70 – lecie Szkoły Podstawowej im. Mariana Falskiego w Radwanicach

,,Aby drogę mierzyć przyszłą, trzeba pomnieć skąd się wyszło…”
C.K.Norwid

 

dsc04834 Dzień 9 grudnia 2016 roku był dniem szczególnym dla całej społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanicach. Właśnie tego dnia uroczyście obchodzono „Kamienne Gody” szkoły. Od momentu, odkąd pierwsi uczniowie przekroczyli mury tej zasobnej dziś placówki minęło 70 lat. Przygotowania do tego niezwykłego jubileuszu rozpoczęto już od pierwszego dzwonka roku szkolnego 2016/2017. Pierwsze miesiące edukacji przepełnione były wieloma konkursami i projektami jednoczącymi wszystkich uczniów, nauczycieli oraz rodziców, absolwentów i przyjaciół szkoły. Głównym celem współpracy całej społeczności czcigodnej ,,siedemdziesięciolatki” było przybliżenie historii placówki, sylwetki patrona Mariana Falskiego oraz nakreślenie wagi tak wielkiego wydarzenia.

Dzień urodzin rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Radwanicach. Po nabożeństwie uczniowie wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi skierowali kroki w stronę sali gimnastycznej, gdzie kontynuowano obchody jubileuszu.

Program artystyczny rozpoczęto międzypokoleniowym polonezem wytańczonym przez uczniów oraz absolwentów szkoły. Następnie wspólnie odśpiewano Pieśń Apelową, a pani Dyrektor Bogusława Niemasz serdeczne przywitała przybyłych gości: Wójta Gminy Radwanice, przedstawicielkę pani Ewy Drozd – posłanki na Sejm Rzeczpospolitej, dyrektorów gminnych i powiatowych jednostek organizacyjnych i instytucji, byłych dyrektorów i nauczycieli szkoły, absolwentów, rodziców, uczniów i wszystkich pracowników szkoły. Niezmiernie miło było gościć przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Kraszewicach, której patronem szkoły także jest prof. Marian Falski. Delegacja siostrzanej szkoły przyjechała do nas aż z Wielkopolski, z okolic Kalisza.

Uhonorowaniem jubileuszu był Koncert Galowy w wykonaniu uczniów, pracowników i absolwentów szkoły. Prowadzący koncert absolwenci Patrycja Kaczanowska i Wojciech Murak przybliżali wydarzenia i fakty z kart historii placówki. Sentymentalną podróż w czasie wzbogacały występy artystów. Goście wysłuchali przepięknie zaśpiewane piosenki: „Noce i dnie” przez absolwentkę Katarzynę Aleksandrowicz, ,,To był świat” przez Antoninę Niemczyk i Aleksandrę Stemplewską, a także pieśń ,,W XXI wieku” przygotowaną przez chór pani Aleksandry Stramy, składający się z pracowników i absolwentów szkoły. Nie zabrakło też innych atrakcji, takich jak taniec ,,Moskau”, gra na akordeonie i śpiew sióstr Danuty i Haliny Mikoś, czy utwór skrzypcowy ,,Kanon d-dur” Johana Pachelbela w wykonaniu absolwentek Marty Niemasz, Rozalii Rzepki oraz pani Aleksandry Stramy.  Wielkim aplauzem przyjęto mini – koncert Zakładowej Orkiestry Huty Miedzi „Głogów” pod batutą pana Zbigniewa Szabatowskiego i pani Ewy Krawczyk. Podczas urodzin Szkoły Podstawowej im. Mariana Falskiego, w Zespole Szkolno – Przedszkolnym,  nie mogło zabraknąć przedszkolaków. Utwór ,,Kaczmareczka” w wykonaniu grupy sześciolatków zakończył się ogromnymi brawami. Kolejnych wrażeń dostarczyły uczennice Klaudia Oczadło i Lena Płaskoń w piosence pt. ,,Modlitwa”, zespół wokalny pod kierunkiem pani Ewy Krawczyk w piosence pt. ,,Kronika” oraz finałowa piosenka ,,Nasza Szkoła” wykonana przez pracowników i uczniów.

A potem – gratulacje, życzenia, prezenty…

Miłym zaskoczeniem było uroczyste odznaczenie Sztandaru Szkoły przez prezesa Okręgowego Oddziału TPD w Legnicy oraz członka Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci pana Kazimierza Pleśniaka. Wyróżnienie szkole przyznano za całokształt pracy na rzecz dzieci.

Wójt Gminy Radwanice Pan Paweł Piwko przekazał na ręce Pani Dyrektor Bogusławy Niemasz symboliczny czek gotówkowy o wartości 10 000 zł.

Zaproszeni goście otrzymali od pani Dyrektor pamiątkowe statuetki.

Na koniec nie zabrakło słodkiego akcentu, jubileuszowego tortu, którym zostali poczęstowani wszyscy uczestnicy uroczystości. W ten symboliczny sposób mogliśmy podziękować wszystkim sympatykom szkoły, razem świętując w ten wyjątkowy dzień.

Uroczystość jubileuszowa była okazją do spotkań, wielu wspomnień i uśmiechu. Przybyli goście, po programie artystycznym, zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i obejrzenia przygotowanych na tę okoliczność wystaw i materiałów. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się pamiątkowe zdjęcia. Ileż wzruszeń i radości dostarczało zwiedzanie niedawnych szkolnych ław, oglądanie zdjęć koleżanek i kolegów z klasy, odczytywanie wpisów do Pamiątkowej Księgi, odnajdywanie wizerunku wychowawcy, nauczycieli. Na gości czekała jeszcze jedna niespodzianka, wspólna kolacja.

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII

dsc04507 dsc04750 dsc04727

Konkurs literacki „Moja Szkoła”

Z okazji 70-lecia Szkoły Podstawowej im. Mariana Falskiego, pod patronatem
Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego,
Komisja spośród ponad 200 zgłoszonych prac wytypowała:

 Kategoria II-III

Klasa II

I miejsce Dobrochna Kowalska
II miejsce Julia Kusiak
III miejsce Daria Szulczyńska
Wyróżnienie: Alicja Malinowska, Maksymilian Bogoń, Gracjan Kijaszko

Klasa III

I miejsce Hanna Dziuńko
II miejsce Mateusz Węgrzynek
III miejsce Baśkiewicz
Wyróżnienie: Sebastian Mietliński

Kategoria IV-VI

Klasa IV

I miejsce  Marta Waligóra
II miejsce Jowita Belkiewicz
III miejsce Kacper Raczkowski
Wyróżnienie: Marcel Lelicki, Aleksander Chrobak

Klasa V

I miejsce Anastazja Budzińska
II miejsce Wiktoria Stefan
III miejsce Klaudia Oczadło
Wyróżnienie: Szymon Kęska

Klasa VI

I miejsce Mikołaj Kałużka
II miejsce Karol Wojciechowski
III miejsce Blanka Waliszewska
Wyróżnienie: Stanisław Steciąg, Antonina Niemczyk

Proza

I miejsce Vanessa Wójcik
II miejsce Julita Hynek
III miejsce Jakub Stefan
Wyróżnienie :Grzegorz Smulski

 

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Laureaci regionalnego etapu konkursu „Najpiękniejszy stroik świąteczny” oraz „Najpiękniejsza szopka bożonarodzeniowa”

Laureatami regionalnego etapu konkursu „Najpiękniejszy stroik świąteczny” zostali:

 1. Hanna Kałużka
 2. Michał Rzepka
 3. Stanisław Steciąg
 4. Konrad Urbańczyk
 5. Kacper Szulc

Laureatami regionalnego etapu konkursu „Najpiękniejsza szopka bożonarodzeniowa” zostali:

 1. Mateusz Węgrzynek
 2. Michał Rzepka
 3. Dobrochna Kowalska
 4. Miłosz Burzyński
 5. Mateusz Zymiak
 6. Stanisław Steciąg
 7. Mikołaj Kałużka

GRATULUJEMY!!!

 

Uroczyste podsumowanie, otwarcie wystawy i wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 16 grudnia 2016 r. o godz. 13.30 w ZAMKU PIASTOWSKIM w Legnicy (Plac Zamkowy 1, II piętro).

Spotkanie z Górnikiem

dsc_1219 2 grudnia gościem uczniów klasy III b był p. Artur Dziadosz   – górnik, sztygar z Kopalni ZG Polkowice-Sieroszowice. Przez kilka dni dzieci poznawały tajniki górniczego fachu, a wizyta górnika była podsumowaniem działań. Na pierwszej lekcji wszyscy uczniowie zabrali się z ochotą do wykonywania upominków dla gościa. Powitały go piosenką „Hej, w kopalni”. Pan Artur zaprezentował dzieciom strój galowy. Opowiedział o jego elementach. Uczniowie dowiedzieli się, że czapka górnicza nosi nazwę czako, a kolory pióropusza mają swoje znaczenie. Poznali również godło górnicze, czyli kuplę, składające się z perlika i żelazka. Zainteresowanie wzbudził strój roboczy górnika. Nasz gość opowiedział, że bardzo ważne są elementy odblaskowe, zestaw ucieczkowy, lampka, krótkofalówka i nadajnik, który sygnalizuje lokalizację górnika.

Uczniowie obejrzeli również krótki film przestawiający KGHM. Mieli również okazję pochylić się nad mapą obrazującą schemat podziemnych korytarzy.

W podziękowaniu za ciekawe spotkanie trzecioklasiści wręczyli gościowi swoje prace plastyczne oraz bukiecik kwiatów.

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII

Żywa lekcja przyrody

dsc04463 5 grudnia 2016 w auli szkolnej odbyła się już po raz drugi żywa lekcja przyrody pt. ,,Płazy‘’. Przedstawiciele Agencji Impresaryjno- Artystycznej Klaps- Art z Krakowa przeprowadzili dla klas 4-6 warsztaty, których tematem były właśnie płazy. Dzieci miały możliwość oglądać z bliska okazy nie tylko z Polski, ale także z innych krajów świata. Podziwiali kumaka dalekowschodniego, traszkę japońską, salamandrę tygrysią, ropuchę Agę i inne. Uczniowie wysłuchali również krótkiego wykładu o życiu płazów i ich przystosowaniu do funkcjonowania w warunkach środowiska lądowego. Całość zajęć urozmaicały nagrania żabich koncertów, które są dziełem samców wydających odgłosy godowe. Takie zajęcia przyrodnicze cieszą się popularnością wśród dzieci. Ciekawe, co przyniosą kolejne spotkania …

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

dsc04409 5 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Szkolne spotkanie z tej okazji otworzyły opiekunki SKW  – panie Izabela Jokiel i Marta Tarkowska. Uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne przedstawiające pracę Koła Przyjaciół Dzieci i Szkolnego Klubu Wolontariatu. 19 wolontariuszy otrzymało z rąk pani wicedyrektor legitymacje wolontariusza. Są to:

 
 
 

Katarzyna Adamska
Kajetan  Figas
Zuzanna   Jamrozik
Mikołaj  Kałużka
Wiktoria Kowalska
Dorota  Kubiś
Kamil Kulon
Michalina Łykus
Aurelia Maciejewska
Szymon Malinowski
Kinga  Nogaj
Joanna Ochej
Oliwia Skrzypczak
Stanisław  Steciąg
Amelia Tychańska
Weronika Wyrwa
Natalia Żuk
Natalia Kasprzak
Karol Wojciechowski

Taneczną dedykację dla wolontariuszy wykonały uczennice klasy IV b: Ewa Stojke, Izabela Woźniak, Maria Zawis, Weronika Kiekierz i Izabela Antosik. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie klasy III a. Jesteśmy dumni z naszych wolontariuszy.

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII

Harmonogram kursów autobusu szkolnego

Harmonogram kursów autobusu szkolnego

na dzień 09.12.2016 r.

Jubileusz 70-lecie Szkoły Podstawowej

 1. Łagoszów W. I – 11:40
 2. Łagoszów W. II – 11:42
 3. Łagoszów W. III – 11:43
 4. Dobromil – 11:48
 5. Przesieczna wieś – 11:52
 6. Borów – 11:55
 7. Jakubów – 12:05
 8. Drożów – 12:10
 9. Drożyna – 12:15
 10. Przesieczna II – 12:20
 11. R-ce ul. Ogrodowa – 12:25
 12. Radwanice szkoła – 12:30

ODWOZY – ok. godz. 17:30
 

 1. Łagoszów W. I – 17:33
 2. Łagoszów W. II – 17:35
 3. Łagoszów W. III – 17:37
 4. Dobromil – 17:40
 5. Przesieczna wieś – 17:45
 6. Borów – 17:48
 7. Jakubów – 17:52
 8. Drożów – 17:57
 9. Drożyna – 18:00
 10. Przesieczna II – 18:07
 11. R-ce ul. Ogrodowa – 18:10

Rozkład jazdy autobusu szkolnego
do Przedszkola w
dniu 09.12.2016 r.

                         KURS I

                                                                   

 1. Łagoszów W. I  –  8:00
 2. Łagoszów W. II  –  8:02
 3. Łagoszów W. III –  8:05
 4. Dobromil –  8:10
 5. Przesieczna wieś –  8:15
 6. Borów –  8:17
 7. Jakubów –  8:20
 8. Drożów –  8:25
 9. Drożyna –  8:28
 10. Przesieczna –  8:30
 11. R-ce ul. Ogrodowa –  8:32
 12. Lipin –  8:35
 13. R-ce szkoła –  8:37
Odwóz  :  12:30
WSTECZ