Dzień inny niż wszystkie

02 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Wolontariusza i Dzień Osób Niepełnosprawnych. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: p. Paweł Piwko – wójt Gminy Radwanice, p. Ewa Flak – przewodnicząca RG Radwanice, p. Agnieszka Woźniak – kierownik GOPS w Radwanicach, p. Marlena Wilk i Magdalena Szymańska – przedstawicielki stowarzyszenia „Pomagamy Razem” oraz p. Agnieszka Kulig – wolontariuszka. W tym dniu była również z nami bohaterka akcji „Razem dla Weroniki” – Weronika wraz z rodzicami.
Podczas spotkania Weronika otrzymała prezenty: rower – ufundowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Szkolny Klub Wolontariatu i Samorząd Uczniowski oraz zabawki, które zostały zakupione dzięki wsparciu ratowników ZG Rudna – p. Andrzeja i p. Marcina.
Pięknym momentem było wręczenie dziewczynce tortu urodzinowego przez młodsze koleżanki – Lenkę i Liliankę. Tort specjalnie na tę okazję upiekła p. Jolanta Mikielewicz. Dziewczynki wraz z całą społecznością uczniowską zaśpiewały dla jubilatki radosne „Sto lat”.
Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację dotyczącą funkcjonowania wolontariatu w naszej placówce. Następnie wolontariusze działający w Szkolnym Klubie Wolontariatu i Kole Przyjaciół Dzieci otrzymali legitymacje.
Nasi goście otrzymali podziękowania za włączenie się do akcji „Razem dla Weroniki”. Kilka słów do wolontariuszy skierowali również p. Paweł Piwko i p. Ewa Flak.
Na zakończenie goście zrobili sobie „uskrzydlone” zdjęcie.

Dzień Patrona Szkoły

09 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona Szkoły. W tym dniu wiele się działo, ale najważniejszym momentem było spotkanie całej społeczności szkolnej na uroczystym apelu, który odbył się w sali gimnastycznej, którą udekorowali p. Aneta Steciąg i p. Kazimierz Laskowski.

Spotkanie otworzyła p. Izabela Jokiel, która była główną organizatorką uroczystości. Opowiedziała zgromadzonym o wydarzeniu, które miało miejsce 42 lata temu, w którym też uczestniczyła jako uczennica – o Nadaniu Szkole Imienia Mariana Falskiego. Przypomniała też o symbolach naszej szkoły, czyli  o  Sztandarze nadanym w 2006 r. i Pieśni Apelowej pt. „Lata i dzieje”, która towarzyszy wydarzeniom szkolnym od 1982 r.

Następnie głos zabrała wicedyrektor p. Alicja Dosiak, która powitała obecnych  i skierowała do nich kilka słów.

Podniosłym momentem było wprowadzenie Pocztu Sztandarowego oraz odśpiewanie Pieśni Apelowej. Prowadzący spotkanie uczniowie klasy VIII – Zofia Kuroczycka i Szymon Kęska- przypomnieli historię naszej szkoły z akcentem na nadanie jej imienia. Przybliżyli również postać Mariana Falskiego i jego najważniejsze dzieło – Elementarz. Aby oddać hołd naszemu Patronowi, zuchy z I Gromady Zuchowej  „Odważne Słoniki” , którymi opiekuje się druhna p. Marta Tarkowska, złożyły kwiaty pod Tablicą Pamiątkową.

W programie artystycznym były też piosenki w wykonaniu uczniów klas I-III oraz taniec zaprezentowany przez  nasz szkolny zespół taneczny  prowadzony przez p. Annę Trochanowską. Uczniowie mogli tez obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą historii szkoły przygotowaną przez p. Dorotę Kaletę-Tymowicz.

Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie dyplomów laureatom szkolnego konkursu kaligraficznego zorganizowanego z okazji Dnia Patrona Szkoły.

W ramach obchodów zorganizowane były jeszcze inne działania. W klasach I-III uczniowie wymyślali hasła związane z tym świętem, kolorowali  bohaterów Elementarza, rozkodowywali Asa, kotka i inne postacie oraz spotkali się w auli, gdzie obejrzeli prezentację multimedialną i uczestniczyli w kilku konkursach. Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w następujących działaniach:
– konkurs plastyczny „Ala, As i SKO”,
– konkurs wiedzy o Marianie Falskim i Elementarzu,
– konkurencje sportowe „Dawne gry i zabawy” .

Ten dzień na pewno długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli. Był  doskonałą lekcją historii naszej szkoły, ale też okazją do wspólnej zabawy.


 Zapraszamy do galerii!
📸

Mamy laureatów w Regionie!!!

Laureatami regionalnego etapu konkursów świątecznych zostali:
SZOPKI: Aleksandra Pochylska, Amelia Majchrowicz, Marek Romanowicz, Przemysław Romanowicz, Bartosz Pulkowski, Piotr Matczak, Zofia Chalaba, Michał Rzepka, Filip Chlebowicz
STROIKI: Wiktoria Stefan, Karol Zawis, Mateusz Węgrzynek, Nadia Rzepka, Sandra Szymorek, Tymoteusz Buczek, Linda Jasic, Zofia Zalas, Laura Tarkowska, Miłosz Burzyński.
GRATULUJEMY!!!
Podsumowanie konkursu, otwarcie wystawy i wręczenie nagród odbyło się w dniu 16.12.2019 r. o godz. 14:00 w Sali Widowiskowej Szkolnego Schroniska Młodzieżowego.

Wycieczka do Wrocławia

7 grudnia klasy: 5a,c i 4a uczestniczyły w wycieczce do Wrocławia. Rozpoczęliśmy od spaceru po starówce, gdzie mogliśmy podziwiać pięknie przystrojony Rynek, a Jarmark Bożonarodzeniowy dał nam przedsmak Świąt Bożego Narodzenia. Kolejny punkt to Capitol- teatr muzyczny, który przeniósł nas w teatralną magię. Spektakl „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” pełen barwnych kostiumów i efektów specjalnych wzbudził w nas zachwyt i dowiedzieliśmy się, że tego co najważniejsze nie trzeba szukać daleko- wszyscy mamy dość odwagi, rozumu, serca, by pokonać wszelkie przeciwności, musimy tylko te cechy w sobie odkryć.

Pozostały czas przeznaczyliśmy na posiłek i oczywiście na coś dla ciała- zajęcia w-f w go-parku na trampolinach. Po godzinnym wysiłku i super zabawie niestety musieliśmy wracać. Każdy z uśmiechem i pełnym plecakiem wrażeń powrócił do domu.

Lekcja otwarta z wychowania fizycznego z elementami języka niemieckiego

6.grudnia mieliśmy okazję obserwować lekcję otwartą z wychowania fizycznego w klasie 1 z elementami języka niemieckiego prowadzoną przez p. Annę Trochanowską.

Lekcje w klasach pierwszych (jedna w-f tygodniowo) realizowane są w ramach programu Sprawny Dolnoślązaczek, którego ideą przewodnią jest zdobywanie przez uczniów określonych sprawności  fizycznych. Program ma również na celu integrowanie zajęć ruchowych z innymi zadaniami edukacyjnymi. Innowacją  jest działalność min. łącząca wychowanie fizyczne i język niemiecki. Dzieci mają okazję poznać podstawy, które służą propagowaniu języka niemieckiego.

Lekcja otwarta podzielona była na trzy części. Część pierwsza-rozgrzewka i część trzecia-relaksacyjna wykonana była do piosenki świątecznej w języku niemieckim. Dzieci uczyły się pozycji wyjściowych do ćwiczeń. Miały okazję poznać nową terminologię z wych. fizycznego. W części głównej doskonaliły sprawność piłkarską, jednocześnie min. poznając kontynenty w języku niemieckim. Dzieci ćwiczyły sumiennie z dużym zaangażowaniem, a po zakończonych zajęciach otrzymały legitymacje do których będą wlepiały znaczki po zdobyciu poszczególnych sprawności.

Wycieczka zagraniczna do Drezna

Trzeciego grudnia młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce zagranicznej do Drezna. Odwiedziliśmy Uniwersytet, Muzeum Techniki, Kompleks muzealny Zwinger wraz z Galerią Starych Mistrzów. Podczas wizyty na Uniwersytecie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach ze studentami min: „podróż do środka samolotu”, „ ogniwa fotowoltaiczne”, „budowa kondensatorów”. Dodatkową atrakcją była możliwość gier i zabaw w Muzeum Techniki oraz obiad na stołówce, z której mogliśmy podziwiać piękną panoramę Drezna. Przejażdżka kolejką podwieszaną (SCHWEBEBAHN), najstarszą w Niemczech, również dostarczyła nam wielu wrażeń. Swoją podróż zakończyliśmy na starym mieście w Dreźnie, gdzie Tarasami Brühla udaliśmy się na Jarmark Bożonarodzeniowy, z możliwością zakupu pamiątek. Podczas wycieczki poznaliśmy kulturę, tradycję Niemiec, zdobyliśmy nowe doświadczenia, jak również kontakt z żywym językiem dostarczył wielu pozytywnych emocji. Dodatkową wartością naukową były warsztaty, dzięki którym młodzież pozyskała wiedzę w obszarze matematyczno-fizycznym. Młodzież czeka już na kolejną, taką wyprawę do Niemiec…

 

 

 

 

PRZEDSZKOLAKI W RADWANICACH RECYTUJĄ WIERSZE MIKOŁAJKOWE!

21 listopada 2019 r. w Publicznym Przedszkolu w Radwanicach odbył się Mikołajkowy Konkurs Recytatorski, którego otwarcia dokonała pani Dyrektor Bogusława Niemasz. Dzieci bardzo chętnie uczą się wierszy o różnej tematyce, ćwicząc pamięć i dykcję. Chętne przedszkolaki w kategorii wiekowej 4,5,6 latków zaczęły swoje zmagania deklamowania poezji polskich autorów o Mikołaju np.: M. Terlikowskiej, D. Gellner, R.  Lasoty, H. Szal.

W tym konkursie jury w składzie: pani Iwona, pani Magda i pani Agnieszka oceniało interpretację utworu, kulturę mowy, ogólny wyraz artystyczny oraz dobór wiersza do wieku dziecka.

Publiczność z grup „Skrzaty”, „Słoneczka”, „Gwiazdeczki” dodawała otuchy innym, bijąc brawa wszystkim uczestnikom. Każdy z wielką uwagą słuchał o świętym, który rozdaje prezenty i przychodzi do dzieci zawsze uśmiechnięty i pamięta nie tylko o małych, ale nawet o tych starszych dzieciach i dorosłych…

Po naradzie jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – Kacper Dziedzic, lat 4, grupa Jeżyki

– Antonina Wrońska, lat 5, grupa Skrzaty

– Lena Górkiewicz, lat 6, grupa Słoneczka

II miejsce – Gabriela Hofmańska, lat 5, grupa Motylki

– Izabela Murjas, lat 6, grupa Słoneczka

III miejsce –  Hanna Bendyk, lat 5, grupa Motylki

–   Jagoda Kędzierska, lat 5, grupa Słoneczka

–   Pola Trygar, lat 6, grupa Słoneczka

Wyróżnienie  – Iga Skrok, lat 5, grupa Motylki

– Klaudia Dziekan, lat 5, grupa Motylki

– Pola Ciesielska, lat 6, grupa Słoneczka

– Gabriela Rachwalska, lat 6, grupa Słoneczka

– Viktoria Herman, lat 6, grupa Słoneczka

– Julia Frankowska, lat 6, grupa Gwiazdeczki

Kacper Dziedzic, Antonina Wrońska i Lena Górkiewicz będą reprezentować nasze przedszkole w XVIII Recytatorskim Konkursie Mikołajkowym w Grębocicach!

 

 Gratulujejmy! 🎉🎉🎉
Zapraszamy do Naszej Galerii!

WYNIKI KONKURSU „JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM W GMINIE RADWANICE”

Miesiąc listopad był miesiącem niezwykłym w naszym przedszkolu. Grupy: „Motylki”, „Skrzaty”, „Gwiazdeczki” i „Słoneczka” przygotowały ze swoimi nauczycielami z  okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę II Koncert „Dla Ciebie Polsko”. W przedszkolu został również rozstrzygnięty Konkurs plastyczny „Jesteśmy Polką i Polakiem w Gminie Radwanice” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Bliżej Siebie” oraz Publiczne Przedszkole w Radwanicach. Cieszymy się, że mali patrioci tak pięknie w różnych technikach plastycznych ukazują Gminę Radwanice.

 

Laureatami konkursu zostali:

W kategorii 3 latków:

I miejsce – Iga Pulkowska, lat 3, grupa Żabki

II miejsce – Wiktoria Garbacz, lat 3, grupa Pszczółki

III miejsce – Julia Kubicka, lat 3, grupa Żabki

 

W kategorii 4 latków:

I miejsce – Antoni Buczek, lat 4, grupa Jeżyki

II miejsce –  Gaja Steciąg, lat 4, grupa Motylki

III miejsce – Lilianna Rachwalska, lat 4, grupa Jeżyki

 

W kategorii 5 latków:

I miejsce – Bartosz Zymiak, lat 5, grupa Skrzaty

II miejsce – Gabriela Hofmańska, lat 5, grupa Motylki

III miejsce – Martyna Mikołajewicz, lat 5, grupa  Motylki

Wyróżnienie – Jagoda Kędzierska, lat 5, grupa Słoneczka

Wyróżnienie – Karolina Kejna, lat 5, grupa Skrzaty

 

W kategorii 6 latków:

I miejsce – Lena Górkiewicz, lat 6, grupa Słoneczka

II miejsce – Pola Trygar, lat 6, grupa Słoneczka

III miejsce – Hanna Banaszak, lat 6, grupa Słoneczka

Wyróżnienie – Gabriela Rachwalska, lat 6, grupa Słoneczka

Wyróżnienie – Oliwia Konieczna, lat 6, grupa Słoneczka

Wyróżnienie – Martyna Anczykowska, lat 6, grupa Gwiazdeczki

Wyróżnienie – Wojciech Sieradzki, lat 6, grupa Słoneczka

Wyróżnienie – Aleksandra Miklarz, lat 6, grupa Gwiazdeczki

 

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów  🏆 

Wycieczka do Wrocławia

Dnia 6 grudnia 2019 roku uczniowie klasy 6b i klas ósmych wyjechali na wycieczkę do Wrocławia. Naszą wyprawę zaczęliśmy od zwiedzania zabytków Wrocławskiego Rynku i Placu Solnego. Na Rynku mieliśmy również możliwość  odwiedzenia Jarmarku Bożonarodzeniowego. Następnie udaliśmy się do Hydropolis – Centrum Edukacji Ekologicznej. Tam dzięki różnorodnym technologiom multimedialnym i interaktywnym instalacjom mogliśmy zobaczyć wodę z różnych, fascynujących perspektyw. W Hydropolis spotkaliśmy Mikołaja, który obdarował nas słodyczami. Tam też mogliśmy wykonać piernikowe ozdoby na zorganizowanych warsztatach. Do Radwanic wróciliśmy w radosnych nastrojach, pełni wrażeń.

Wycieczka do Wrocławia

WSTECZ