Spotkanie uczniów klas pierwszych z ilustratorką książek dla dzieci Joanną Zagner-Kołat.

26 października kierownik biblioteki gminnej pani Katarzyna Burzyńska zorganizowała spotkanie uczniów klas pierwszych z ilustratorką książek dla dzieci Joanną Zagner- Kołat.

Spotkanie to połączone było z warsztatami plastycznymi. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstają ilustracje do książek. Miały również sposobność spróbować własnych sił i tworzyć prace pod kierunkiem ilustratorki. Wykonywały ilustracje do recytowanego wiersza „Zakochana sowa”. Mogły także nabyć książki z dedykacją pani Zagner.

Spotkanie z panią Zagner na długo pozostanie w pamięci uczestniczących w nim dzieci.

W Owocolandii

W tym roku szkolnym klasy I-III przystąpiły do programu „Zdrowo jem, więcej wiem” ogłoszonego przez Bank Ochrony Środowiska. W ramach realizacji programu odbywają się zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu, konkursy i prelekcje dla rodziców.

25 października odbyła się impreza pod nazwą „W Owocolandii”. Każda klasa wcześniej wylosowała kolor dla swojej drużyny, musiała przygotować plakat promujący zdrowie, piosenkę i wiersz oraz okrzyk. Kolorowe drużyny spotkały się w czwartkowe przedpołudnie w auli naszej szkoły. Każdy zespół przedstawił się pozostałym. I tak były: Śliwki, Pomarańcze, Jabłka, Cytryny i Gruszki. Impreza rozpoczęła się od nauki hasła, które towarzyszyło dzieciom przez cały dzień. Potem były prezentacje piosenek, inscenizacje wierszy oraz drużynowe okrzyki. Dla uczestników spotkania panie przygotowały również konkursy: układanie haseł z rozsypanek wyrazowych, rozpoznawanie owoców i warzyw po smaku, dotyku i zapachu, rozpoznawanie soków, rozwiązywanie zagadek. Wiele emocji wzbudziła rywalizacja sportowa w konkurencjach „umyj ręce” oraz „rzut ziemniakiem”. Na zakończenie spotkania odbył się pokaz mody „strój na każdą pogodę”. Wszystkie dzieci doskonale się bawiły.

Witajcie w naszej bajce…

18 października odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym audycja muzyczna z cyklu koncertów edukacyjnych oferowanych przez Lubuskie Biuro Koncertowe. Tym razem uczniowie mieli przyjemność udać się do Krainy Pana Kleksa. Zabrali ich tam znakomici muzycy oraz „Kaczka Dziwaczka”, która wcieliła się w rolę prelegenta.


Dzieci poznały brzmienie nowych instrumentów; kontrabasu, bałałajki, fletu poprzecznego oraz syntezatora. Koncert dostarczył uczniom wielu ciekawych informacji o instrumentach, a przede wszystkim dużo radości podczas wspólnego wykonywania piosenek Andrzeja Korzyńskiego do wierszy Jana Brzechwy.

Pierwsze „prawo jazdy”

17 października w naszej szkole odbył się egzamin na kartę rowerowa. Do części praktycznej odbywającej się pod czujnym okiem panów policjantów przystąpiło 35 uczniów z klas piątych i szóstych. Wcześniej każdy ze zdających musiał wykazać się wiedzą dotyczącą znaków drogowych, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz teoretycznym rozwiązywaniem skrzyżowań. Wszyscy uczniowie zaliczyli jazdę, uzyskując swoje pierwsze „prawo jazdy”.

„Trzy świnki” w przedszkolu

16 października wszystkie grupy przedszkolne ze swoimi paniami oglądały teatrzyk w wykonaniu grupy teatralnej AR-TRE z Krakowa „Trzy świnki”. Dzieci przyglądały się trzem świnkom przy budowie domków. Nawet wilk nie przestraszył przedszkolaków, ale rozbawił w kolorowych spodniach i z drewnianymi sztućcami.

Dzieci bardzo chętnie bawiły się z aktorami budując domki, przekładając cegły. Tańczyły ze świnkami i grały z nimi w piłkę. Przedstawienie zaciekawiło dzieci barwną sceną, piosenkami i śmiesznymi strojami. Troje przedszkolaków zamieniło się nawet w świnki, ubierając maski. Dzieci nauczyły się, ze pracowitość i mądrość opłaciła się. Najmądrzejsza świnka wilka przechytrzyła.

Przedszkolaki na Wzgórzach Dalkowskich

11 października 2012 roku grupa 4-latków z panią Iwoną i grupa 5-latków z panią Natalią odwiedziły Wzgórza Dalkowskie. Piękna przyroda w parku ozdobnym blisko Pałacu Zamkowego w Dalkowie zadziwiła milusińskich.

Panie przewodniczki zainspirowały dzieci do wykonania drzewka egzotycznego z materiałów przyrodniczych. Pokazały rzadki gatunek parku – kasztan jadalny, żołądź egzotyczny, szyszki. Przedszkolaki wyszły na spacerek w poszukiwaniu kasztanowca jadalnego. Pod nim panie ukryły fasolki, które dzieci bardzo szybko znalazły. Były zabawy ruchowe: Kurki, Muchy i Pająk. Ze smakiem wszyscy zjadali kiełbaski. Do przedszkola dzieci przywiozły drzewka egzotyczne. Dziękujemy Fundacji „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich” za miłe niespodzianki.

Dzień Nauczyciela

W dniu 12 października 2012 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości tej wzięli udział nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkoły, uczniowie i emerytowani pracownicy. Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej zaprezentował społeczności szkolnej krótki i dowcipny program artystyczny z okazji Święta Edukacji Narodowej.

X Dolnośląski Konkurs Interdyscyplinarny „zDolny Ślązaczek”

W ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień w szkole w dniu 16 października 2012 r. został zrealizowany etap szkolny wojewódzkiego konkursu skierowanego do uczniów klas IV-VI.
Organizatorem konkursu jest Dolnośląski Kurator Oświaty przy współpracy z Samorządem Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.
Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań i rozwijanie uzdolnień uczniów szkół podstawowych, wdrażanie ich do samokształcenia oraz doskonalenia umiejętności kluczowych. Udział w konkursie daje okazję do samopoznania i porównania osiągnięć z efektami uczniów z innych szkół.

Ocalmy od zapomnienia

Realizując projekt „Warsztaty śpiewu i tańca ludowego” w ramach programu „Działaj Lokalnie VII” dnia 9 października uczestnicy koła ludowego i chóru szkolnego wraz z opiekunami B.Orator , A.Strama i panią dyrektor Bogusławą Niemasz wyjechali na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego typu skansenowskiego w Ochli. Celem wycieczki było pokazanie dzieciom dawnych tradycji naszego regionu , które powoli odchodzą w przeszłość .

W skansenie pod czujnym okiem przewodnika uczniowie mogli zobaczyć autentyczne wiejskie obiekty mieszkalne i gospodarcze, które zmieniały się na przestrzeni minionych wieków. Spotkali się z odchodzącymi w niepamięć rzemiosłami ( kowalstwem , garncarstwem, młynarstwem, bednarstwem) . Oberki , mazurki, które tańczymy pasują do tego miejsca jak ulał.

Z przytupem śmigaliśmy po skansenie . Dzieci z zapartym tchem obserwowały rekonstrukcje słomianego dachu. Największą atrakcją dla dzieci było zwiedzanie starej wiejskiej szkoły. Dzieci z wielką przyjemnością zasiadły w starych, szkolnych ławkach i wysłuchały opowieści przewodnika – jak dawno temu, dzieci zdobywały wiedzę .

Dzieci zwiedziły również Ogród Botaniczny w Zielonej Górze , gdzie przewodnik zapoznał ich z kolekcjami roślin. W Palmiarni natomiast zobaczyły egzotyczne rośliny i zwierzęta.

Wycieczka naprawdę się udała , nawet dopisała nam piękna pogoda.

WSTECZ