Lekcja przyrody w przedszkolu – sowy

W naszym przedszkolu tradycją jest zapraszanie ciekawych ludzi, którzy nie tylko prezentują swój zawód, ale też chętnie rozmawiają z dziećmi, rozwijają ich zainteresowania czy uczą wielu mądrych, interesujących rzeczy. Spotkanie z policjantem i pielęgniarką długo utkwiły w pamięci przedszkolaków.

26 lutego nasze przedszkole odwiedziła Pani Anna Welner – z Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Przygotowała dla dzieci bardzo pouczającą lekcję przyrody, podczas której zaprezentowała nam swoich latających przyjaciół. Główną rolę odgrywały sowy. Ptaki te, nie tylko pięknie wyglądały, ale również znakomicie prezentowały się podczas zajęć. Na początku Pani Ania zaprezentowała dzieciom postać sowy, następnie dowiedzieliśmy się, że sowa płomykówka, o głowie w kształcie serca, widzi jedynie w nocy, a za dnia posługuje się doskonałym słuchem, który zastępuje jej wzrok. Z kolei sowa puchacz widzi zarówno w dzień jak i w nocy, przy czym bezszelestnie się porusza. Dzieci mogły także dotknąć piór sowy i posłuchać jaki odgłos wydaje podczas poruszania się. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały opowieści. Dowiedziały się, że sowy mają cztery palce zakończone ostrymi szponami i żywią drobnymi ssakami, a podczas jednej z zabaw z gołą stopą mogły poczuć, jak sowy łapią zdobycz. Polowanie nie należało do łatwych zadań i przysporzyło niektórym nie lada trudu. Na koniec była wspólna zabawa „Zgadnij jaka sowa puka do drzwi drzewa?” Dzieci dostały kolorowanki przedstawiające las, w którym były ukryte sowy. Z pomocą lupy szukały ukrytych pięciu sów. Wszyscy świetnie się bawili, a spotkanie z Panią Anią i sowami jeszcze długo budziło emocje.
Zdaniem nauczycieli przedszkola takie spotkania z ciekawymi gośćmi, którzy odwiedzają nasze przedszkole, są ciekawym uzupełnieniem codziennych zajęć edukacyjnych.

 

Przedszkolne witaminki w Radwanicach promują zdrowie

Skarbem każdego człowieka jest zdrowie. Wiedzą to już dzieci od najmłodszych lat. W myśl hasła przewodniego „O zdrowie trzeba dbać, nie dlatego, że jest ważne, ale dlatego, że bez zdrowia wszystko jest nieważne” dzieci w Publicznym Przedszkolu w Radwanicach promują zdrowie wśród rodziców i dziadków.  Promocja zdrowia w przedszkolu to jest przedsięwzięcie, które trwa w naszej placówce już od kilku lat.


DSCN8509

W bieżącym roku szkolnym dzieci spotykają się z panią Witaminką – dietetykiem przedszkola i poznają wartości odżywcze owoców, warzyw i produktów. W przedszkolu realizuje się programy zdrowotne, współpracując z rodzicami, nauczycielami i środowiskiem lokalnym: ogólnopolski program Akademii Zdrowego Przedszkolaka „Przedszkolak pełen zdrowia”, ogólnopolski program edukacyjny „Akademia Aquafresh”, Powiatowy program „Ja i moje zdrowie” we współpracy z Sanepidem w Głogowie oraz innowacja pedagogiczna „Promocja zdrowia w przedszkolu”, której autorem jest pani Iwona Derkacz. Dzieci w grupie Kubusiów piją herbatkę ziołowo – owocową. Radwaniccy przedszkolacy pobili rekord Guinnessa w myciu zębów z przedszkolakami z całej Polski. Dzieci znają rolę piramidy żywienia w naszym żywieniu. Dlatego zjadanie posiłków w naszej placówce staje się przyjemne nawet dla niejadka. W miesiącu lutym bieżącego roku przedszkolacy promowali zdrowie wśród najstarszego pokolenia. Najcenniejszym prezentem dla babci i dziadka była wartość zdrowia wyśpiewana i inscenizowana w teatrzyku „Witaminki” przez grupę Kubusiów. Dzieci w tym dniu przedstawiły zdrową krainę, zapraszając babcię i dziadka na stragan i w oparciu o wiersz J. Brzechwy „Na straganie” i inne wiersze autorskie odegrały rolę warzyw i owoców.  Barwne opaski warzyw i owoców i kolorowa sceneria sklepu z witaminkami, piosenki: „Zdrowe Kubusie”, „Witaminki” przekonały babcie i dziadka do tego, aby dbać o zdrowie. „Od nich najwięcej zdrowia przybywa. Czy to wiosna, lato, jesień, zima, babciu, dziadku przy zdrowiu witamina trzyma”. Symbolem zdrowia były upominki dla babci – serce ulepione z masy solnej oraz dla dziadka – piankowa filiżanka z zieloną herbatką do zaparzenia.

DSCN8439

A więc jedzcie owoce i jarzyny,
Bo w nich mieszkają witaminy.
I pamiętajcie, kto je lekceważy,
musi chodzić do lekarzy.

Tego życzą przedszkolacy i nauczyciele – rodzicom, dziadkom i innym dzieciom

Wydarzenia sportowe

W dniu 07.02.2015r. chłopcy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanicach wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Ręcznej. Do rywalizacji o tytuł mistrza i możliwość reprezentowania Powiatu Polkowickiego w turnieju strefowym stanęły najlepsze drużyny  z okolicznych gmin. Nasi chłopcy  stoczywszy wiele emocjonujących pojedynków  ostatecznie zakończyli turniej na III pozycji ustępując tylko zespołowi z Polkowic i drużynie z Chocianowa, która zajęła 1 miejsce. (skład: Krystian Kijaszko kapitan, Kasjan Frankowski, Marcel Śmietana, Mateusz Zaorski, Norbert Raś, Krystian Kołodziej, Kacper Przywara, Konrad Gandecki, Robert Maciejewski, Maciej Przybysz i Denis Wyrwa)

20150217_095953

                Już w niecałe 2 tygodnie później 17.02.2015r. chłopcy z naszej szkoły znów stanęli do sportowej rywalizacji. Tym razem walcząc o najwyższe laury w Strefowym Halowym Turnieju Piłki Nożnej.  Mocno osłabiona przez panującą grypę reprezentacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w niepełnym składzie wyruszyła do Białołęki. Wszystkie zespoły prezentowały równy wysoki poziom, a o ostatecznych wynikach decydowały detale. Nasi chłopcy znów zajęli III miejsce przegrywając jedynie z gospodarzami i zwycięską drużyną ze Ścinawy, która wywalczyła sobie prawo do reprezentowania strefy legnickiej w następnej fazie turnieju. (skład: Kacper Ciupak kapitan,  Marcel Śmietana, Mateusz Zaorski, Konrad Gandecki, Mateusz Hynek, Tobiasz Januszko, Wojciech Nogaj).

Clipboard01

„Najpiękniejszych chwil nie zaplanujesz”

„Najpiękniejszych chwil nie zaplanujesz”

Pod takim hasłem odbyło się uroczyste spotkanie dla seniorów zorganizowane przez Zespół Szkolno-Przedszkolny oraz Stowarzyszenie „Bliżej Siebie” w Radwanicach z okazji Dnia Babci i Dziadka, które miało miejsce 6 lutego.

Wnuki przygotowały dla swoich babć i dziadków słodki poczęstunek i pamiątkowe serca. Dzieci wystąpiły z programem artystycznym, prezentując swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Całą uroczystość uświetniła swoim występem nasza nauczycielka- pani Ewa Krawczyk, która dała koncert na saksofonie oraz zaśpiewała piosenkę z repertuaru Czesława Niemena Czas jak rzeka. Występowi towarzyszyły wielkie emocje i wzruszenie.

DSC02417

Akademia zakończyła się porywającym występem ukraińskiego zespołu Otawa, który przybył do nas na zaproszenie pani dyrektor- Bogusławy Niemasz. Zespół rozbawił całą publiczność pięknymi polsko-ukraińskimi pieśniami. Hitem okazał się znany utwór Hej sokoły, który był odtwarzany dwukrotnie…

DSC02462

Czas upłynął w miłej i pełnej humoru atmosferze. Po występie zaproszeni goście razem z panią dyrektor i nauczycielami udali się na mały poczęstunek.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim gościom za przybycie i stworzenie miłej, ciepłej, rodzinnej atmosfery.

WSTECZ