Nie ma jak…w Przemkowie

W dniach od 12 do 18.11.2012 r. uczniowie klas II wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Izabelą Jokiel i p. Martą Tarkowską przebywali na turnusie ekologicznym zorganizowanym przez Dom Wczasów Dziecięcych w Przemkowie.

Pierwszego dnia wychowawczynie z placówki wypoczynkowej zapoznały nas z zasadami bezpieczeństwa oraz obowiązującym regulaminem. Spisaliśmy kontrakt, a na tablicy pojawiła się tabela z naszymi imionami i nazwiskami oraz kategoriami, w których mogliśmy zdobywać punkty podczas turnusu. Po obiedzie skorzystaliśmy ze słonecznej pogody i wybraliśmy się na spacer po Przemkowie. Dzień zakończyła dyskoteka.

Drugi dzień obfitował w kolejne atrakcje. Przed południem udaliśmy się do pobliskiej Szkoły Podstawowej, gdzie p. Elżbieta Terlikowska przygotowała dla nas ciekawą lekcję przyrody. Poprzez doświadczenia poznawaliśmy istotę zjawisk zachodzących w przyrodzie. Natomiast po południu wybraliśmy się do Aqua Parku w Polkowicach.

Trzeci dzień miał charakter ekologiczno-przyrodniczy. Odbyliśmy wycieczkę do Rezerwatu Przyrody „Buczyna Szprotawska”  oraz  pod „Dąb Chrobry”.

W czwartek rano odbyły się warsztaty regionalne „Piernikowy świat Wandy”. Podczas tego spotkania każdy dekorował kolorowym lukrem pierniczki. Po południu  odwiedził nas pszczelarz, który zrealizował zajęcia „Wrzosowa Kraina miodem płynąca”. Kupiliśmy miód   i wyroby z wosku.

Piątek upłynął w indiańskich klimatach. Odwiedzili nas Indianie, którzy ciekawie opowiadali o historii tego ludu. Potem sprawdziliśmy swoje umiejętności w zakresie sprawności fizycznej (np. rzut dzidą, łowienie ryb, strzelanie z łuku) oraz manualnej (robienie indiańskiego naszyjnika). Wieczorem odbył się „Konkurs Talentów”.

W sobotę udaliśmy się na wycieczkę do lasu oraz do miasta, aby kupić pamiątki naszym najbliższym. Wieczorem spotkaliśmy się przy ognisku. Były pyszne kiełbaski i zabawy na świeżym powietrzu.

Nadszedł czas pożegnania. Podczas uroczystego spotkania ogłoszono wyniki konkursu „Mój udział w życiu grupy”. Zwycięzcami zostali: Blanka Waliszewska z klasy II a oraz Marcel Śmietana z klasy II b. Wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy i upominki.

Pobyt w Przemkowie dostarczył nam niesamowitych wrażeń. Był nie tylko zabawą, ale również nauką. Dziękujemy pracownikom Domu Wczasów Dziecięcych za miłą gościnę i troskę o nas.

Staś Marzyciel

Rok 2012 został ogłoszony Rokiem Janusza Korczaka. W naszej szkole podejmujemy wiele przedsięwzięć, których celem jest przybliżenie uczniom postaci i działalności tego wybitnego człowieka. Włączamy się również w działania realizowane przez inne placówki. Dlatego dwoje naszych uczniów – Stanisław Steciąg z klasy II b oraz Krzysztof Woźniak z klasy VI a – spróbowało swoich sił w Regionalnym Konkursie Poetyckim „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Jego organizatorem było Koło TPD działające przy SP nr 1 w Polkowicach.
I miejsce w kategorii klas I-III zajął właśnie Stanisław. 20 listopada mały poeta w towarzystwie swojej wychowawczyni p. Izabeli Jokiel, która wspierała go podczas radosnej twórczości oraz dziadków – p. Elżbiety i Józefa Steciągów, udał się do Polkowic na uroczystość wręczenia nagród. Podczas spotkania został zaprezentowany montaż słowno-muzyczny poświęcony Januszowi Korczakowi. Uczniowie polkowickiej szkoły recytowali również wiersze zdobywców I miejsc, w tym i naszego Stasia. Potem nastąpił moment wręczenia dyplomów i nagród książkowych. Dekoracji zwycięzców dokonała dyrektor SP nr 1 w Polkowicach p. Teresa Olszewska oraz członek Zarządu Oddziału Okręgowego TPD w Legnicy – p. Ewa Niedbalska.
Gratulujemy Stasiowi. Jego wiersz znajdzie się w tomiku poezji dziecięcej.

A już dzisiaj można go przeczytać właśnie tutaj. Zapraszam do lektury.
Izabela Jokiel

Marzenia Stasia

Każde dziecko ma marzenia,
Dzięki którym świat się zmienia.
I marzenia Stasiu ma,
A opowiem o nich ja.
Chciałby Staś być Stanisławem
I zdobywać w życiu sławę.
Mógłby być piłkarzem znanym
Przez kibiców podziwianym.
Przyszedł pomysł mu do głowy,
By kierowcą być rajdowym.
Chciałby kosmonautą zostać,
Bo to jest niezwykła postać.
I tak marzy całe dnie,
O czym jeszcze? Któż to wie.
Staś ma dzisiaj kilka lat
I otwarty przed nim świat.
A marzenia spełnią się,
Bo on bardzo tego chce.
Stanisławem, gdy zostanie,
Wtedy zadam mu pytanie:
„Jakie dzisiaj jest marzenie,
Które w pana sercu drzemie?”
On odpowie, o tym wiem:
„Chciałbym w Stasia zmienić się”.
Stanisław Steciąg, klasa II b
Szkoła Podstawowa im. Mariana Falskiego w Radwanicach
Opiekun: mgr Izabela Jokiel

Dziś Ojczyzny uczyć się trzeba

9 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Pocztu Sztandarowego oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas II b i VI b, przygotowani przez p. Izabelę Jokiel, przedstawili montaż słowno-muzyczny. Tradycyjne pieśni patriotyczne wykonał chór „Rybałci” prowadzony przez p. Aleksandrę Stramę. Wystąpiły również solistki: Rozalia Rzepka, Monika Kuminek oraz Katarzyna Aleksandrowicz. Uczniowie klasy II b złożyli symboliczną białą różę oraz zapalone znicze jako znak naszej pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie za wolność Ojczyzny.

Uroczystość była wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

Wystawa z cyklu „Pasje naszych mieszkanców”

„To przychodzi nagle. Widzisz coś po raz pierwszy i od razu wiesz, że znalazłeś swoje ZAINTERESOWANIE. Jakby ktoś przekręcił klucz w zamku.” – Stephen King

Zapraszamy na wystawę z cyklu Pasje naszych mieszkańców”, na których będziemy poznawać różne zainteresowania i hobby mieszkańców naszego regionu.

Pierwsza wystawa prezentuje kolekcję numizmatyczną   Adriana i Konrada Rakusiów. Ekspozycję można oglądać od 12.11 do 16.11.2012 roku w Izbie Regionalnej naszej szkoły.

Adrian i Konrad Rakuś swoja pasję rozwijają już od dziecka. Pierwsze monety dostali od taty i to spowodowało, że połknęli bakcyla „poszukiwaczy skarbów”. Teraz swoje zbiory pozyskują z różnych źródeł: kupują na aukcjach internetowych, w antykwariatach, na targach staroci, czy też otrzymują w prezencie. Bliscy znając ich pasje, także starają się wzbogacać ich kolekcję. Dla poszukiwanej monety są    w stanie pokonać duże odległości, aby je zdobyć.

Na pytanie, z czym łączy się ich pasja, odpowiadają, że z każdą monetą wiąże się osobna historia, która jest ściśle związana z dziejami naszego kraju, Europy czy świata. Monety z różnych części świata zachęcają także do poznania geografii. Bo czy słyszeliście o Republice Palau, wyspie stowarzyszonej ze Stanami Zjednoczonym, a na wystawie możecie obejrzeć jedną z ich monet.

Warte obejrzenia są także monety z Wolnego Miasta Gdańska, czy też polskie z dwudziestolecia międzywojennego i wiele, wiele innych.

Zapraszam – Renata Bogusz-Fedro

Recytujemy poezję patriotyczną

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas I-VI recytowali w auli utwory o charakterze patriotycznym. Eliminacje szkolne do VI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego ,,Moja Ojczyzna” przebiegały w podniosłym nastroju. Główne cele konkursu to popularyzowanie piękna i wartości narodowej kultury i rozwijanie zainteresowań uczniów poezją patriotyczną.
Nad właściwym przebiegiem konkursu czuwała komisja, której przewodniczącą była pani Beata Orator. Jury zakwalifikowało do etapu powiatowego następujących uczniów: Mikołaja Kałużkę– ucz. kl. II b, Oliwię Milę– ucz. kl. I b, Alicję Żurowską– ucz. kl. III, Kornelię Kopacką– ucz. kl. Va i Huberta Magdziaka– ucz. kl. V b.

Pasowanie na przedszkolaka

W dniu 9 listopada 2012 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radwanicach odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka.
Pasowanie przygotowały nauczycielki najmłodszych grup – „Biedronki” Magdalena Machera, „Muchomorki” Małgorzata Majewska.
Na uroczystość przybyli: Pani Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Bogusława Niemasz, przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice oraz osoby bliskie dzieciom.


Uroczystość „Pasowania na przedszkolaka” w naszym przedszkolu odbyła się po raz pierwszy. Był to zarazem pierwszy tak ważny i poważny debiut przedszkolaków z najmłodszych grup. Dzieci podeszły do tego z entuzjazmem, przez wiele dni pilnie uczyły się piosenek, wierszy i tańców, cierpliwie znosiły próby części artystycznej. Był to dla dzieci ogromny ale miły wysiłek, z jednej strony trwał ciągle okres adaptacyjny związany z przyjściem do przedszkola, a z drugiej strony musiały się skupić na nauce, na próbach. Uporały się z tym ciężarem doskonale, czego efekt Rodzice mogli podziwiać. Najmłodsi zaprezentowali różnorodny program artystyczny. Pasowania, olbrzymim ołówkiem dokonała nasza Pani Dyrektor. Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek na dobry początek wspólnych trzech lat edukacji przedszkolnej. Grupa „Krasnoludki” uświetniła tę uroczystość śpiewem hymnu przedszkolnego, natomiast pozostałe grupy przedstawiły program recytatorski. Na zakończenie uroczystości był słodki poczęstunek dla przedszkolnych zuchów przygotowany przez rodziców i nauczycielki.

Teatr w szkole

Ostatnio młodsi uczniowie jeździli do Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze na spektakl ,,Zwierzęta Doktora Dolittle”.
Dziś gościła u nas grupa teatralna ,,W drodze”. Aktorzy zagrali dwa przedstawienia: dla uczniów klas I-III ,,Pchłę Szachrajkę”, a dla uczniów klas IV-VI ,, W kręgu mitów”.

,,Pchła Szachrajka” to bardzo zabawny spektakl składający się z kilku historyjek o niesfornej Pchle. Inscenizacja do tego przedstawienia charakteryzowała się ciekawą i kolorową scenografią, dobrym aktorstwem, a także czynnym udziałem dzieci. Kolejny spektakl ,,W kręgu mitów” został przygotowany w interesujący i przystępny sposób. Zaprezentowane mity ,,Demeter i Kora”, ,,Orfeusz i Eurydyka”, a także ,,Uszy króla Midasa” na pewno utrwaliły i poszerzyły wiedzę uczniów na temat mitów. Wszystkim bardzo podobała się gra aktorów, a świadczyły o tym gromkie brawa i pochlebne opinie po spektaklu.

Malujemy i fotografujemy

23 października odbył się szkolny etap konkursu plastycznego i fotograficznego organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci „Chrońmy przyrodę ojczystą’. W konkursie wzięło udział 25 uczestników . Oto laureaci:

KONKURS PLASTYCZNY

Kategoria klas I
I miejsce – Oliwia Żyta
II miejsce – Daria Fefczak
III miejsce – Oliwia Mila
Wyróżnienie – Laura Maciejewska

Kategoria klas II-III
I miejsce – Mikołaj Kałużka
II miejsce – Karol Wojciechowski
III miejsce – Konrad Urbańczyk
Wyróżnienie – Zuzanna Jamrozik,
Marcel Śmietana

Kategoria klas IV-VI
I miejsce – Martyna Sikora
II miejsce – Oliwia Andrejczyn
III miejsce – Amelia Grelińska
Wyróżnienie – Kajetan Frankowski

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Kategoria klas I-III
I miejsce – Mikołaj Kałużka
Kasjan Frankowski
Szymon Kęska
Wyróżnienie – Julia Staszczyk

Kategoria klas IV-VI
I miejsce – Kajetan Frankowski

Wszystkie prace zostały wysłane na etap regionalny konkursu organizowany przez Oddział Okręgowy TPD w Legnicy. Wyróżnienia zdobyły:
Klaudia Łuczak
Martyna Łaszewska.

Gratulujemy!!!

Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Jak co roku, także i w tym w naszej szkole obchodzono Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. W ramach tego święta biblioteka szkolna wraz z Klubem Miłośników Książek zorganizowała wystawę „Ulubione książki z dzieciństwa pracowników naszej szkoły”.
Z dzieciństwem wiążą się zawsze wspomnienia. Dla niektórych jest to ulubione miejsce, czy osoba, ale często także we wspomnieniach zostaje bajka lub książka, która dostarczała nam niezapomnianych wzruszeń.
Dla was, młodzi czytelnicy, ta wystawa mogła być okazją, aby zobaczyć, co czytaliśmy my dorośli. Mogliście przekonać się, że często wy także czytacie i zachwycacie się podobnymi tytułami. A czyż każdy z was nie słuchał bajek Andersena czytanych do snu i nie płakał nad losem „biednego kaczątka” lub nie pasjonowały ich losy „Dzieci z Bullerbyn” albo przygody Kubusia Puchatka.
Teraz wasza kolej, aby zapamiętać swoją ukochaną książkę. Może za 10, 20 lat ktoś zrobi taką wystawę i zapyta się o wasze ulubione lektury z dzieciństwa. I co odpowiecie?

WSTECZ