Wśród kolęd i pastorałek

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają nie tylko dorośli, ale również dzieci. Wigilia w naszej szkole to tradycja towarzysząca nam już od wielu lat. W tym szczególnym dla nas dniu spotykają się nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. W przygotowaniach do tego jakże ważnego wydarzenia brała udział klasa IIa i klasa IV b, nad całością czuwali Pani Marta Tarkowska oraz Pan Kazimierz Laskowski. Przedstawienie było niezwykle barwne. Myślą przewodnią spektaklu była prezentacja historii kolęd i pastorałek. Nasze spotkanie wyglądało magicznie, wzbudzało wiele emocji, a śpiewane kolędy sprawiły, że każdy z nas chciał już wraz z bliskimi zasiąść się przy wigilijnym stole. Po wspólnym kolędowaniu uczniowie spotkali się w klasach wraz z wychowawcami na Wigilii, gdzie składano sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem.

Świąteczny kiermasz

17 grudnia podczas spotkań z rodzicami, które odbywały się w szkole, członkowie TPD zorganizowali świąteczny kiermasz. Na korytarzu pojawiło się stoisko z kartkami i stroikami wykonanymi podczas warsztatów. Sprzedażą zajęły się wspaniałe wolontariuszki z klasy VI b: Monika Kuminek  i Marcela Antosik. Celem przedsięwzięcia było zebranie pieniędzy na leczenie rocznego mieszkańca Radwanic – Teodora Leitana. Rodzice, którzy przybyli na spotkania z wychowawcami, z chęcią włączyli się do akcji, kupując świąteczne dekoracje. Dziękujemy.

Warsztaty bożonarodzeniowe

15 grudnia w Izbie Regionalnej naszej szkoły odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. Wzięli w nich udział chętni uczniowie z klasy VI b. Celem spotkania było wykonanie świątecznych dekoracji na kiermasz. Warsztaty prowadziły panie: Aneta Steciąg oraz Wioletta Rzepka. Uczestnicy najpierw wykonali kartki świąteczne. Potem przystąpili do trudniejszego zadania, jakim były stroiki. Pani Aneta pokazała ciekawy sposób, który polegał na wykonaniu dekoracji na bazie kawałka drewna. Powstały piękne i bardzo oryginalne dzieła. Po pracy był czas na rozmowę przy herbatce i ciastku.

35. rocznica nadania imienia Szkole Podstawowej w Radwanicach

W ZSP w Radwanicach obchodzono 35. rocznicę nadania szkole imienia Mariana Falskiego.

Z tej okazji w szkole obyła się uroczysta akademia, podczas której uczniom przypomniano fakty z życia i twórczości autora Elementarza. Następnie pod tablicą delegacja uczniów złożyła wiązankę biało-czerwonych goździków. Kolejna część odbyła się w sali gimnastycznej – był to Turniej M. Falskiego. Uczniowie klas IV-VI wykonywali różne zadania dotyczące osoby Falskiego i ćwiczenia sprawnościowe, malowali plakaty, robili węże z papieru. Zwycięzcą została klasa IV a, której wych. jest Gabriela Węgrzynek.

W tym samym czasie uczniowie klas I byli pasowani na uczniów naszej szkoły.

Świąteczne konkursy TPD

Tradycyjnie w grudniu TPD organizuje konkurs „Najpiękniejsza szopka”.

W tegorocznej edycji wzięło udział 22 uczniów z klas I-VI.

Trzeciego grudnia szkolna komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Są to:
KATEGORIA KL. I-III

I miejsce – Martyna Kobiela

Konrad Urbańczyk

II miejsce – Zuzanna Jamrozik

III miejsce – Wiktoria Kowalska

Wyróżnienie – Blanka Waliszewska

Natalia Żyta

KATEGORIA  KL. IV-VI

I miejsce – Edyta Kulig

II miejsce – Oliwia Andrejczyn

III miejsce – Wiktoria Korościel

W tym roku po raz pierwszy został zorganizowany również konkurs „Stroik świąteczny”. Uczestniczyło w nim 10 osób. Wyniki przedstawiają się następująco:

KATEGORIA KL. I-III

I miejsce – Stanisław Steciąg

II miejsce – Wiktoria Stefan

Oliwia Ludwisiak

III miejsce – Roksana Kowal

Karol Wojciechowski

Wyróżnienie – Wiktoria Kowalska

KATEGORIA  KL. IV-VI

I miejsce – Emilia i Rozalia Rzepka

II miejsce – Amelia Grelińska

III miejsce – Julia Kozłowska

Wyróżnienie – Klaudia Łuczak

Nagrodzone w etapie szkolnym prace wezmą udział w etapie regionalnym, który odbędzie się w Legnicy. Gratulujemy zwycięzcom!

Nie ma jak…w Przemkowie

W dniach od 12 do 18.11.2012 r. uczniowie klas II wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Izabelą Jokiel i p. Martą Tarkowską przebywali na turnusie ekologicznym zorganizowanym przez Dom Wczasów Dziecięcych w Przemkowie.

Pierwszego dnia wychowawczynie z placówki wypoczynkowej zapoznały nas z zasadami bezpieczeństwa oraz obowiązującym regulaminem. Spisaliśmy kontrakt, a na tablicy pojawiła się tabela z naszymi imionami i nazwiskami oraz kategoriami, w których mogliśmy zdobywać punkty podczas turnusu. Po obiedzie skorzystaliśmy ze słonecznej pogody i wybraliśmy się na spacer po Przemkowie. Dzień zakończyła dyskoteka.

Drugi dzień obfitował w kolejne atrakcje. Przed południem udaliśmy się do pobliskiej Szkoły Podstawowej, gdzie p. Elżbieta Terlikowska przygotowała dla nas ciekawą lekcję przyrody. Poprzez doświadczenia poznawaliśmy istotę zjawisk zachodzących w przyrodzie. Natomiast po południu wybraliśmy się do Aqua Parku w Polkowicach.

Trzeci dzień miał charakter ekologiczno-przyrodniczy. Odbyliśmy wycieczkę do Rezerwatu Przyrody „Buczyna Szprotawska”  oraz  pod „Dąb Chrobry”.

W czwartek rano odbyły się warsztaty regionalne „Piernikowy świat Wandy”. Podczas tego spotkania każdy dekorował kolorowym lukrem pierniczki. Po południu  odwiedził nas pszczelarz, który zrealizował zajęcia „Wrzosowa Kraina miodem płynąca”. Kupiliśmy miód   i wyroby z wosku.

Piątek upłynął w indiańskich klimatach. Odwiedzili nas Indianie, którzy ciekawie opowiadali o historii tego ludu. Potem sprawdziliśmy swoje umiejętności w zakresie sprawności fizycznej (np. rzut dzidą, łowienie ryb, strzelanie z łuku) oraz manualnej (robienie indiańskiego naszyjnika). Wieczorem odbył się „Konkurs Talentów”.

W sobotę udaliśmy się na wycieczkę do lasu oraz do miasta, aby kupić pamiątki naszym najbliższym. Wieczorem spotkaliśmy się przy ognisku. Były pyszne kiełbaski i zabawy na świeżym powietrzu.

Nadszedł czas pożegnania. Podczas uroczystego spotkania ogłoszono wyniki konkursu „Mój udział w życiu grupy”. Zwycięzcami zostali: Blanka Waliszewska z klasy II a oraz Marcel Śmietana z klasy II b. Wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy i upominki.

Pobyt w Przemkowie dostarczył nam niesamowitych wrażeń. Był nie tylko zabawą, ale również nauką. Dziękujemy pracownikom Domu Wczasów Dziecięcych za miłą gościnę i troskę o nas.

Staś Marzyciel

Rok 2012 został ogłoszony Rokiem Janusza Korczaka. W naszej szkole podejmujemy wiele przedsięwzięć, których celem jest przybliżenie uczniom postaci i działalności tego wybitnego człowieka. Włączamy się również w działania realizowane przez inne placówki. Dlatego dwoje naszych uczniów – Stanisław Steciąg z klasy II b oraz Krzysztof Woźniak z klasy VI a – spróbowało swoich sił w Regionalnym Konkursie Poetyckim „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Jego organizatorem było Koło TPD działające przy SP nr 1 w Polkowicach.
I miejsce w kategorii klas I-III zajął właśnie Stanisław. 20 listopada mały poeta w towarzystwie swojej wychowawczyni p. Izabeli Jokiel, która wspierała go podczas radosnej twórczości oraz dziadków – p. Elżbiety i Józefa Steciągów, udał się do Polkowic na uroczystość wręczenia nagród. Podczas spotkania został zaprezentowany montaż słowno-muzyczny poświęcony Januszowi Korczakowi. Uczniowie polkowickiej szkoły recytowali również wiersze zdobywców I miejsc, w tym i naszego Stasia. Potem nastąpił moment wręczenia dyplomów i nagród książkowych. Dekoracji zwycięzców dokonała dyrektor SP nr 1 w Polkowicach p. Teresa Olszewska oraz członek Zarządu Oddziału Okręgowego TPD w Legnicy – p. Ewa Niedbalska.
Gratulujemy Stasiowi. Jego wiersz znajdzie się w tomiku poezji dziecięcej.

A już dzisiaj można go przeczytać właśnie tutaj. Zapraszam do lektury.
Izabela Jokiel

Marzenia Stasia

Każde dziecko ma marzenia,
Dzięki którym świat się zmienia.
I marzenia Stasiu ma,
A opowiem o nich ja.
Chciałby Staś być Stanisławem
I zdobywać w życiu sławę.
Mógłby być piłkarzem znanym
Przez kibiców podziwianym.
Przyszedł pomysł mu do głowy,
By kierowcą być rajdowym.
Chciałby kosmonautą zostać,
Bo to jest niezwykła postać.
I tak marzy całe dnie,
O czym jeszcze? Któż to wie.
Staś ma dzisiaj kilka lat
I otwarty przed nim świat.
A marzenia spełnią się,
Bo on bardzo tego chce.
Stanisławem, gdy zostanie,
Wtedy zadam mu pytanie:
„Jakie dzisiaj jest marzenie,
Które w pana sercu drzemie?”
On odpowie, o tym wiem:
„Chciałbym w Stasia zmienić się”.
Stanisław Steciąg, klasa II b
Szkoła Podstawowa im. Mariana Falskiego w Radwanicach
Opiekun: mgr Izabela Jokiel

Dziś Ojczyzny uczyć się trzeba

9 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Pocztu Sztandarowego oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas II b i VI b, przygotowani przez p. Izabelę Jokiel, przedstawili montaż słowno-muzyczny. Tradycyjne pieśni patriotyczne wykonał chór „Rybałci” prowadzony przez p. Aleksandrę Stramę. Wystąpiły również solistki: Rozalia Rzepka, Monika Kuminek oraz Katarzyna Aleksandrowicz. Uczniowie klasy II b złożyli symboliczną białą różę oraz zapalone znicze jako znak naszej pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie za wolność Ojczyzny.

Uroczystość była wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

Wystawa z cyklu „Pasje naszych mieszkanców”

„To przychodzi nagle. Widzisz coś po raz pierwszy i od razu wiesz, że znalazłeś swoje ZAINTERESOWANIE. Jakby ktoś przekręcił klucz w zamku.” – Stephen King

Zapraszamy na wystawę z cyklu Pasje naszych mieszkańców”, na których będziemy poznawać różne zainteresowania i hobby mieszkańców naszego regionu.

Pierwsza wystawa prezentuje kolekcję numizmatyczną   Adriana i Konrada Rakusiów. Ekspozycję można oglądać od 12.11 do 16.11.2012 roku w Izbie Regionalnej naszej szkoły.

Adrian i Konrad Rakuś swoja pasję rozwijają już od dziecka. Pierwsze monety dostali od taty i to spowodowało, że połknęli bakcyla „poszukiwaczy skarbów”. Teraz swoje zbiory pozyskują z różnych źródeł: kupują na aukcjach internetowych, w antykwariatach, na targach staroci, czy też otrzymują w prezencie. Bliscy znając ich pasje, także starają się wzbogacać ich kolekcję. Dla poszukiwanej monety są    w stanie pokonać duże odległości, aby je zdobyć.

Na pytanie, z czym łączy się ich pasja, odpowiadają, że z każdą monetą wiąże się osobna historia, która jest ściśle związana z dziejami naszego kraju, Europy czy świata. Monety z różnych części świata zachęcają także do poznania geografii. Bo czy słyszeliście o Republice Palau, wyspie stowarzyszonej ze Stanami Zjednoczonym, a na wystawie możecie obejrzeć jedną z ich monet.

Warte obejrzenia są także monety z Wolnego Miasta Gdańska, czy też polskie z dwudziestolecia międzywojennego i wiele, wiele innych.

Zapraszam – Renata Bogusz-Fedro

WSTECZ