Pląsy andrzejkowe w przedszkolu

28 listopada 2014 r. w Publicznym Przedszkolu w Radwanicach wszystkie grupy przedszkolne uczestniczyły w zabawie andrzejkowej. Pani Iwona Derkacz jako czarodziejka z  Łysej Góry  i pan Paweł Żyta przywitali dzieci i panie. Wszyscy wyruszyli pociągiem na Łysą Górę i poznawali zwyczaje w dniu Św. Andrzeja. Na sali było gwarno, wesoło i kolorowo. Przedszkolaki w strojach czarownic, czarodziejów, piratów, wróżek, krasnoludków itp. mogły tańczyć. Dodatkową atrakcją były konkursy „Kim będę w przyszłości”, „Jakim zwierzątkiem zostałbym?”, „Kto pierwszy wyjdzie z dziewczynek za mąż, a który chłopiec pierwszy się ożeni?”. Były balony, serpentyny i kolorowe wstążki, które można było dotknąć w czasie tańca. Oczywiście wróżby się spełnią, czego dowodem były rozkwitnięte gałązki wiśni kącikach przyrody w Święta Bożego Narodzenia, otrzymane na zabawie andrzejkowej  przez każdą grupę przedszkolną.

Rycerz w przedszkolu

17 listopada 2014 r. nasze przedszkole odwiedził rycerz w zbroi i hełmie z chorągwią. Wprowadzenie w epokę średniowiecza cieszyło się wielkim zainteresowaniem zarówno wśród chłopców jak i dziewczynek.

DSCN8107

Każdy przedszkolak chciał dotknąć herbu rycerskiego. Dzieci ustawiły się w kolejce, aby przymierzyć zbroję i przyłbicę. Tarcza też robiła wrażenie. Rycerz opowiadał dzieciom o dawnych zwyczajach, przedmiotach codziennego użytku, wyprawach na koniu. Pani nauczycielka jako dama dworu przymierzyła 4 suknie jednocześnie, ubierając je na siebie. Hełm o wadze 4 kg przedszkolaki przymierzały bez trudu. Ileż radości sprawił im pokaz i trzymanie miecza. Wszystkie dzieci obserwując zręcznego rycerza, nabrały przekonania do ćwiczeń gimnastycznych i zabaw ruchowych.

DSCN8110

Przedszkolny konkurs recytatorski „Srebrna Muza”

13 listopada 2014 r. o godz. 10.00 w Publicznym Przedszkolu w Radwanicach odbył się Przedszkolny konkurs recytatorski „Srebrna Muza”. Dzieci z grup „0” pod kierunkiem wychowawców i rodziców nauczyły się deklamować wiersze polskich autorów poezji dziecięcej. Dla niektórych dzieci 5 i 6 – letnich było to pierwsze takie wystąpienie przed  publicznością. Znane i lubiane utwory prezentowali:

 1.  Oliwia Krutkopad, wiersz E. Szelburg – Zarembiny „Idzie niebo ciemną nocą”;

2.  Klaudia Wójcik, wiersz J. Brzechwy„Smok”;

3.  Jakub Wichłacz, wiersz M. Konopnickiej „Krasnoludki”;

4.  Franciszek Wilk, wiersz E. Szelburg – Zarembiny „Idzie niebo ciemną nocą”;

5.  Jakub Stefan, wiersz A. Frączek „Olaboga! Hulajnoga!;

6.  Magdalena Baszyńska, wiersz J. Brzechwy „Mleko”;

7.  Karina Rusinko, wiersz J. Brzechwy „Żaba”;

8.  Daria Szulczyńska, wiersz D. Gellner „Szły raz myszy”;

9.  Olga Płaskoń, wiersz M. Konopnickiej „O czym ptaszek śpiewa”;

10. Karolina Stachura, wiersz M. Konopnickiej „Kukułeczka”;

11. Laura Linke, wiersz J. Brzechwy „Kukułeczka”;

12. Patryk Sieradzki, wiersz M. Konopnickiej „Świerszczyk”.

P1060307

Przedszkolne Jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce –  Laura Linke, grupa Biedronki, wychowawca – pani Magdalena Machera;

II miejsce – Daria Szulczyńska, grupa Kubusie, wychowawca –  pani Iwona Derkacz;

III miejsce – Jakub Wichłacz, grupa Kotki, wychowawca – pani Agnieszka Gąsiorowska.

P1060310

Wyróżnienie otrzymali:

  • Klaudia Wójcik, grupa „Kotki”, wychowawca – pani Agnieszka Gąsiorowska;
  • Jakub Stefan, grupa „Kubusie”, wychowawca – pani Iwona Derkacz;
  • Karolina Stachura, grupa „Biedronki”, wychowawca – pani Magdalena Machera.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Dziękujemy wychowawcom i rodzicom za przygotowanie dzieci do konkursu.

 14 listopada 2014 r.  laureaci przedszkolnego konkursu recytatorskiego reprezentowali nasze przedszkole w szkolnym konkursie recytatorskim „Srebrna Muza”.

P1060313

Konkurs wiedzy o KGHM

Dnia 14 listopada 2014 roku o godz. 10:00 w Sali Miedziowej w Sieroszowicach odbył się półfinał konkursu dotyczącego wiedzy o KGHM oraz Zagłębiu Miedziowym. Naszą Szkołę reprezentował uczeń klasy VI b Maciej Przybysz. Olimpiada przebiegała sprawnie. Maciej zakwalifikował się do dalszego etapu. Wielki finał odbędzie się w lubińskiej Muzie 4 grudnia.

Gratuluję Maćkowi i dziękuję pani K. Przybysz oraz W. Magdziak.

Wycieczka klas V i VI do Lubina

W dniu 12 listopada 2014 roku Park Wrocławski w Lubinie, stał się punktem wycieczki dla uczniów klas V, VI. Dzieci odwiedziły Centrum Edukacji Przyrodniczej, gdzie zobaczyły różnorodne gatunki ptaków z Polski i świata oraz mini zoo. Wyjątkową atrakcją dla dzieci i opiekunów był „Szlak Dinozaurów”. Spacerując jego śladem, zobaczyliśmy kilkanaście figur niesamowitych stworzeń.

Zdjęcie-0044

Następnym punktem naszej wycieczki było kino Helios. „Bella i Sebastian” to wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni między człowiekiem a psem. Ośmioletni Sebastian mieszka z dziadkiem w niewielkiej wiosce we francuskiej części Alp. Od pewnego czasu spokój tutejszych mieszkańców burzy wieść o grasującym w okolicy tajemniczym dzikim zwierzęciu. Pewnego dnia podczas spaceru po górach Sebastian spotyka na swojej drodze bezpańskiego owczarka. Udaje mu się zdobyć zaufanie zwierzęcia. Jest szczęśliwy, że znalazł przyjaciela.

Zdjęcie-0043

Święto Niepodległości

7 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod hasłem „Opowiedz nam, moja Ojczyzno”.  Spotkanie rozpoczęło się wprowadzeniem Pocztu Sztandarowego oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas I b i V przypomnieli zgromadzonym wydarzenia związane z zaborami oraz drogę Polaków do niepodległości. Program artystyczny przygotowała p. Izabela Jokiel. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod opieką p. Aleksandry Stramy. Podczas programu wyświetlana była prezentacja multimedialna ukazująca sylwetki polskich bohaterów narodowych.

Po części oficjalnej nastąpił moment wręczenia nagród i dyplomów laureatom szkolnych konkursów „Losy  żołnierza i dzieje oręża polskiego” oraz „Chrońmy przyrodę ojczystą”.

DSC01372

Laureaci szkolnego etapu konkursu „Chrońmy przyrodę ojczystą”

Już po raz kolejny zorganizowaliśmy w naszej szkolne szkolny etap konkursu ogłoszonego przez Oddział Okręgowy TPD w Legnicy „Chrońmy przyrodę ojczystą”. Zainteresowanie było duże.                                                                                                                                                   Podczas apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości dyrektor szkoły p. Bogusława Niemasz oraz prezes Oddziału Gminnego TPD w Radwanicach p. Izabela Jokiel wręczyły nagrody oraz dyplomy laureatom tego konkursu. Oto oni:
Konkurs plastyczny:
Klasy I
I m – Roksana Adamczak
II m – Natalia Janas
III m – Natalia Cymbalak
wyróżnienia: Hanna Kałużka, Miłosz Frątczak, Natalia Przybysz

Klasy II
I m – Weronika Kiekierz
II m – Aleksandra Mikoś
III m – Natalia Ciężabka

Klasy III
I m – Mateusz Zymiak
II m – Anastazja Budzińska
III m – Klaudia Oczadło
wyróżnienia: Hubert Kaliciak, Adam Chodorowski

Klasy IV-VI

I m – Stanisław Steciąg
II miejsce – Wiktoria Kowalska
III miejsce –   Julia Kozłowska
wyróżnienia: Karina Maciejewska, Julia Staszczyk, Amelia Grelińska

Konkurs fotograficzny:
I m – Igor Szulga
II m – Hanna Kałużka
III m – Szymon Kęska
wyróżnienie: Natalia Głodowicz, Mikołaj Fiodor, Mateusz Węgrzynek
Zwycięzcom gratulujemy. Czekamy na wyniki etapu rejonowego.

Przedszkolaki w krainie muzyki

Dzieci z Publicznego Przedszkola w Radwanicach raz w miesiącu biorą udział w koncertach muzycznych w wykonaniu muzyków z Lubuskiego Biura Koncertowego. W XXI wieku dla dzieci to bardzo ważne doświadczenie, kiedy mogą obcować z muzyką poważną, odciągając się od gier komputerowych i bajek telewizyjnych. Muzyka klasyczna uwrażliwia zmysły słuchowe dzieci na otaczający świat. Ma również rolę terapeutyczną i relaksacyjną. 21 października 2014 r. przedszkolaki słuchały muzycznych opowieści – „O rycerzu i królowej Elfów”, a 6 listopada 2014 r. o „Piotrusiu Panu w krainie Pani Muzyki”.

Podczas każdego przedstawienia dzieci uczą się prawidłowych zachowań, uważnego słuchania i obserwacji oraz pobudzają wyobraźnię i poznają różnorodne instrumenty muzyczne. Artyści zapraszają najmłodszą grupę odbiorców do czynnego udziału w koncercie poprzez ćwiczenia rytmiczne, pokaz instrumentów i strojów. Dzieci, wprowadzone w świat muzyki, ze skupieniem słuchały opowieści o bohaterach z bajek: Elfie, rycerzach, królewnie, Królu Arturze, Piotrusiu Panu i kapitanie Haku.

DSCN8051

Przedszkolaki za pomocą muzyki mogły poznać przygody bohaterów, pomagając im zdobyć skarby lub przejść kolejną wyprawę do zamku, na statek itp. Pani solistka z aksamitnym głosem śpiewała piosenkę „Był sobie król”, a dzieci rozwijały poczucie rytmu klaszcząc w dłonie. Dzięki udziałom w koncertach dzieci stają się wrażliwsze na świat dźwięków i wyrabiają sobie gust muzyczny. Z utęsknieniem czekamy na kolejny koncert…

Cykl spotkań przedszkolaków z kulturą – poznajemy Plastusia w głogowskim MOK-u

W dniu 30 października 2014 r. dzieci z Publicznego Przedszkola w Radwanicach pojechały na wycieczkę do Głogowa do MOK-u na przedstawienie teatralne pt.: “Plastusiowy Pamiętnik”. Był to spektakl w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia, oparty na najciekawszych wątkach znanej i lubianej lektury Marii Kownackiej “Plastusiowy Pamiętnik”. Nauczyciele mogli sięgnąć pamięcią do książki z dziecięcych lat i dobranocki “Plastusiowy Pamiętnik”, a przedszkolaki poznać przygody Plastusia, malutkiego ludzika z plasteliny, którego ulepiła Tosia, uczennica z pierwszej klasy. Spodobał się on wszystkim dzieciom i zamieszkał na stałe w szkolnym piórniku. Miał duży nos, odstające uszy i zielone majteczki.

DSCN8068

Na kolorowej scenie pojawiły się barwne wielkie przybory z piórnika Tosi – ołówek, temperówka, stalówka, atrament, pióro, gumka “myszka”, piórnik, tańczące, mówiące i rozśmieszające dziecięcą publiczność. Przedstawienie poruszyło w sposób szczególny wyobraźnię wszystkich widzów. Z piosenką:
“Fiku – miku! Wyobraźnia jest wspaniała!
Fiku – miku! Wyobraźnię trzeba mieć!
Fiku – miku! By fantazji dodawała.
Fiku – miku! Tym, co w nudy wpadli sieć.”

DSCN8070

można było przenieść się w kolorowy świat pełen radości, zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko jest możliwe i wygląda inaczej. W nim mały ludzik z plasteliny może widzieć i słyszeć, piórnik jest domem, a szkolne przybory rozrabiają w najlepsze. Razem z Plastusiem dzieci wtapiały się w ciąg niesamowitych perypetii, przeplatanych rytmicznymi piosenkami i teatralnymi efektami. Spektakl wzbogacała piękna scenografia – wielkie zeszyty ze szlaczkami i literami, barwne kostiumy, ciekawa choreografia, a przede wszystkim wspaniała gra aktorów. Dziecięcy widzowie, z uśmiechem na twarzy, siedzieli bardzo zadowoleni, bijąc brawa. Śpiewali piosenki, rytmicznie wyklaskując teksty wierszyków recytowanych przez ołówek, temperówkę, Tosię i Witka. Historia o Plastusiowym Pamiętniku opowiada o przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze i przyjaźni. Każdy przedszkolak pragnąłby pocieszyć Zosię, która połamała stalówkę swojej koleżanki Tosi i wytarła dziurę w zeszycie. Historia opowiedziana językiem teatru może zdarzyć się wszędzie i… każdemu z nas.

DSCN8080

WSTECZ