Powiatowy Konkurs Plastyczny „ Zabytki Powiatu Polkowickiego”

W dniu 21.03.2015 r. został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Plastyczny „ Zabytki Powiatu Polkowickiego”.

Jury w składzie:

Przewodniczący:

Jerzy Janus – historyk sztuki

Członkowie:

Ireneusz Józefczuk – artysta plastyk

Beata Rolska – pedagog

Wojciech Kyc  – nauczyciel

po obejrzeniu prac  przyznało I miejsce uczennicy naszej szkoły Kindze Radeckiej z klasy VIB.

Odkrywamy tajemnice wody w przedszkolu

24.03.2015 r. w Publicznym Przedszkolu w Radwanicach sala zamieniła się w małe laboratorium. Grupy „0” uczestniczyły w zajęciach ekologicznych przeprowadzonych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie. Dzieci mogły dowiedzieć się o tym „Skąd się bierze woda w kranie?”. Na początku oglądały film edukacyjny o historii kropelki wody, która dociera do naszych mieszkań i jest już zdatna do picia. Przedszkolacy doskonale orientowali się w znaczeniu wody w życiu codziennym. Bardzo dobrze opowiadali o roli wody, że służy do prania, do mycia, do picia itd. Wszyscy doszli do wniosku, że bez wody nie ma życia i należy ją oszczędzać.

DSCN8691

Najwięcej radości sprawiło dzieciom wykonanie doświadczenia. Każde dziecko chciało podejść do „laboratorium” i pobawić się. Co można zrobić z kamyków, żwiru, brudnej wody i piasku? – mały filtr. Zabawa w laboratorium okazała się ciekawa i bardzo tajemnicza. Najszybciej uczyły się przedszkolaki poprzez działanie, odkrywanie i przeżywanie. Wszystkie składniki dzieci układały warstwowo i ostrożnie. Każdy rodzic może pomóc dzieciom wykonać takie doświadczenie w domu. Potrzebna jest plastikowa butelka z odciętym dnem i gaza, którą zakryjemy butelkę jakby korkiem. Następnie do butelki odwróconej dnem, włożonej do pojemnika plastikowego, sypiemy warstwę piasku, potem żwir, kamyki, lejemy brudną wodę na przykład z „kałuży”. Obserwujemy co się stanie –  czy woda przecieknie?, czy będzie brudna? itd. W czasie zajęć dzieci wyciągnęły wniosek – woda brudna stała się czysta – przefiltrowana kapie do plastikowego pojemnika. Każdy przedszkolak mógł zaobserwować taki eksperyment i zapamiętać, że woda jest zdatna do picia dopiero po przefiltrowaniu. Pamiętajmy o oszczędzaniu wody – odkręcamy mały strumień i zakręcamy ją.

DSCN8698

Z przyjemnością można było zapamiętać te zajęcia, bo na zakończenie dzieci otrzymały od organizatora zajęć nagrodę. O historii pewnej kropelki wody przypomni sobie każdy przedszkolak, kiedy spojrzy na pluszaka – niebieską kropelkę.

 Czekamy na kolejne zajęcia ekologiczne, na których można będzie wykonać doświadczenie.

Rekolekcje szkolne

 

25 MARZEC 2015 ( Środa )

7.00 – 8.35 – świetlica
8.35 – 8.45 – spotkanie z wych.
9.00 – 10.00 – nauka rekolekcyjna – Kościół
10.15 – 11.30

Klasy I – III Klasy IV – VI
Witamy wiosnę – aula Wykonanie plakatu: „Zwiastuny wiosny”Wykonanie strojów ekologicznych do prezentacji „eko – mody”Sale lekcyjne

11.30 – obiad
12.00 – odwóz dzieci
12.00 – 15.15 – świetlica
26 MARZEC 2015 (Czwartek )

7.00 – 8.35 – świetlica
8.35 – 8.45 – spotkanie z wych.
9.00 – 10.00 – nauka rekolekcyjna – Kościół, spowiedź święta
10.15 – 11.30

Klasy I – III Klasy IV – VI
projekcja filmu „Św. Franciszek z Asyżu” Ze św. Franciszkiem witamy Pierwszy Dzień Wiosny. (aula )

11.30 – obiad
12.00 – odwóz dzieci
12.00 – 15.15 – świetlica
27 MARZEC 2015 (Piątek )

8.35 – 8.45 – spotkanie z wych.
9.00 – 10.00 – EUCHARYSTIA
10.15 – 11.30

 

Klasy I – III Klasy IV – VI
Św. Franciszek patron ekologów – kolorowanka projekcja filmu „Św. Franciszek z Asyżu”  klasy lekcyjne

11.30 – obiad
12.00 – odwóz dzieci
12.00 – 15.15 – świetlica

VII Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

11 marca 2015 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radwanicach rozstrzygnięto VII Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego ,,We love Great Britain” dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Do konkursu przystąpiło 27 uczniów z 9 szkół z powiatu polkowickiego. Oficjalnego otwarcia konkursu dokonał wójt Gminy Radwanice Paweł Piwko oraz dyrektor ZSP w Radwanicach Bogusława Niemasz.

Celem konkursu jest wyłanianie talentów, wspieranie uczniów zdolnych, rozwijanie u nich zainteresowań oraz poszerzanie i doskonalenie kompetencji językowych. Konkurs jest także doskonałą okazją do popularyzacji kultury krajów anglojęzycznych.
Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej, indywidualnej, uczniowie zmagali się z testem wiedzy o krajach anglojęzycznych, testem leksykalno-gramatycznym oraz sprawdzali swoje umiejętności w rozumieniu języka ze słuchu. Drugi etap, drużynowy, wymagał pracy zespołowej w rozwiązywaniu zagadek oraz gier.

Konkurs przygotowały nauczycielki Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Radwanicach, Katarzyna Kawecka i Alicja Dosiak.

I miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Grębocicach i otrzymała Przechodni Puchar Starosty Polkowickiego. Szkołę z Grębocic reprezentowali:
1. Iga Wodniczak
2. Mateusz Szadyko
3. Aleksandra Pardoła
Uczniów przygotowała nauczycielka języka angielskiego, pani Gabriela Zakrzewska.

II miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Polkowicach.
1. Izabela Olejnik
2. Martyna Kapusta
3. Julia Kowalik
Reprezentację uczniów przygotowała do konkursu Joanna Kamińska.

III miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jędrzychowie:
1. Albert Janik
2. Dominik Starak
3. Piotr Miziniak
Do konkursu przygotowała uczniów pani Barbara Angulska.

Fundatorem nagród w VII Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego był Starosta Polkowicki.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspaniałą rywalizację i zabawę, a zwycięskim szkołom składamy gratulacje i zapraszamy za rok!

Mistrz Klawiatury

10 marca 2015 r. w Zespole Szkolno–Przedszkolnym odbył się Powiatowy Konkurs Informatyczny „Mistrz Klawiatury”. Współorganizatorami Konkursu były Powiatowy Ośrodek Poradnictwa Psychologiczno – Pedagogicznego i Doradztwa Metodycznego reprezentowany przez p. Bożenę Dudziak – doradcę metodycznego oraz Zespół Szkolno–Przedszkolny w Radwanicach reprezentowany przez p. Annę Jankowską – nauczyciela informatyki.

Do Radwanic przyjechali uczniowie reprezentujący szkoły powiatu polkowickiego wraz ze swoimi opiekunami. Kawa i ciasto, soczki i wafelki pozwoliły nabrać sił przed czekającą na wszystkich pracą. Na początku uczestnicy zostali bardzo serdecznie przywitani przez dyrektora ZSP – Bogusławę Niemasz oraz panią metodyk. Następnie rozpoczęły się zmagania. Zadaniem uczestników było przepisanie , zgodnie z instrukcją, podanego tekstu. Zadanie tylko pozornie wydaje się łatwe, bo bardzo ważną rolę odgrywa czas.
Po zakończeniu zadania uczestnicy konkursu mieli możliwość zwiedzenia naszego Gimnazjum. Zostali tam zaproszeni przez dyrektora placówki – Stanisławę Trzeszcz.
Po powrocie czekał na wszystkich ciepły posiłek – pyszna zupa pomidorowa.
No i wreszcie nadszedł moment najważniejszy – ogłoszenie wyników. Po dokładnym i wnikliwym sprawdzeniu prac Komisja podała wyniki.
I miejsce – Jakub Opyrchał SP 1 w Polkowicach
II miejsce – Damian Kłos z SP w Buczynie
III miejsce – Roksana Żerebecka z ZSP w Radwanicach.
Ponadto wyróżnienie otrzymała Karina Maciejewska – uczennica ZSP w Radwanicach.

Rodzice przedszkolaków czytają dzieciom książki!

„Nikt się nie rodzi czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować codziennie, czytając dziecku dla przyjemności”. Pod takim hasłem Publiczne Przedszkole w Radwanicach włączyło się do akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, zainicjowanej przez Fundację „ABCXXI”.  W grupie 5 – 6 latki „Kubusie” rodzice chętnie czytają codziennie dziecku wylosowanemu przez panią Iwonę Derkacz książkę Schneider Liane „Zuzia idzie do dentysty”, a następnie zwracają ją na drugi dzień. W ten sposób uczą się maluchy, że warto dbać o zęby. Pewnego wieczoru, przy myciu zębów, Zuzia odkrywa na jednym z nich małą, brązową plamkę. Mama jest pewna: Zuzia musi pójść do dentysty. Dziewczynce wcale się to nie podoba, a Michał z przedszkola twierdzi, że dentysta wierci dziury w zębach wiertarką! Na szczęście towarzyszy jej mama i wizyta u dentysty staje się świetną przygodą!

Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika – człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie pięści. 

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w styczniu i lutym bieżącego roku  grupy przedszkolne odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Radwanicach. Ile uśmiechu na twarzy przedszkolaka wywołało wejście do biblioteki po książkę do wypożyczenia. Dzieci  poznały kodeks czytelnika – Dbaj o mnie i czytaj mnie.

28 lutego 2015 r. grupa Kubusie z panią Iwoną Derkacz brała udział w zajęciach w  Gminnej Bibliotece Publicznej. Dzieci bardzo uważnie słuchały historyjki obrazkowej o powstaniu książki, przedstawionej przez panią Katarzynę Burzyńską. Po wysłuchaniu wiersza „Mały kotek” ze zbioru J. Papuzińskiej „Pod bajdułem i inne wiersze” zabawiły się w ilustratorów. Przygotowały wystawę, którą będą mogły odwiedzić z rodzicami. Przedszkolaki czekały cierpliwie na to, aby wypożyczyć książkę do domu i przeczytać ją z rodzicami.

Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych, uczciwych i kulturalnych ludzi, zadbajmy o to, by codzienne głośne czytanie 20 minut dziennie stało się priorytetem w naszym domu oraz w przedszkolu i w szkole naszego dziecka.

WSTECZ