Dzień babci i dziadka

DZIEŃ BABCI i DZIADKA

W GRUPIE GWIAZDECZKI 30.01.2018r.

Mimo, że styczeń jest zimowym i mroźnym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.

W Publicznym Przedszkolu w Radwanicach zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych.

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.W pięknie udekorowanej sali dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami  przygotowały piękny program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała. Dzieci przygotowały również dla nich poczęstunek w postaci ciastek, kawy, herbaty. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne laurki z życzeniami. Na koniec uroczystości dzieci zaprosiły swoich gości do wspólnej zabawy. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami  tejże placówki. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, teatr mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

Agnieszka Olchowska

PRELEKCJA BEZPIECZEŃSTWO

Dnia 9 stycznia  2018 r. odbyło się  w  naszej szkole spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Policji Powiatowej w Polkowicach, Rewir Dzielnicowych w Radwanicach. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo podczas ferii zimowych, bezpieczne poruszanie się po drogach w ujęciu najnowszych przepisów oraz zagrożenia, z którymi mogą spotkać się młodzi ludzie, korzystanie z uroków zimowej aury. Dzieci i młodzież wykazywały się doskonałą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze policji wielokrotnie podkreślali, jak ważne jest to, aby być świadomym skutków swojego działania. Zachęcali również uczniów do noszenia kasków i kamizelek oraz innych elementów odblaskowych, w tym również na stokach narciarskich.

Jeszcze raz  serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas.

          

Sprawozdanie z 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W tym roku już po raz 17 młodzież w Radwanicach włączyła się w działania Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem tegorocznego Finału była pomoc ,,Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych „.

Po raz kolejny powołaliśmy sztab tym razem z siedzibą w Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Naszym zadaniem było przeprowadzić zbiórkę pieniężną w formie kwesty i aukcji gadżetów WOŚP. Osiemnastu wolontariuszy w dniu 14.01.2018 roku zebrało kwotę 5168,36 zł . Kwota ta świadczy o tym, że średnio każdy mieszkaniec Gminy Radwanice przekazał powyżej 1 zł na cele tegorocznego Finału. W porównaniu do ubiegłego roku udało nam się utrzymać dobry standard. Młodzież kwestowała na terenie Gminy Radwanice, jak również za zgodą wójta na terenie Gminy Gaworzyce.

Ważnym działaniem Sztabu była przeprowadzona wśród młodzieży i pracowników ZS-P aukcja gadżetów otrzymanych od Fundacji, w trakcie której zebrano 745,00zł. Jak co roku Finał WOŚP to też okazja do wręczenia wszystkim wolontariuszom podziękowań za włożony wysiłek i serce przy realizacji obranego celu. Podziękowania skierowaliśmy także do rodziców wolontariuszy za ich wkład i zaangażowanie. Dużej pomocy udzielił nam Rewir Dzielnicowych Policji w Radwanicach pod kierownictwem Pana Marcina Andrzejaka przeprowadzając szkolenie dla wolontariuszy, jak również czuwając w dniu kwesty nad bezpieczeństwem patroli WOŚP. Osobne słowa podziękowania kierujemy do mieszkańców Naszej Gminy za ich hojność i pomoc w realizacji celu jaki postawili przed sobą wolontariusze.

ZAPRASZAMY DO GALERII

Koncert „Książę Pokoju i Miłości”

KONCERT NOWOROCZNY –„ KSIĄŻĘ POKOJU I MIŁOŚCI”

Pod takim hasłem 10 stycznia 2018r r. tradycyjnie w Zespole  Szkolno – Przedszkolnym odbył się  Koncert Noworoczny  „Juniorzy – Seniorom”. Koncert „Książę pokoju i miłości” wprowadził nas w nastrój świąteczny dzięki wysłuchaniu kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru „Rybałci” pod kierownictwem pani Aleksandry Stramy. W  drugiej części koncertu młodzi artyści klas I- VII oraz gimnazjum zaprezentowali Jasełka przygotowane pod kierunkiem pani Beaty Orator. Było to niezwykłe przedstawienie walki dobra ze złem. Młodzi aktorzy wcielili się w role Heroda pełnego nienawiści i ludzkich słabości, Trzech Magów szukających Zbawiciela. Nie zabrakło przebudzenia pasterzy oraz aniołów, które przywitały Jezusa pięknymi anielskimi tańcami. W przedstawieniu przewidziano role dla seniorów . Pan Marian Kobzda zagrał epizodyczną postać króla , natomiast pani Barbara Guszała była jego nadworną służącą. Ta spontaniczna gra seniorów wywołała wiele emocji i uśmiechu na  wszystkich twarzach. Przedstawienie dostarczyło wiele wzruszeń , pokazało wspaniałą grę aktorską dzieci oraz jak wieloma talentami  obdarzeni  są nasi uczniowie . Uwieńczeniem koncertu były piękne, prawosławne kolędy w wykonaniu pani Natalii Boczniewicz.

Na zakończenie pani dyrektor Bogusława Niemasz  złożyła wszystkim obecnym seniorom noworoczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Oczywiście pan Marian Kobzda w imieniu całego Klubu Seniora podziękował artystom ciepłym słowem i słodkimi upominkami.

Czas upłynął w miłej i pełnej humoru atmosferze. Po występie zaproszeni goście razem z panią dyrektor i nauczycielami udali się na mały poczęstunek.

 

Beata Orator

BAWIMY SIĘ Z KRÓLEWNĄ ŚNIEŻKĄ I KRASNOLUDKAMI W PRZEDSZKOLU!

      9 stycznia 2018 r. wszystkie grupy przedszkolne z nauczycielami zaproszono na teatrzyk w wykonaniu aktorów z Krakowa na spektakl adaptacji baśni braci Grimm „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Przedstawienie odbywało się w kameralnych warunkach. Siedzące dzieci blisko sceny mogły się wcielić w rolę aktorów i przeżyć perypetie pięknej królewny, zagrożonej planem złośliwej macochy w przebraniu staruszki z otrutym jabłkiem. Przed tym straszliwym wydarzeniem przestrzegają ją milusińscy z naszego przedszkola. Pomagają także Śnieżce sprzątać dom krasnoludków wycierając małymi miotełkami małe okna, drzwiczki i mebelki .

Na pytanie Ile było krasnoludków? mogły odpowiedzieć chętne przedszkolaki ubierając na głowy czerwone czapki i licząc je kolejno. Kiedy dziewczyna została zatruta, uratował ją piękny królewicz, do której zaprowadziły ją maluchy z publiczności. Aktorzy potrafili zabawić małych widzów, zarówno słowem, muzyką jak i piosenką „My jesteśmy krasnoludki”, przy której skoczne wygibańce, marsze i oklaski wywołały ich uśmiechy. Duże, kolorowe, piękne dekoracje odpowiednich scen zachęcały do odpowiedniego odbioru. Taniec na balu na dziedzińcu zamkowym z królewną Śnieżką i królewiczem będą długo pamiętać jeszcze w czasie karnawałowych zabaw w przedszkolu. Ta historia była również wspaniałą nauką o pomaganiu innym. Pamiętać również należy, żeby nie brać od obcych żadnych prezentów.

 

Zapraszamy do Naszej Galerii.

KONCERT FILHARMONII W PRZEDSZKOLU „ …W GITAROWEJ RODZINIE”

         W Publicznym Przedszkolu w Radwanicach kolejne spotkanie z muzyką za nami. 3 stycznia br. gościliśmy muzyków z Lubuskiego Biura Koncertowego z gitarami. W ten sposób przybliżyli nam nie tylko muzykę ludową, z innych krajów, ale uczyli rytmiczności, kulturalnego odbioru, wprowadzając nas w progi filharmonii.

Publiczność przedszkolna słuchała brzmienia gitary klasycznej, basowej i elektrycznej, włączając się do koncertów podrygiwaniem nóżkami i rączkami na krzesełkach, nucąc i bijąc brawa.  Dodatkową atrakcją zespołu „Orfeusz” jest przedstawienie przez prowadzącego ciekawostek związanych z tymi instrumentami – historii muzyki dawnej i współczesnej.

W tym dniu dzieci mogły zapoznać się z muzyką nie tylko klasyczną, ale rockową i rozrywkową. Dowiedziały się z czego zbudowana jest gitara: struny, pudełka rezonansowego i główki.   Oczywiście wiedzą już, że gitara elektryczna nie gra bez podłączenia do prądu. Gitarę można polubić tak, że można zachęcić do gry na niej dzięki koncertom w przedszkolu. Życzymy sobie, aby już od najmłodszych lat dzieci pokochały instrumenty i muzykę z nich wydobywającą, rozwijając swoją wrażliwość i wyobraźnię muzyczną.

Z utęsknieniem czekamy już na kolejny koncert za miesiąc…  

 

Zapraszamy do oglądania Naszej Galerii.

SŁONECZKA POMAGAJĄ DZIECIOM CHORYM NA RAKA!

 

            Przed Wigilią trwała zbiórka w gminie Radwanice w ramach akcji Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”, zainicjowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach

oraz TPD  – Podaruj małym pacjentom Przylądka Nadziei prezent na święta. Fundacja od 26 lat wspiera dzieci z wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, które przyjeżdżają do Wrocławia na leczenie z całego kraju. Klinika jest największym ośrodkiem przeszczepowym w Polsce. Lekarze i pielęgniarki leczą tam każdego roku 2000 małych pacjentów. W tej pracy pomaga im Fundacja, która finansuje kosztowne leki i rehabilitację, kupuje sprzęt medyczny oraz wspiera badania naukowe. Z inicjatywy Fundacji we Wrocławiu został wybudowany Przylądek Nadziei, najnowocześniejszy w Polsce szpital dla dzieci chorych na raka.

To było takie proste, aby wesprzeć dzieci ze szpitala, które nie spędzą świąt w domu, ale tam w atmosferze choć serdecznej, ciepłej dzięki uprzejmości lekarzy, pielęgniarek i rodziców to również w bólu, cierpieniu, w przerwach między lekami czy chemioterapią. Wystarczyło podarować grę planszową lub klocki lego. My Słoneczka również przyłączyliśmy się do akcji.

Życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku, szybkiego powrotu do zdrowia i do domu.

  

 

WSTECZ