Jak święta – to i szopki!

Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez szopki. Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez Oddział Okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy. W tym roku w konkursie wzięło udział 10 uczniów. Ich prace były bardzo ciekawe i wykonane z różnorodnych materiałów.
12 grudnia szkolna komisja konkursowa oceniła prace.

Oto wyniki:
Kategoria klas I-III
I m. – Oliwia Andrejczyn
Antonina Niemczyk
II m. – Mateusz Hynek
Marcel Śmietana
III m. – Marcel Mazur
Gabriela Kukła

Kategoria klas IV-VI
I m. – Marta Niemasz
Mikołaj Drop
II m. – Emilia i Rozalia Rzepka
III m. – Wiktoria Fraczek

Tego samego dnia panie: Izabela Jokiel oraz Jolanta Berger wyruszyły z uczniowskimi cudami do Legnicy. Mamy nadzieję, że zostaną tam dostrzeżone, chociaż konkurencja jest olbrzymia. Uroczystość wręczenia nagród laureatom etapu regionalnego odbędzie się w drugiej dekadzie grudnia.

Dzień Górnika

Dzień Górnika to uroczystość, która zapisała się w kalendarz wydarzeń szkoły. Jesteśmy mieszkańcami Dolnego Śląska, dlatego kładziemy szczególny nacisk na pielęgnowanie tradycji związanych z obchodami dnia świętej Barbary patronki górników. Nasi pierwszoklasiści wyrastają w środowisku, w którym tata, dziadek lub wujek jest górnikiem, dlatego też musimy starać się przybliżać dzieciom ich ciężką pracę.

8 grudnia w naszej szkole pierwszaki zorganizowały dzień górnika. Zaproszono Pana Zenona Wojciechowskiego, który od wielu lat pracuje w kopalni ZG Sieroszowice. Ubrany w odświętny strój, opowiadał pierwszakom o historii oraz patronce górników św. Barbarze. Pokazał dzieciom wiele ciekawych sprzętów, które pomagają górnikom w pracy pod ziemia. Dzieci z zaciekawieniem oglądały film, w którym mogły zobaczyć prawdziwe górnicze maszyn, podczas pracy pod ziemią. Na koniec nie zabrakło oczywiście prezentów dla małych słuchaczy, każdy dostał kryształ soli oraz słodki upominek.

Drodzy górnicy cenimy waszą trudną i niebezpieczną pracę, dzięki której w naszych domach i szkołach jest jasno i ciepło. Pragniemy zapewnić, że wasza praca będzie dla nas wzorem. Życzymy, aby wasze dni były zawsze pogodne i spokojne. Aby czuwał nad wami DOBRY DUCH KOPALNI.

Święto Patrona Szkoły

Siódmego grudnia Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Mariana Falskiego obchodził swoje doroczne święto. Co roku w dzień urodzin wielkiego pedagoga i twórcy elementarza przypada Święto Patrona Szkoły. W tym roku był to wyjątkowy dzień, ponieważ obchodziliśmy 130 rocznicę jego urodzin. Impreza rozpoczęła się od odśpiewania hymnu szkolnego i złożenia kwiatów oraz zapalenia znicza pod tablicą pamiątkową. Następnie poprzez pokaz multimedialny przypomniano najważniejsze fakty i miejsca z biografii Mariana Falskiego. Wszyscy uczniowie klas IV-VI napisali ze słuchu dyktando „Dyzio” z elementarza wybitnego pedagoga.

Kolejna część spotkania to turniej międzyklasowy. Klasy rywalizowały ze sobą w takich konkurencjach jak: przeciąganie liny, pytania z wiedzy o M. Falskim, czytanie wybranych fragmentów z elementarza z podziałem na role, przebieranie się za bohaterów z elementarza, rysowanie węglem szkicu szkoły, układanie wierszy. Po wyrównanej walce jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce i nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców zdobyła klasa
VI A – wych. Kazimierz Laskowski

II miejsce klasa V A – wych. Dorota Raś

III miejsce klasa VI B – wych. Dorota Kotapska


Zwycięskim klasom serdecznie gratulujemy!

Pasowanie na ucznia

Dnia 07.12.2011r. przeżywaliśmy szczególnie ważny moment w życiu szkoły. Odbyła się uroczystość pasowania dzieci z klas I na uczniów Szkoły Podstawowej im. Mariana Falskiego w Radwanicach. Uroczystość prowadziła przewodnicząca SU, Ewa Sadowska. Przebrane za postaci z „Elementarza” Alę i Olę, wychowawczynie klas I, pani Izabela Jokiel i pani Marta Tarkowska, wspierały Ewę w prowadzeniu ceremonii.

Z okazji 130 rocznicy urodzin Mariana Falskiego, wybitnego pedagoga, twórcy „Elementarza”, przedstawiciele klas I złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową. Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości bardzo długo. Uczyli się dzielnie tekstów wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
Siódmego grudnia, od samego rana panowała świąteczna atmosfera w szkole. Pierwszoklasiści ubrani w świąteczny strój galowy przybyli do pięknie udekorowanej sali, aby złożyć uroczyste ślubowanie.

Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pani Dyrektor powitała gorąco rodziców, nauczycieli, uczniów, a szczególnie serdecznie klasy pierwsze, którym „oddała głos”.
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówiła Pani Dyrektor, dotykając ołówkiem ramienia ucznia, niczym król pasujący adepta sztuki rycerskiej na rycerza. Następnie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego życzyła sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią.
Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, zorganizowali „słodkie” przyjęcie.

Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Zabawa i nauka w Głogowie

1 grudnia uczniowie klas pierwszych udali się na wycieczkę do Głogowa. Zapowiadał się dzień pełen wrażeń. Pierwszym miejscem, które odwiedzili była sala zabaw w OK. Parku. Tutaj czekały rozmaite atrakcje: basen z kulkami, zjeżdżalnie, dmuchańce, ścianka wspinaczkowa, jazda różnymi pojazdami, a także kącik zabaw z klockami, lalkami, pluszakami i grami stolikowymi.

Po zabawie przyszedł czas na naukę . Dzieci odwiedziły Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie. Tutaj uczestniczyły w lekcji muzealnej „Legendy głogowskie”. Prowadząca opowiedziała legendę „Księżna i gołąb”. Potem dzieci wykonały ilustracje do niej. Po lekcji zwiedziły wystawy muzealne. Największym zainteresowanie cieszyły się wystawy: „Obrona Głogowa” oraz „Skarb z Głogowa”. Pani przewodnik opowiedziałam uczniom o bohaterstwie mieszkańców grodu, którzy poświęcili życie swoich dzieci. Przekazała również tajniki wytwarzania średniowiecznych monet.

Ostatnim miejscem, które odwiedzili pierwszoklasiści był Pomnik Dzieci Głogowskich.
Okazało się, że zabawa i nauka to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu.

Zielona Szkoła w Przemkowie

W dniach 07.11.-13.11.2011 r. klasa 2 wraz z wychowawcą: Katarzyną Frankowską spędzała miło czas na ,,Zielonej Szkole” w Przemkowie. Był to turnus ekologiczny, który w 70% sfinansował powiat polkowicki.

Kiedy dotarliśmy na miejsce, zapoznaliśmy się z zasadami pobytu, urządziliśmy się w pokojach i wybraliśmy grupowych.
Potem poszliśmy na spacer po Przemkowie. Zwiedziliśmy stary cmentarz z zabytkowy z drewnianym nagrobkiem, cerkiew prawosławną, tereny, na którym stał piękny zamek.
Na koniec spaceru sfotografowaliśmy się przy pomniku Przemka I – założyciela tego miasteczka.

Pojechaliśmy również na wycieczkę autokarową do dębu Chrobry, który liczy ponad 750 lat i jest jednym z najstarszych drzew w Polsce oraz do Rezerwatu Buczyna Szprotawska.

Byliśmy także w nadleśnictwie Przemków, gdzie zapoznaliśmy się z pracą leśnika oraz w Wilkocinie na ruchomych wydmach śródlądowych.

Odwiedzili nas także Indianie. Pokazali nam jak się dawniej ubierali, jaką bronią się posługiwali oraz w jaki sposób matki nosiły na plecach małe dzieci. Strzelaliśmy z łuku, rzucaliśmy do celu a na koniec bawiliśmy się przy ognisku.

Największą atrakcją okazała się wycieczka do Zamienic. Tam mogliśmy dokładnie przyjrzeć się danielom, a nawet karmić je z ręki. To było niesamowite.

Czas nam szybko upłynął i musieliśmy pożegnać się z ośrodkiem i miłymi nauczycielami, którzy przez cały pobyt organizowali nam czas. Będziemy miło wspominać chwile spędzone w Przemkowie.

Uczniowie klasy 2 z wychowawcą.

Na świętego Andrzeja, pannom z wróżby nadzieja

29 listopada był w klasach pierwszych dniem wróżb i wesołej zabawy. Od rana dzieci przygotowywały sale oraz rekwizyty do andrzejowych wróżb. Spotkanie rozpoczęła p. Iza opowiadając o historii tego święta oraz o dawnych tradycjach andrzejowych. Dzieci z  ciekawością słuchały o figlach, jakie przed laty płatali w tym dniu chłopcy wróżącym sobie dziewczynom. Gdy te zaglądały do studni, aby ujrzeć podobiznę swego wybranka, chłopcy nabijali na kij główkę  kapusty i to jej odbicie w wodzie widziały dziewczyny.

Potem przyszedł czas na wróżby klasowe. Były to m.in. kubeczki szczęścia, serca z imionami, kolory. Okazało się, że wielu spotka szczęście, wygrana w loterii, spotkanie ze znaną osobą czy bogactwo. Czas pomiędzy wróżbami upływał na tańcach i odpoczynku przy poczęstunku przygotowanym przez  mamy.

Zabawa była wyśmienita i niezapomniana.

Grupy przedszkolne bawią się przy Słonecznych Rytmach

25 listopada 2011 grupy przedszkolne 3 latki, 4 latki, „0” A, B i C i ich panie bawiły się w auli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Radwanicach przy zespole Słoneczne Rytmy z Wrocławia. Był to program ekologiczno – muzyczny. Dzieci zapoznały się z zasadami ochrony środowiska, pojęciem środowiska, nazwami zwierząt usłyszanych w piosenkach i melodii syntezatora. Wiele radości przedszkolakom sprawiało tańczenie w grupach do różnych rytmów walczyka, dance, a nawet disco polo, naśladowanie ruchem zwierząt – żab, szpaka itd. Bardzo dobrze poradziły sobie dzieci z rozwiązywaniem zagadek. Już teraz nikt z przedszkolaków nie zapomni hasła przewodniego – środowisko to wszystko, to co nas otacza.

WSTECZ