapraszamy do galerii z pasowania!

W Tuwimowie

W tym roku obchodzimy 125 rocznicę urodzin Juliana Tuwima. Dlatego uczniowie klas I-III postanowili bliżej poznać tego wspaniałego twórcę wierszy dla dzieci.
W Dniu Głośnego Czytania uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście czytali wiersze Juliana Tuwima. Teraz trwa konkurs plastyczny na ilustracje do nich.
Pięknie w nasze działania wpisała się propozycja Gminnej Biblioteki Publicznej. 15 października odbyły się tam warsztaty, podczas których pani Katarzyna Burzyńska przybliżyła uczniom klasy III b postać Juliana Tuwima i jego twórczość. Dzieci wykonały emblematy do wiersza „Rzepka”, a następnie przedstawiły inscenizację.
22 października odbyło się spotkanie z ilustratorką p. Magdaleną Kozieł-Nowak, która jest autorką m.in. ilustracji do tomiku wierszy „W Tuwimowie” nawiązujących do twórczości Juliana Tuwima. Pani Magdalena opowiedziała dzieciom o swojej pracy i odpowiedziała na szereg pytań. Uczniowie pytali, ile godzin dziennie pani pracuje, co jest inspiracją do pracy, z jakich ilustracji jest najbardziej dumna i o wiele innych rzeczy. Pani Magdalena chętnie odpowiadała i dodawała wiele ciekawostek ze swojego życia.
Po rozmowie przyszedł czas na działanie. Pani Magdalena narysowała na długim kawałku papieru lokomotywę i 15 wagonów, a zadaniem dzieci było wypełnienie tych wagonów tym, co sobie wymyśla, o czym marzą. Po chwili namysłu kartki zaczęły zapełniać się niezwykłymi rysunkami. Były lody, zwierzęta, tęcze, serca, baloniki, kolorowe skarpetki, auta, wulkany, a nawet …czarna dziura.
Uczestnicy spotkania napracowali się ogromnie, ale efekt ich pracy jest niezwykły.

W ramach Konkursu należy wymyślić słowa – paronimy np. mak – hak, czyli wyrazy o podobnym brzmieniu, ale innym znaczeniu i wykonać do nich ilustrację. Słowa mogą dotyczyć rzeczowników, czasowników, przymiotników. Paronimy mogą tworzyć co najmniej pary, ale mogą znaleźć się także trójki, czwórki, a nawet dłuższe ich zbiory.

Pracę należy dostarczyć do gabinetu logopedycznego, do p. Małgorzaty Malczeskiej lub zostawić u wychowawcy klasy I-III.

Serdecznie zachęcam wszystkie dzieci do udział 😉

WSTECZ