Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

21 stycznia – Dzień Babci i 22 stycznia- Dzień Dziadka  jest świętem szczególnym w naszym przedszkolu. Z tej okazji przedszkolacy składają życzenia babciom i dziadkom w wierszach. Śpiewają piosenki. Przygotowują się do tego dnia szczególnie, mając w przedszkolu próby przedstawień, recytowanych wierszy. Wykonują upominki – laurki, serduszka, ramki do zdjęć, koszyczki z kwiatami itp.

21 stycznia zaproszenie do naszego przedszkola otrzymały babcie i dziadkowie przedszkolaków z grupy Biedronki – pani Magdaleny Machery. Śpiewały piosenki i mówiły pięknie wiersze. Potem wręczyły niespodzianki.

22 stycznia przedszkole odwiedziły babcie i dziadkowie z grupy Kubusiów pani Iwony Derkacz. Dzieci przedstawiły teatrzyk „Wesoła choinka” oraz mówiły wiersze –  życzenia dla babci,  dziadka i  śpiewały Cha – cha dla babci.

23 stycznia babcie i dziadkowie przyjechali do grupy Smerfy pani Agnieszki Olchowskiej. Oglądali jasełka, słuchali życzeń.

25 stycznia prezentowały się dzieci z grupy najmłodszej 2-3 latków – Muchomorków Pani Małgorzaty Majewskiej.

W DNIU BABCI I DZIADKA

Życzę Ci Babciu zdrowia dobrego,
Gdyż skarbu lepszego nie znam od tego.
Miłość ma również wielkie znaczenie,
Tej jednak doznasz na pewno ode mnie.
Bądź zatem zdrowa i bardzo szczęśliwa,
A naszej miłości niech w sercach przybywa.
Kochać Cię będę i kochać nie przestanę,
Bo wiem że od Ciebie to samo dostanę!

Ty dziadziuniu dobrze wiesz, czego wnuk ci życzy:
zdrowia, skarbów jakich chcesz, szczęścia i słodyczy.
Niechaj dziadzio mój jedyny żyje długo i przyjemnie,
niech mu w szczęściu mkną godziny i niech ma pociechę ze mnie.

Życzą z całego serca dzieci z przedszkola z Radwanic

Piękne czytanie po raz pierwszy…

W czwartek (23.01.2012 ) w auli Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Radwanicach odbył się I Gminny Konkurs Pięknego Czytania. Konkurs został zrealizowany z inicjatywy nauczycieli polonistów i bibliotekarzy z Radwanic i Buczyny.. Jego celem była popularyzacja czytelnictwa i pielęgnowanie języka ojczystego. Na scenie auli stanęło 32 uczniów występujących w trzech kategoriach wiekowych: klas I-II, III-IV i V-VI.
Najpierw każdy uczestnik losował fragment prozy Jurgielewiczowej, Nienackiego, Chotomskiej lub Brzechwy. Później jego zadaniem było przeczytanie tego tekstu i oczarowanie nim słuchaczy.
Komisja konkursowa wyróżniła następujących uczniów:
W kategorii klas I-II
I miejsce Mikołaj Kałużka – SP w Radwanicach
II miejsce Blanka Waliszewska – SP w Radwanicach
III miejsce Kacper Grochowiak – SP w Buczynie
W kategorii klas III-IV
I miejsce Paulina Laszczowska– SP w Buczynie
II miejsce Karina Maciejewska -SP w Radwanicach
III miejsce Oliwia Andrejczyn – SP w Radwanicach
W kategorii klas V-VI
I miejsce Paulina Cichoń – SP w Buczynie
II miejsce Emilia Gliniak – SP w Buczynie
III miejsce Alicja Bień – SP w Radwanicach

Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy drobne upominki
Patronat honorowy nad konkursem objęła wójt Gminy Radwanice Sabina Zawis.
Następny konkurs odbędzie się za rok, ale już w szkole w Buczynie.

Czerwony Kapturek, Babcie i Dziadkowie

Chociaż styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to są takie jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. Jest to święto naszych kochanych Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.,

Dnia 21 stycznia w klasie II a odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie wychowawczyni Marta Tarkowska przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami.  W pięknie udekorowanej sali dzieci wraz ze swoją panią przygotowały specjalny program artystyczny. Uczniowie  wystawili sztukę teatralną pt. „ Czerwony Kapturek”, a ich rodzice przygotowali poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty oraz owoców. Dzieci poprzez wiersz, piosenkę i taniec mogły wyrazić swoje uczucia i podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Obdarowały swoich ukochanych gości własnoręcznie przygotowanymi upominkami.

Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.    Pani dyrektor  złożyła serdeczne życzenia wszystkim Babciom i Dziadkom. Całość uroczystości została uwieńczona grupowym zdjęciem

Historia susła

Dnia 07.01.2013 r. odbyła się w naszej placówce prelekcja na temat reintrodukcji i ochrony susła moręgowatego w Polsce. Pani Anna Walner, która pracuje na co dzień w Przemkowskim Parku Krajobrazowym opowiedziała nam o tych niewielkich gryzoniach z rodziny wiewiórkowatych. Dowiedzieliśmy się, że w okolicy Przemkowa wypuszczono kilkadziesiąt susłów moręgowanych. Te sympatyczne zwierzęta wyginęły w Polsce 30 lat temu. Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” chce przywrócić populację tego gatunku. Dlatego wypuściło susły w trzech miejscach na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, czyli tam, gdzie wcześniej występowały. Jednym ze stanowisk, gdzie można dzisiaj spotkać susły, są łąki niedaleko Jakubowa Lubińskiego. Po tym spotkaniu wiemy już, dlaczego susły przestały biegać po polskich łąkach i bez kłopotu wyjaśnimy powiedzenie „śpi jak suseł”.
A może i niedługo spotkamy na naszych radwanickich łąkach biegające susły?:)

Zabawa karnawałowa w przedszkolu

17 stycznia 2013 r. odbyła się zabawa karnawałowa w przedszkolu. Bajecznie kolorowe stroje miały zarówno dzieci jak i panie nauczycielki i panie pomagające nauczycielom. Na sali tanecznej nie zabrakło księżniczek, piratów, czarodziejów, czarownic, spidermanów, aniołków, kowbojów, biedronek, klownów itd. Zabawę prowadziła pani Dorota Głodowicz w przebraniu Smoka. Dzieci brały udział w konkursach przygotowanych przez swoje panie. Był konkurs taneczny z balonami, konkurs znajomości bohaterów Dobranocki, sportowy – slalom z przeszkodami, jedzenia pączków na patykach w parach na czas.

Każde dziecko otrzymało czekoladę i niespodzianki. W przerwie tanecznej dzieci częstowały się łakociami oraz posiłkami obiadowymi.
Dziękujemy Radzie Rodziców przedszkola za przekazanie pieniążków na zakup nagród dla każdej z grup.

Przedszkolaki czarują w Teatrze Iluzji Tristo

14 stycznia 2013 r. dzieci z wszystkich grup przedszkolnych z Przedszkola z Radwanic mogły czarować z panem magikiem. Z zachwytem oglądały wyczarowaną parę białych gołębi. Powtarzając zaklęcie czary mary…mogły się bawić z czarodziejem. Pan czarodziej odcinał sznurki przyczepione do pomponików, które znowu się pojawiały.
Chętne dzieci mogły z panem magikiem wymawiać zaklęcie i czarować. Przedstawieniu towarzyszyła nastrojowa muzyka, a strój magika był bardzo zagadkowy.

EUROWEEK

W dniach 17-21 grudnia  2012 r. uczniowie naszej szkoły klas 4 – 6 wraz z opiekunami: p. Bogusławą Niemasz oraz p. Alicją Dosiak wzięli udział w przygotowanym przez Europejskie Forum Młodzieży (EFM) obozie szkoleniowym „EuroWeek – Szkoła Liderów”. Obóz odbył się w malowniczo położonej, górskiej miejscowości na Ziemi Kłodzkiej – Długopole Dolne w Ośrodku Wczasowym „Silesia”.

Celem zajęć była międzynarodowa integracja dzieci i młodzieży. Wszyscy mieli możliwość nauki języka angielskiego poprzez różnego rodzaju zabawy i prezentacje oraz zapoznanie się z kulturą i tradycjami panującymi we wspomnianych już państwach. Wieczorami odbywały się tradycyjne tańce międzynarodowe. Zajęcia edukacyjne  prowadzone były w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców EFM. 90% zajęć prowadzona była w języku angielskim, przez wolontariuszy m.in. z  Francji, Serbii, Azerbejdżanu, Indonezji, Chin, Gruzji ,Turcji i Rumunii.

W międzyczasie odbyła się wycieczka do Kłodzka. Zwiedziliśmy most św. Jana, Rynek z renesansową fontanną oraz twierdzę kłodzką. W podziemnej sieci labiryntów uczniowie próbowali wszelkimi siłami zgubić swoich nauczycieli – na szczęście bez powodzenia =).


Zdecydowana większość zajęć (90%) prowadzona była w języku angielskim, co umożliwiało uczestnikom rozwijanie własnych umiejętności językowych i komunikacyjnych. W przyjaznej atmosferze dzieci uczyły się tolerancji, szacunku dla obcych, czasami zaskakujących stylów życia oraz religii. Przekonały się, że możliwość posługiwania się językiem obcym ułatwia poznać i zrozumieć obyczaje i kulturę różnych rejonów świata.

Warsztaty zakończyły się uroczystym wręczeniem certyfikatów dla wszystkich uczestników i wspólną zabawą.

Współpraca przedszkola z Gminną Biblioteką Publiczną w Radwanicach

Dziękujemy paniom z Gminnej Biblioteki Publicznej w Radwanicach za udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Na zajęciach „Urodziny Kubusia Puchatka”, prowadzonych w naszym przedszkolu w grupie 4 latków, której wychowawcą jest pani Iwona Derkacz dzieci mogły zapoznać się z utworami dziecięcymi o Kubusiu Puchatku. Pani Katarzyna Burzyńska i Elżbieta Kantek przybliżyły postać Kubusia Puchatka i jego przyjaciół grupie Kubusiów w grze Piotruś w kartach i książeczkach. Dzieci słuchały opowiadań o tych bohaterach i bawiły się z chustą animacyjną w „Stumilowym Lesie”. Chętnie wykonały odznaki Kubusia Puchatka. Na zakończenie spróbowały Kubusiowego przysmaku – miodu z waflami. Panie z biblioteki podarowały grupie Kubusiów Kubusiową Encyklopedię.

9 grudnia 2012 r. grupa Kubusiów odwiedziła bibliotekę. Pani Kasia Burzyńska zapoznała dzieci z pracą w bibliotece, z katalogami bibliotecznymi. Przeczytała dzieciom fragmenty opowiadań o Św. Mikołaju. Dzieci mogły same wybierać książki z półki, oglądać je a potem odłożyć, ucząc się w ten sposób samodzielności i kulturalnego zachowania w bibliotece.

Dziękujemy i zachęcamy panie do dalszej współpracy z przedszkolakami.

WSTECZ