Kto nie zna zabawnych opowieści o losach Kubusia Puchatka i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu? To właśnie 14 października 2017 roku Kubuś Puchatek skończył 91 lat! Tego dnia w 1926 roku wydano książkę opisującą losy sympatycznego, choć niezbyt mądrego misia oraz Prosiaczka, Królika, Sowy Przemądrzałej, Kłapouchego, Mamy Kangurzycy i Maleństwa oraz Krzysia.
Wszystko zaczęło się jednak w 1921 roku, kiedy to Alan Alexander Milne podarował swojemu rocznemu synowi misia-maskotkę. To właśnie dzięki tej zabawce powstała postać słynnego „misia o małym rozumku”. Opisywanie jej przygód zapoczątkowane zostało w książce „Kubuś Puchatek”.
26 października 2017 r. grupa 3-4 latków „Słoneczka” z wychowawcą panią Iwoną i panią Moniką uczestniczyła w świętowaniu Urodzin Kubusia Puchatka w Gminnej Bibliotece Publicznej w Radwanicach, przygotowanych przez panią kierownik – Katarzynę Burzyńską. Byłą to nietypowa uroczystość bez tortu, świeczek, ale z książkami o Kubusiu Puchatku, które dzieci mogły oglądać. Otrzymały naklejki Tygryska i Prosiaczka, które podzieliły je na grupy. W dwóch zespołach z wielkim zapałem zachowując reguły kulturalnej zabawy, układały pary postaci z opowiadań o Kubusiu Puchatku. Najważniejszym punktem było pomalowanie farbami misia, zapamiętując zagadkę: Jak on wygląda? To było bardzo kulturalne przeżycie z lekturą ponadczasową, bo niedźwiadek już co prawda niemłody, ale jego przygody nie zestarzeją się chyba nigdy. Losy Puchatka i jego przyjaciół uwielbiają nie tylko maluchy na całym świecie, ale także dorośli. Kubuś Puchatek poza kilkoma książkami doczekał się również wielu filmowych i teatralnych adaptacji swoich historii.
Zachęcamy więc Rodziców do przeczytania dzieciom opowiadań o Kubusiu Puchatku.
Archiwum wpisów według miesięcy: Październik, 2017
przetwory
„Serduszka” i „Żabki” i przetwory na zimę 🙂
Jesień to czas, kiedy w naszych domach przygotowuje się zapasy na zimę. Kompot z czereśni, czy konfitury z przepisu babci, albo sałatka warzywna czy kiszona kapusta to smak jakiego nie można znaleźć w żadnym sklepie.
Przedszkolaki z grup „żabki” i „serduszka” w minionym tygodniu o tym właśnie rozmawiały ze swoimi wychowawcami i nie tylko 🙂 Nasze dzieci ciągle uczą się, jak ważne dla ich zdrowia jest spożywanie owoców i warzyw. Tym razem uczyły się, co można z nich przygotować poza zupą, sałatką warzywną czy owocową. Miały tez możliwość zobaczyć jak to się dzieje, że z owoców można zrobić kompot, albo konfiturę, a z kapusty, która rośnie w ogrodzie robi się kapusta kiszona. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się jak Pan Paweł szatkował kapustę i marchewkę, a potem dodawał troszeczkę soli i ugniatał kapustę opowiadając przy tym o tym, jak to robiły nasze babcie. Jak zawsze nauka połączona była z zabawą, a i tym razem z możliwością degustacji 🙂 Zapraszamy do galerii 🙂 🙂
INFORMACJE DLA RODZICÓW
WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA W GŁOGOWIE
Eksperymenty
SŁONECZKA W BIBLIOTECE
JESIENNE CZYTANIE DLA SŁONECZEK W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ!
20 października 2017 r. grupa „Słoneczka” z panią Iwoną i panią Moniką odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną w Radwanicach, aby uczestniczyć w pierwszym spotkaniu z książką w nowym roku szkolnym. Pani Kasia Burzyńska niezwykle ciepło i refleksyjnie zainteres
owała dzieci 3-4 letnie książką, wprowadzając w temat darów jesieni. Jesienne czytanie pani Kasia rozpoczęła od rozmowy o urodzinach obchodzonych w naszym przedszkolu w naszej sali. Oczywiście z tej okazji chętnie opowiadały maluchy o laurkach, słodyczach, a nawet babeczkach. Potem zaczęłą czarować dzieci opowiadaniem z książki „Guziczek. Historie nie byle jakie.” Katarzyny Zychli, a ilustrowane przez Ewę Podleś. Jakie tajemnice kryje znalezione na strychu pudełko guziczków? – odkrywa je jedna z zabawnych historii z życia zwierzątek – jeży. Urodziny Amelki pani Jeżowej zachęcają dzieci do wykonania własnoręcznych prezentów, a nie tych kupionych w markecie. Jeżynka nazbierala żołędzi na korale dla mamy, a brat jej Kolczatek w lesie rozpoczął poszukiwania prezentu. Nie zauważył, że się oddalił, ale znalazły go po śladach zwierzątka. Z lasu wrócił z czerwoną kulką – jabłuszkiem dla mamy, które można było schrupać na deser.
Jak wyglądał Kolczatek? To było łatwe zadanie dla dzieci z grupy „Słoneczka”, bo z kolorowych liści wykonały jeża na kartce, niosącego jabłko. Teraz to na pewno będą pamiętać, aby sprawić komuś urodzinową niespodziankę, to trzeba zaangażować się i mieć pomysł na prezent! Taka robótka ucieszy każdego. Była również chwila na cichą zabawę klockami, lalkami czy konikami w bibliotece.
Słoneczka pełne entuzjastycznych odkryć na prezent i nową książkę do czytania w domu wróciły do przedszkola ze swoją pracą Jeżyka oraz zakładką podarowaną od pani bibliotekarki.
Drodzy Rodzice czytajcie dzieciom książki,
chociaż 20 min. dziennie!
ZAPRASZAMY DO GALERII
MUZYCZNA PODRÓŻ Z DZWONKAMI
To pierwsze spotkanie dzieci ZSP w Radwanicach z muzyką po wakacjach, wygrywaną przez muzyków Lubuskiego Biura Koncertowego „Dzwonki, dzwonki, dzwoneczki”, które odbyło się w dniu 19 października 2017. Przedszkolaki z wielkim entuzjazmem nastawiły swoje uszka, aby rozwijać swoją wrażliwość muzyczną na dźwięki instrumentów perkusyjnych. Koncert Filharmonii odbył się w klimacie muzyki brazylijskiej, klasycznej oraz bajkowej. Wszystko to za sprawą dzwonków, które zaprezentował pan Marian podróżnik, który ma ich w swojej kolekcji aż 700 przywiezionych z 65 krajów i 6 kontynentów. Ten instrument niezwykle prosty wydaje czarodziejskie dźwięki, a te wydobywane z serca dzwonków pasterskich zabrały dzieci w podróż na łąkę. Muzyka z Brazylii grana na janczarach zachęciła do poruszania się całego ciała i egzotycznych rytmów.Najpiękniejsza melodia dla maluchów z bajki „Epoka lodowcowa” -”Mam tę moc” podrywała do klaskania, kołysania, śpiewania, zostanie długo w ich wspomnieniach. Artyści grając na dzwonkach muzykę kościelną, z Tybetu, klasyczną z opery „Carmen” niezwykle zaskoczyli nawet nauczycieli. Okazuje się, że dzwonienie z misy tybetańskiej czy dzwonków pospolitych też ma przekaz wyjątkowy i warty nagradzania długimi brawami. Odbiór muzyki jest szczególnie udany i niezapomniany, kiedy biorą w nim udział bezpośrednio dzieci nie tylko z miejsca publiczności. Trójka dzieci pomagała przygrywając muzykom na dzwonkach melodię z bajki „Smerfy”. Grupy przedszkolne również
mogły nauczyć się prawidłowego kulturalnego zachowania poprzez odpowiednie aktywne słuchanie i ubiór galowy, siedząc jakby na prawdziwej sali koncertowej.