Dzień Dziecka

1 czerwca obchodzimy święto, które jest ulubionym dniem w kalendarzu wielu dzieci. Nie wszyscy jednak zdają sobie do końca sprawę, jaka jest jego historia.

Dzień Dziecka to święto dzieci na całym świecie. Obchodzone jest od
1 czerwca 1952r. Fracuskim odpowiednikiem jest obchodzone 6 stycznia ,,Święto Rodziny”, a w Turcji swoje święto dzieci mają 23 kwietnia.

Czy możecie sobie wyobrazić dzieciństwo bez zabawek?
Zabawki mają bardzo długą historię. Już 5000 lat temu istniały piłki, zwierzątka z kości, gliniane grzechotki, łódeczki z łupin owoców, czy też skakanki z rzezmienia lub sznurka. Takimi zabawkami bawiły się dzieci starozytnych Egipcjan, Greków i Rzymian. W tym samym czasie mali Chińczycy bawili się już latawcami. Jednak już ukochane misie, bez których trudno było wyobrazic sobie zasypianie pojawiły się dopiero w XX w. Natomiast lalki były znane już w starozytności, ale tak naprawdę popularne stały się dopiero w XVIII w. Dawniej lalki szyte były ze skór, wypychane trocinami, usztywniane patykiem. Z czasem lalki zaczęły pełnic role modelek, na nich pokazywano najnowsze kolekcje ubrań wielkich projektantów.

Dla Naszych Przedszkolaków w tym dniu zawsze organizowane są róznego rodzaju atrakcje, które sprawiają, że czują się wyjatkowe , a uśmiech nie schodzi z ich twarzy.
Ten rok jest wyjątkowo trudny, gdyż częśc Przedszkolaków pozostaje w domach i zdalnie uczestniczy w zajęciach. Dla nich własnie przeznaczone są ponizsze informacje, zadania i linki związane z Dniem Dzicka.

Posłuchajcie piosenki o Prawach Dziecka:

Posłuchajcie piosenki ,,Jesteśmy Dziećmi”.

Ogladnijcie bajkę ,,My Dzieci Świata”

KSIĄŻKA – PRZYJACIELEM DZIECKA. OGÓLNOPOLSKI XIX TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM 30 MAJA – 7 CZERWCA 2020 R.

Książka to skarbnica wiedzy, otwiera nam drzwi do tych znanych i nieznanych zakątków świata. Pomaga nam zrozumieć siebie i odkryć, że są inni, którzy myślą jak my oraz, że mamy prawo do swoich odczuć. Umacnia nasze poczucie własnej wartości. Czytając utwory sami, a także czytając je naszym pociechom rozwijamy osobowość. Dzieci 3-6 letnie często sięgają po bajki z kącika czytelniczego w przedszkolu. Podczas odpoczynku mogą słuchać baśni czytanej przez rodziców lub nauczyciela. Spotykają się z nimi na zajęciach poznając tematykę miesiąca, a aktualnie w edukacji na odległość. Słynna pisarka Wanda Chotomska powiedziała: „Dziecko musi mieć w otoczeniu ludzi czytających (…). Książka musi być w zasięgu wzroku, najlepiej jeśli jest w rękach rodzica.” Czytanie wspiera prawidłowy rozwój psychiczny, umysłowy i moralny człowieka. Opowiadania, wiersze, baśnie z kręgu literatury dziecięcej rozbudzają zainteresowania czytelnicze przedszkolaków i motywują do korzystania z tradycyjnej ilustrowanej formy książki lub audiobooka. Systematyczne czytanie wpłynie w przyszłości na wyniki w nauczaniu tzw. czytanie ze zrozumieniem.
Grupa 6 – latków „Słoneczka” bardzo chętnie słuchała w przedszkolu utworów literackich i prezentowała swoje pozycje. W maju podczas nauki zdalnej z pomocą rodziców zapoznała się z historią powstania książki oraz zawodami związanymi z nią: redaktor, pisarz, autor, ilustrator, drukarz, czcionka. Każde „Słoneczko” ma ulubioną książeczkę, którą przedstawia na zdjęciu poniżej. Zapraszamy do oglądania. Może ktoś z Państwa znajdzie nowość do przeczytania dla swojej pociechy. Pamiętajmy w dniach 30 maja – 7 czerwca 2020 r., aby włączyć się w kampanię Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”.
Jak wygląda kwarantanna z przedszkolakiem?
Czytajmy na głos! Dwadzieścia minut dziennie, CODZIENNIE! Jeśli dziecko jest zainteresowane, warto oczywiście czytać dłużej. Zawsze starajmy się rozmawiać z dzieckiem o przeczytanych lekturach postaciach, problemach.
Codzienne czytanie dziecku przez dorosłego przynosi ogromne korzyści, m.in.:
buduje więź z dzieckiem będącą fundamentem jego zdrowia emocjonalnego,
doskonali język i ułatwia rozumienie świata,
rozwija zasoby wewnętrzne dziecka, w tym inteligencję emocjonalną, poznawczą i moralną,
poszerza wiedzę i kładzie mocne podwaliny pod sukcesy w szkole i w życiu.
Szanowni Rodzice czytajmy dzieciom książki 20 min. codziennie budując ich nawyki czytelnicze, wychowując ich na mądrych i szczęśliwych ludzi!

Kopciuszek

Audiobooki

TO NASZ HYMN – „PRZEDSZKOLE POD DĘBAMI”

To już dwa miesiące minęły od momentu zamknięcia przedszkola w Radwanicach. Mimo, że 6 maja 2020 została otwarta nasza placówka, to nie jest to jednak powszechna dostępność dla wszystkich przedszkolaków.
Nadal kontynuują nauczyciele nauczanie zdalne w domu, a dzięki Rodzicom udaje się to dokonać. Tęsknimy za naszym przedszkolem. To, co je wyróżnia to dąb, który rośnie na środku ogrodu. Już kilka razy na stronie internetowej zamieszczaliśmy artykuły o uroku ekologicznym tego miejsca. Przedszkole ma edukacyjną bazę do prowadzenia zajęć edukacyjnych na dworze. Altanka i EKOlandia – ścieżka dydaktyczna zachęca do poznania polskiej przyrody – owadów, zwierząt leśnych, ptaków, roślin zielnych, drzew, krzewów, kwiatów dostępnych na tablicach informacyjnych oraz rosnących tam okazów: wrzosów, świerku, sosny, modrzewiu, tulipanów. Już od najmłodszych lat powinniśmy oswajać dzieci z otaczającym nas światem przyrodniczym oraz uczyć jej szanowania i dbania o nią.
Drodzy Rodzice powspominajmy czasy pobytu przedszkolaków w ogrodzie i zaśpiewajmy z nimi w domu hymn, melodia w załączniku.

Hymn przedszkolny „Przedszkole pod dębami”
1. Są na świecie ogromne wieżowce,
autostrady i duże ulice.
Tyle domów
i mieszkań i ludzi,
że paluszków nie starczy, by zliczyć.

Ref.: Ale jedno jest przedszkole pod dębami,
w Radwanicach, które bardzo tak kochamy.
Tu gdzie każde dziecko śmieje się do dziecka
i gdzie uśmiech tak się toczy jak piłeczka. / x2

2. Są przedszkola jak chatki z piernika,
okna mają wesołe jak słońce.
A w ogródkach
drewniane koniki
i huśtawki na wietrze tańczące.

Ref.: Ale jedno jest przedszkole pod dębami…/ x2

 

 

DZIEŃ RODZINY

Każdego roku w Publicznym Przedszkolu w Radwanicach wychowawcy poszczególnych grup razem z dziećmi organizowali uroczystość dla rodziców z okazji Dnia Mamy i Taty by sprawić im przyjemność z okazji ich święta recytacją wierszy, śpiewaniem piosenek oraz upominkami własnoręcznie wykonanymi. W tym roku jak wiadomo nie jest możliwe nasze wspólne spotkanie i celebrowanie święta rodziców w przedszkolnych murach. Grupa „Żabki” przygotowała jednak małą niespodziankę dla rodziców 🙂 Mamy też nadzieję, że sprawi ona przyjemność innym czytelnikom i oglądającym 🙂 Kilka dni temu w ramach tygodnia o łące Pani Natalia poprosiła by dzieci wykonały pracę plastyczną i pokolorowały kwiatka 🙂 Rodzice sfotografowali piękne prace dzieci i tak powstał film z życzeniami dla rodziców- kwiaty dla mamy i taty 🙂
Drodzy Rodzice grupy „Żabki” a także rodzice dzieci z pozostałych grup- życzymy Wam zdrowia, które teraz jest tak bardzo ważne, pociechy z Waszych wspaniałych dzieci, uśmiechów na twarzy, cierpliwości, radości ze wspólnie spędzonego czasu i szybkiego powrotu do normalności 🙂 Zapraszamy do obejrzenia filmiku. W filmiku została wykorzystana piosenka z serwisu YouTybe Zozi „Dziękuję Mamo, dziękuję Tato”.

 

Komunikat Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanicach

Szanowni Państwo,

Drodzy Rodzice,

informuję, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 14. 05. 2020 r. od dnia 25 maja mogą być zorganizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III.

Jesteśmy przygotowani do uruchomienia takich zajęć w szkole. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie takiej potrzeby do wychowawcy klasy.

Jednocześnie informuję, że okresowo zostały uruchomione kursy autobusu szkolnego dla uczniów klas VIII. Uczniowie klas I-III mogą korzystać z dowozów po uprzednim zgłoszeniu do sekretariatu szkoły z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

Komunikat Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanicach

Szanowni Państwo,

Drodzy Rodzice,

informuję, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 14. 05. 2020 r. od dnia 25 maja w szkole odbywać się będą konsultacje z przedmiotów egzaminacyjnych dla uczniów klas ósmych. Dodatkowo dla ósmoklasistów planowane są spotkania z wychowawcami klas, szkolnym psychologiem oraz nauczycielem doradztwa zawodowego.

Bardzo zależy nam, żeby z oferty skorzystali wszyscy ósmoklasiści, dlatego dla uczniów dojeżdżających zostaną zorganizowane dowozy do szkoły.

Wszystkie zajęcia odbywać się będą z zachowaniem wytycznych GIS.

Konsultacje odbywać się będą w godzinach od 7:45 do 12:15, według ustalonego harmonogramu.

Szczegóły organizacji konsultacji zostaną umieszczone w e-dzienniku.

Godziny kursów autobusu szkolnego:

miejscowość

godzina

Łagoszów W. I 7.20
Łagoszów W. II 7.22
Łagoszów W. III 7.24
Dobromil 7.26
Borów 7.30
Jakubów 7.33
Drożyna 7.38
Przesieczna 7.41
Radwanice

7.45

KOMUNIKAT URZĘDU GMINY RADWANICE

 

Otwieramy w gminie Radwanice przedszkola oraz oddziały przedszkolne.

1. Od 6 maja br. przedszkole i oddziały przedszkolne będą otwarte w godzinach od 7.00 do 16.00

2. Zapisy dzieci należy zgłaszać do dnia 4 maja do godz. 9.00 wychowawcom grup lub dyrektorowi placówki

3.Grupy przedszkolne będą liczyć do 14 dzieci. 

4.Kryteria przyjęcia dziecka w pierwszej kolejności:

1/ dwoje rodziców pracujących lub

2/ przynajmniej jeden rodzic pracujący w służbie zdrowia, służbach mundurowych oraz handlu,

3/ brak możliwości opieki nad dzieckiem w domu przez innych domowników.

5. Informacja o przyjęciu dziecka zostanie przekazana zgłaszającym przez wychowawców grup do 5 maja /wtorek/ do godz. 10.00

6. W przedszkolu i oddziałach przedszkolnych obowiązują zasady bezpieczeństwa ustalone przez ministerstwo zdrowia w wytycznych, z którymi koniecznie muszą zapoznać się rodzice zgłaszający dziecko (do pobrania TUTAJ). 

DBAJMY O ZIEMIĘ – SŁONECZKA PRZYPOMINAJĄ

22 kwietnia w kalendarzu to kartka „zielona” jednego ze święta ekologicznego oprócz takich ważnych jak: Światowy Dzień Lasu (21 marca), Światowy Dzień Wody (22 marca), Międzynarodowy Dzień Ptaków (1 kwietnia), Dzień Leśnika (5 kwietnia). Dzieci z przedszkola w Radwanicach uczą się już od grupy 3 latków jak dbać o środowisko: segregując śmieci z nauczycielami, zachowując się odpowiedzialnie w ogrodzie przedszkolnym i przestrzegając zasad małego ekologa na ścieżce dydaktycznej EKOlandia, na spacerze, na wycieczce w lesie, w parku. Postawa proekologiczna powinna być kształtowana w przedszkolu, w szkole, domu rodzinnym, co zaowocuje w życiu dorosłym. Opieka nad zwierzętami, hodowla i pielęgnacja roślin może być rozwijana małymi krokami już u malucha. Z okazji Dnia Ziemi dzieciom z grupy „Słoneczka” przeczytali rodzice w czasie zabawy on – line wiersz Bożeny Formy „Ziemia”:

Nasza Ziemia to piękna kraina,
na niej skały, lądy, morza.
Wiele różnych przedziwnych zjawisk,
i tajemnic w sobie chowa.
Wszyscy zawsze dbajmy o Ziemię,
aby oazą dla nas była.
By jej człowiek nie zaśmiecał,
pełnią życia nam tętniła.
Brudna woda, nieczyste powietrze,
precz spaliny, nieczyste odpady.
Więcej tego nikt z nas już nie chce
nowe trzeba mieć zasady.
Wszystkie żale dziś ludziom ogłaszaj
Niechaj ciągle o ciebie dbają.
Nasza Ziemio niech cię mieszkańcy
Wciąż z odpadów oczyszczają.

W ilustracji wykonanej do utworu 6 –latki pokazują, że nie jest obojętne to, co niszczy naszą planetę. Ten manifest wyrysowany w różnej formie: kuli ziemskiej, dzieci świata, lasów, wody, segregacji śmieci ukazuje jak serce dziecięce ma moc apelu o dobroć człowieka i życia w zgodzie z przyrodą. Cieszę sie jako wychowawca, że mama i tata pracują zdalnie z przedszkolakami, które tak entuzjastycznie pokazały swoją wrażliwość na ekologię poprzez barwne emocje na obrazkach. Te rysunki niech będą przykładem dojrzałej postawy małego przyrodnika nawołującego: “I ty przedszkolaku oraz dorosły człowieku oszczędzaj wodę, nie niszcz i nie śmieć – dbaj o przyrodę!”

 

Życzmy sobie wszyscy, aby Dzień Ziemi królował nam cały rok!

WSTECZ