RODZINNE SPOTKANIE WIGILIJNE

Dnia 17.12.2018r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radwanicach odbyło się niezwykłe RODZINNE SPOTKANIE WIGILIJNE. W uroczystości wzięli udział : zaproszeni goście, uczniowie, ich rodzice i dziadkowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły.

Początek imprezy rozpoczęliśmy od uczczenia minutą ciszy pamięci Pana Edwarda Młodzianowskiego, który zostanie w naszych sercach na zawsze.

W świąteczny klimat wprowadziły nas dziewczynki z koła tanecznego prowadzonego przez panią Annę Trochanowską. Przedstawienie umiliła nam Hanna Kałużka, która zagrała na skrzypcach wraz z panią Aleksandrą Stramą. Świąteczny nastrój w naszych sercach rozbudziły recytowane przez uczniów utwory mówiące . Wystąpili między innymi: H.Kałużka, K.Zawis, V.Wójcik, Sz. Kęska, Z.Kuroczycka, M.Kałużka i M. Zaorski., zespól wokalny oraz Lena Płaskońz panią Natalią Bocznieiwicz. Nad całością czuwali prowadzący: A. Stemplewska i Maciej Burchacki. Mieliśmy także okazję usłyszeć kolędę „Cicha noc” w czterech językach: niemieckim, angielskim, łemkowskim i francuskim. Uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami zaśpiewali przepiękne polskie kolędy. Do wspólnego kolędowania włączali się goście (rodzice, dziadkowie, nauczyciele).

Uwieńczeniem tej wspaniałej uroczystości były życzenia złożone przez panią dyrektor Bogusławę Niemasz oraz zaproszonych gości.

Na zakończenie uroczystości wszyscy obecni wstali, złapali się za ręce i przekazali sobie iskierkę miłości , tak jak w kolędzie „Przekażmy sobie znak pokoju”, którą zaśpiewała Aleksandra Stemplewska.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, przybycie i wspólnie spędzony w miłej atmosferze świąteczny czas.

W OCZEKIWANIU NA ŚW. MIKOŁAJA W PRZEDSZKOLU!

10 grudnia 2018 Św. Mikołaj z reniferem Julią, Panią Choinką oraz Olafem przybył do przedszkolaków do auli szkoły w Radwanicach. Z wielkim przejęciem czekały na gości najpierw dzieci z grup młodszych: „Żabek”, „Jeżyków”, „Skrzatów”.  Potem odwiedziły Mikołaja – „Słoneczka”, „Gwiazdeczki”, „Motylki” i „Sówki”. Takie postacie odwiedziły Nas po raz pierwszy z inicjatywy Rady Rodziców działającej przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Radwanicach. Radość z tego spotkania była ogromna zarówno dla dzieci jak i nauczycieli. W staruszka z siwą brodą wierzą także dorośli i lubią od niego otrzymywać prezenty. Zanim podarunki dostały w przedszkolu maluchy, miały cztery stacje zadaniowe. Pierwsza z nich to przyjazd do Krainy Bieguna Północnego i taniec z choinką. Drugą stacją był taniec z reniferem Julią przy piosence „Siedem reniferów” i przekładanie gwiazdki śniegowej przez dzieci z rak do rąk. Na trzeciej stacji wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w bitwie na zadania ruchowe. Chłopcy oczywiście wykonali zadane pompki, a dziewczynki pajacyki i szpagaty. Na kolejnym przystanku magik prowadził czarodziejskie sztuczki ze sznurkiem wydłużającym się jak sprężynka i znikające chusteczki. Każde dziecko chciało zostać jego asystentem i czarować. Jaką frajdę sprawił Olaf bałwanek, gdy stworzył „śnieg”. Śpiewane wesołe piosenki, tańce, rekwizyty magika, barwne stroje zachęcały dzieci do zabaw i wywołały niezapomniane na długo emocje. Punktem kulminacyjnym było spotkanie z gościem w czerwonym płaszczu z dalekiego kraju z Laponii. Dla Mikołaja każda grupa przedszkolna zaprezentowała piosenkę o zimie lub o świętach. Wielki worek prezentów przywiózł on dla dzieci i obdarował tymi słodkościami.

Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie Mikołajek dla przedszkolaków, wykonanie paczek, a rodzicom za wpłacanie składek na Radę Rodziców, które to mogły sfinansować to przedsięwzięcie.  

Takiej wycieczki jeszcze nie było !!! Wrocław nas oczarował !

pociąg, tramwaj, mikołaje, renifery i krasnale, 
kino, kładki i prezenty, i chodzenie, chodzenie, chodzenie w różne zakręty, 
panoramy z wysokości i wiele słodkości,
a na koniec rozświetlenie choinki uznawanej za cud piękności.
     W dzień świętego Mikołaja uczniowie klasy IVa i IVc wraz z wychowawcami p.A.Steciąg, p.A.Trochanowską i rodzicami udali się pociągiem do Wrocławia. Wyprawa była nie lada wyzwaniem dla młodszej młodzieży, jak również dla rodziców. Środki transportu, jak tramwaj i pociąg, dla wielu były dużą atrakcją przeżywaną po raz pierwszy w swoim życiu. Zwiedziliśmy jarmark o poranku, ale również wieczorem podczas rozświetlenia choinki bożonarodzeniowej na rynku. 
     Odwiedziliśmy dwa bardzo atrakcyjne miejsca widokowe: najwyższy mostek we Wrocławiu-kładkę pokutnic mieszczącą się w kościele św.Magdaleny oraz 
Sky Tower- najwyższy budynek mieszkalno-biurowo-komercyjny w Polsce, z których podziwialiśmy Wrocław wczesną i wieczorną porą. Przez cały czas szukaliśmy krasnali wrocławskich, o których krążą ciekawe legendy. Na rynku spotkaliśmy wielu mikołajów, którzy obdarowali nas słodkościami, a renifery wskazywały nam drogę do kina, gdzie obejrzeliśmy film pt: „Dziadek do orzechów i cztery królestwa” .  We Wrocławiu, również my sami mogliśmy wcielić się w rolę mikołajów i obdarować się wspaniałymi prezentami, które sprawiły nam dużą radość. To był miły czas spędzony w rodzinno-szkolnym gronie.

Drezden ist wunderschön !!! Drezno jest przepiękne !

  Jak co roku młodzież, ucząca się języka niemieckiego, uczestniczyła 7 grudnia w wycieczce przedmiotowej, tym razem do Drezna. Zwiedziliśmy Panometer, mieszczący się w starej gazowni. Panorama 360 przedstawiała Drezno z epoki Baroku, w bardzo realistycznej odsłonie. Następnie udaliśmy się na tarasy Brühla, a tam wysłuchaliśmy ciekawych historii związanych z tym miejscem. Kompleks Zwinger wywarł na nas ogromne wrażenie. Zwiedziliśmy Muzeum Sztuki w Dreźnie, a kulminacyjnym punktem był jarmark bożonarodzeniowy, gdzie mogliśmy zakupić drobne upominki. Dopisywał humor, a młodzież miała możliwość konwersacji w języku niemieckim, co wiązało się często z dużymi emocjami.

WIZYTA WOLONTARIUSZY W SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT

Po raz kolejny społeczność nasze szkoły udowodniła, że nie pozostajemy obojętni na potrzeby bezdomnych zwierząt przebywających w Schronisku.

Przez ponad miesiąc członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu prowadzili zbiórkę darów       i pieniędzy, aby pomóc podopiecznym Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wróblinie Głogowskim, w którym aktualnie przebywa 140 bezdomnych psów i 30 kotów.

Zwieńczeniem prowadzonej w szkole akcji był wyjazd, w środę (12.12.), 15- osobowej grupy wolontariuszy z klas V-VIII do schroniska i przekazanie zebranych od uczniów Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Radwanicach pieniędzy i darów.

Wolontariusze, na ręce pracowników schroniska, przekazali kwotę- 133,55 zł., znaczną ilość karmy dla psów i kotów, kołdry, koce oraz inne, niezbędne dla zwierząt, akcesoria.

Podczas wizyty, przez cały czas towarzyszyła nam przyjazna atmosfera, którą zapewniali pracownicy schroniska. Usłyszeliśmy od Nich wiele interesujących historii o przebywających tam „bezdomniakach”. Mogliśmy także, wziąć na spacer niektóre psy.

Wizyta w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt we Wróblinie Głogowskim utwierdziła nas w przekonaniu, że warto pomagać!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do akcji.


 

Spotkanie z Górnikiem w Przedszkolu

 

Dnia 05.12.2018r. mieliśmy przyjemność gościć w Publicznym Przedszkolu w Radwanicach Pana Górnika z okazji Barbórki. Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i
niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel, miedź i sól oraz jak bardzo są one potrzebne w codziennym życiu. Górnik przybył do nas w odświętnym stroju, dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się czapce górniczej i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Nasz gość opowiedział jak wygląda dzień górnika w kopalni. Przedszkolaki oglądały prezentację multimedialną o ciężkiej górniczej pracy. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem w formie bryłki soli oraz słodką niespodzianką, którą wręczył górnik. Dzieci zaśpiewały piosenki „Idzie górnik drogą”, „Hej w kopalni”. Starszaki radosne, pełne wrażeń wręczyły prace plastyczną o tematyce górniczej. Serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi Chylareckiemu za przybycie, zaangażowanie i poświęcony czas!

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci. Czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela? Dzieci z Radwanic wiedzą, że odpowiedź brzmi NIE. Z okazji Święta Pluszowego Misia, dnia 27.11.br zorganizowaliśmy uroczystość w przedszkolu. Każde dziecko przyniosło swojego misia – pluszaka. Zabawka ta towarzyszy dzieciom od najmłodszych lat. To nie tylko pluszowa przytulanka, to „ktoś” bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie są z dziećmi zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać.

Wspólnie z nauczycielkami z przedszkola w Radwanicach postanowiłyśmy przybliżyć dzieciom wszystko co wiąże się z misiem – historię pluszowego misia oraz innych bohaterów literackich i filmowych, zachęcając przy tym do częstszego sięgania po literaturę dziecięcą. Dzieci wysłuchały opowiadania Urszuli Piotrowskiej        pt. „ Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu” a później bardzo chętnie odpowiadali na pytania zadane przez nauczyciela dotyczące opowiadania, co rozbudziło ich ciekawość. Wszystkie przedszkolaki wspólnie zaśpiewały piosenkę pt. „Jadą Jadą Misie”. Przeprowadziliśmy również zabawę ruchową „ Spacer misiów” oraz zabawę plastyczną „ Układamy misia”.  Na zakończenie dzieci wykonały postać misia, którą wykleiły kaszą manną. Sprawiło im to dużo radości. Wspólna zabawa przy muzyce dobiegła końca, ale to nie koniec przygód pluszowego misia. Dzieci już pytały o Święto Pieska, Książki, Kota…   

Warsztaty świąteczne już za nami ;-)

Uczniowie naszej szkoły już poczuli świąteczny nastrój!  A to za sprawą warsztatów jakie miały miejsce 4 grudnia. Dzieci,wspólnie z nauczycielkami i rodzicami, z wielkim zaangażowaniem tworzyły przepiękne stroiki i aniołki.Inwencji twórczej nie było końca. Wszystkie prace dzieci mogły zabrać do swoich domów i cieszyć się własnoręcznie wykonanymi ozdobami.

 

WSTECZ