Zebranie z rodzicami

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Radwanicach informuje, że dnia 27 sierpnia 2019r. (wtorek)
o godzinie 17:30 odbędzie się zebranie z rodzicami dzieci uczęszczających do przedszkola w roku szkolnym 2019/2020.

 

Zebranie odbędzie się w auli Szkoły Podstawowej przy ul. Szkolnej 14.

 

KONKURS PLASTYCZNY “KUPUJEMY I OSZCZĘDZAMY Z PRZEDSZKOLAKAMI”

Już wspominaliśmy, że w Publicznym Przedszkolu w Radwanicach w grupach 4 i 5 – latków „Gwiazdeczki” oraz „Słoneczka” był realizowany program Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego „Były sobie pieniądze”. Środki na ten cel pozyskało działające przy placówce Stowarzyszenie „Bliżej Siebie”.

Mimo, że program był realizowany od miesiąca października do miesiąca grudnia w 2018 r. to pani Magdalena i pani Iwona prowadziły nadal chętnie zajęcia o zasadach ekonomii. Już w wieku przedszkolnym dzieci mają kontakt z liczeniem zabawek, liczmanów, a przy okazji zakupów z rodzicami uczą się liczyć pieniądze.  W czasie realizowania kolejnych punktów projektu maluchy poznawały nominały 1 zł, 2 zł, 5 zł, 10 zł, 20 zł oraz 10 gr, 20 gr, 50 gr i z wielką przyjemnością układały je w zbiory. Zabawa w sklep z pomocą bankomatu pomagała im uczyć się zasad rachunkowości i finansów.

W książce zapoznały się one z różnymi rodzajami sklepów: odzieżowym, księgarnią, obuwniczym, kosmetycznym, piekarnią, cukiernią. Po skończeniu zajęć dzieci mogły przykleić naklejkę smoka – bohatera programu. Panie nauczycielki przekonywały swoich wychowanków, że warto oszczędzać.  Kolejne spotkania z ekonomią uczyły ich jak sobie radzić w sklepie – zakupy nosić w Eko – torbie i jak kupować, aby nie marnować produktów do jedzenia oraz jaki prezent kupić dla kolegi i koleżanki. Cenne wskazówki zawierały kolorowanki – kupującego i sprzedawcę w różnych sklepach.

Na zakończenie programu „Były sobie pieniądze” – „Słoneczka” i „Gwiazdeczki” wykonały prace plastyczne na konkurs zespołowy „Kupujemy i oszczędzamy z przedszkolakami”. Chętnie wykorzystały materiały techniką kolażu, wycinając nominały pieniędzy, obrazki sklepów oraz kreatywnie tworząc własne rysunki. Wystawa prac była bardzo ciekawa, estetyczna i dowiodła, że temat oszczędzania i kupowania jest dzieciom bliski i interesujący. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone skarbonkami otrzymanymi od organizatora projektu.

To ciekawe doświadczenie z ekonomią dowiodło kolejny raz, że mały klient jest bardzo ważny na rynku konsumenckim i wymagający. Uczmy nasze pociechy już od najmłodszych lat racjonalnego oszczędzania i kupowania.

Zapraszamy do galerii!

PREZENTACJE PRZEDSZKOLAKÓW I UCZNIÓW ZESPOŁU SZKOLNO – PRZEDSZKOLNEGO NA DNIACH GMINY RADWANICE!

29 czerwca 2019 r. w sobotnie popołudnie społeczność lokalna mogła spędzić wolny czas w miłej atmosferze w parku radwanickim. GOK w Radwanicach przy współpracy Urzędu Gminy i Sołectw poszczególnych wsi gminy zorganizowali artystyczno – sportowy dzień ze stoiskami bogatymi w produkty, rękodzieła, gwiazdami wieczoru – Cleo i Abba Cover  i pełen atrakcji dla dzieci. Pan Wójt Paweł Piwko oraz Pan Dyrektor GOK-u Bartosz Hejmej z panią Przewodniczącą Rady Gminy Ewą Flak powitali mieszkańców. Na scenie zaprezentowali się najmłodsi z gminy Radwanice – przedszkolacy.

Grupa 4-5 latków „Słoneczka”, której wychowawcą jest pani Iwona Derkacz  zatańczyła taniec „Moja planeta”, przypominając o dbaniu o naszą planetę, że jest tak cenna, gdy wszyscy się o nią zatroszczymy, bo SOS – to Ziemia woła ludzi…,. Dziewczynki ubrane w ludowych wiankach i czerwonych spódnicach wyglądały olśniewająco. Dzieci poderwały szczególnie publiczność, kiedy poszły w tany szybkim krokiem w parach do piosenki „Płynie Wisła płynie”…

Dziewczynki i chłopcy z grupy 5 latków „Gwiazdeczki” przygotowani przez panią Magdalenę Remiszewską tańczyły „Wymarzoną” wprowadzając w zadumę, w świat marzeń. Dziewczynki do śmiechu aż do łez rozbawiły publiczność w kabaretowym widowisku,  grając role babć, ubranych w chustach i spódnicach w kwiaty z laseczkami do piosenki „Babuszki – staruszki”.

Pani Beata Orator ze swoimi wychowankami z grupy 6 latków „Sówki” pokazała taniec z lat 70 –tych do piosenki Karin Stanek „Jedziemy autostopem” zabierając widownię na wycieczkę autostopem z różnymi barwnymi rekwizytami – autami. W czarnych melonikach dzieci zaprezentowały także taniec z zasadami savoir – vivre z krzesłami.

Zespół Atut pod kierownictwem pani Anny Trochanowskiej, wyglądając bajkowo w czerwonych tiulowych spódnicach i białych bluzkach zatańczył trudny, zaskakujący układ do piosenki słynnej wokalistki, zdobywczyni I miejsca na Eurowizji Dziecięcej Roksany Węgiel „I Anyone I Want To Be”.

Nie zabrakło również Adrianny Mazur oraz Aleksandry Stemplewskiej – tegorocznej uczennicy III klasy gimnazjum. Swoje talenty gry na instrumentach zaprezentowali Hubert Stadnik oraz Julian Trochanowski. Przygotowana przez Pawłą i Sylwię Żytów Amelia Chodorowska  refleksyjnie śpiewała piosenkę Maryli Rodowicz „Łatwopalni”.

Oczywiście pięknym śpiewem uczennic urzekał jeszcze widownię chór „Rybałci”, dyrygowany przez panią Aleksandrę Stramę, który we Wrocławiu podczas Konkursu Chórów regionu dolnośląskiego wygrał Złote Pasmo! Wszyscy występujący otrzymali słodkie niespodzianki.

Dziękujemy artystom z przedszkola i szkoły biorącym udział w Dniach Gminy Radwanice. Życzymy im dalszych sukcesów.     

Zapraszamy do galerii!                         

🕺🏼Bal ósmoklasistów 

Dnia 13 czerwca 2019 roku, w auli szkolnej ZSP, uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej bawili się na balu ósmoklasistów🎉. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17:00 tradycyjnym staropolskim polonezem. Pani Marta Wiertelak perfekcyjnie przygotowała młodzież, toteż burza oklasków była zasłużoną nagrodą dla wykonawców. Gdy ucichły ostatnie nuty poloneza i wybrzmiały brawa, głos zabrał wychowawca klasy 8b, pan Kazimierz Laskowski, który po przywitaniu gościu, zaprosił wszystkich na część artystyczną🎭.
Następnie pod okiem pani Alicji Dosiak i pana Kazimierza Laskowskiego uczniowie zaprezentowali swoje show – przedstawienie sylwetek nauczycieli w formie kabaretu👌. Humorystyczne scenki z życia szkoły bardzo rozbawiły zaproszonych gości, a nasza młodzież wykazała się świetnym poczuciem humoru😃.
Niezwykłym momentem było wzruszające podziękowanie dla wychowawców, nauczycieli i dyrekcji szkoły, za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy rodzicom naszych ósmoklasistów. 😊Ten bal nie byłby tak wyjątkowy gdyby nie Państwa zaangażowanie i pomoc👏🏻.
Po części artystycznej głos zabrała pani Dyrektor Bogusława Niemasz, a także Wójt Gminy – pan Paweł Piwko.
Po przedstawieniu uczniowie wraz z wychowawcami ustawiali się do pamiątkowego zdjęcia z pierwszego prawdziwego balu w ich życiu📸. A po fotograficznej sesji był czas na poczęstunek🥗🎂, a później tańce i wspólną zabawę. Doskonałą oprawę muzyczną zapewnił DJ, który wyśmienicie bawił młodzież i dorosłych tak, że każdy z uczestników balu czuł się gwiazdą parkietu. Było wesoło i radośnie😄.
O 23:00 nadeszła chwila pożegnania, wszyscy odtańczyli ostatni taniec, a potem wraz z rodzicami rozeszli się do domów.
I tak oto zakończył się pierwszy od wielu lat bal ósmoklasistów😊.

VII POWIATOWY KONKURS PRZEDSZKOLNY „ŻYJMY ZDROWO I WESOŁO W ZGODZIE Z NATURĄ”

Dnia 05 czerwca 2019 r. dzieci z naszego przedszkola : Maja Chodorowska, Jeremi Kowalski oraz Aleks Bęben – Rzeczycki pod opieką Pani Magdaleny Remiszewskiej pojechały na konkurs do Publicznego Przedszkola nr 1 w Przemkowie. Konkurs miał na celu sprawdzenie wiedzy przyrodniczej poprzez zabawę. Po przybyciu do Przemkowa zajęliśmy stolik przygotowany  dla Nas oraz przywiesiliśmy na tablicy przygotowany plakat. Gdy przybyły już wszystkie zgłoszone przedszkola,  Pan Dyrektor Wirgiliusz Babirecki przywitał wszystkich przybyłych gości i uroczyście rozpoczął konkurs. Na ławce jury siedziały Pani Leśnik Anna Findysz, Pani Wanda Żuchowska z Powiatu Polkowickiego oraz Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 w Przemkowie Pan Wirgiliusz Babirecki. Konkurs rozpoczął się poprzez przedstawienie każdej z przybyłych grup. Następnie wszystkie przedszkola wysłuchały piosenki ekologicznej i wspólnie próbowaliśmy ją śpiewać. Pierwszym zadaniem konkursowym była piramida żywienia. Dzieci w kopertach dostały ilustracje, które musiały przyporządkować do piramidy. Kolejnym zadaniem było koło fortuny. Na kole były przygotowane kategorie przyrodnicze: zwierzęta, gospodarka leśna, ochrona przyrody, rośliny, oraz niewiadoma. Dzieci kręciły kołem a później odpowiadały na pytanie z wylosowanej kategorii, ta konkurencja okazała się najtrudniejsza i przedszkolaki mogły korzystać z konsultacji z opiekunem. Trzecią konkurencją była segregacja śmieci, dzieci bardzo szybko poradziły sobie z tym zadaniem. Wśród tych wszystkich śmieci znalazła się jedna rzecz elektroniczna. Przedszkolaki doskonale wiedziały,  że taką rzecz trzeba zutylizować. Panie nauczycielki, które prowadziły konkurs pokazały wszystkim przybyłym przedszkolom eksperyment, który zaczęli prowadzić 4 lata temu. Postanowili, że zakopią w ziemi śmieci, żeby zobaczyć co z nimi się stanie i czy ulegną rozpadowi. Niestety po 4 latach nic się z nimi nie stało, dalej były w takim samym stanie. Kolejną konkurencją były zagadki które były schowane na drzewie w kopercie. Nasze sześciolatki zaraz po wyciagnięciu  karteczki  zabrały się za czytanie, co ułatwiło im później rozwiązanie, ponieważ każda z Pań która przyjechała ze swoja grupą czytała zagadki a zadaniem grupy było udzielenie poprawnej odpowiedzi. Piąte zadanie, które dzieci miały wykonać to owocowe szaszłyki, wykonanie i smak było oceniane przez jury. Szóstą konkurencją okazała się dziecina sportowa. Jeremi doskonale poradził sobie z równowagą, którą musiał pokazać na przejściu po sznurku i utrzymaniu woreczka na głowie, na koniec był rzut woreczkiem przez obręcz. Aleks musiał przejść slalomem trzymając na łopatce piłkę. Maja natomiast musiała pokonać tor przeszkód, gdzie pokazała swoją zwinność i skoczność. Na zakończenie Pani Leśnik pokazała nam jak poprawnie należy sadzić małe drzewko, po czym dzieci przeszły do działania i każda grupa posadziła małą sadzonkę drzewka. Posadzone drzewko zabraliśmy ze sobą do przedszkola. Każdy uczestnik konkursu dostał dyplom i torbę upominków. Pan Dyrektor Wirgiliusz Babirecki podziękował wszystkim za przybycie i wspaniałą zabawę, jak również skierował swoje podziękowania Paniom nauczycielkom, które przygotowały konkurs. Na koniec wszystkie dzieci mogły skosztować swoje owocowe szaszłyki oraz zjeść kawałek ciasta. Przedstawiciele z naszego przedszkola pokazały swoją ogromną wiedzę przyrodniczą, co zawdzięczają przede wszystkim nauczycielom z przedszkola.

SŁONECZKA NA ŚCIEŻCE DYDAKTYCZNEJ W EKOLANDII

W przedszkolnym ogrodzie w Radwanicach dzieci od 2,5 lat do 6 lat już od 2014 roku mogą podziwiać uroki ścieżki dydaktycznej, której inicjatorką była pani Anna Anczykowska, mama Martynki z grupy „Gwiazdeczek”, a z pomocą innych rodziców sadzone były rośliny i montowane tablice edukacyjne z informacjami o okazach.

Ogród przedszkolny może być wielką atrakcją poznawczą w wiosenne i letnie ranki i południa. 11 czerwca 2019 r.  grupa „Słoneczka” poznawała motywy ekologiczne. Bogactwa znajdujące się na ścieżce dzieci oglądały podczas spaceru, słuchając ważnych informacji o ssakach znajdujących się na małych tabliczkach – o wiewiórce, jeleniu, jeżu, dziku, ptakach, owadach i nawet o lisie – bywalcach środowiska dolnośląskiego i Radwanic, o ich pożywieniu, wyglądzie, zwyczajach oraz o drzewach iglastych i liściastych.

Już od najmłodszych lat powinniśmy oswajać najmłodsze pociechy z otaczającym nas światem przyrodniczym oraz uczyć jego szanowania i dbania o niego. Przedszkolaki z panią Iwoną i Kasią odszukiwały w zespołach okazów przyrody w ogrodzie ze wskazówki na kartce. Oczywiście wszystkim się udało rozpoznać obrazek, nazwać florę i faunę ścieżki ekologicznej. Wsłuchiwały się w śpiew ptaków, szum drzew podczas słuchania wiersza „W polskim lesie” i odgadywały nazwy zwierząt ogrodu w zagadkach. Zmysł zapachu i dotyku pomógł utrwalić im nazwy drzew: sosny zwyczajnej i świerku pospolitego podczas oglądania ich liści. Maluchy były uśmiechnięte, pełne zapału do pracy podczas układania puzzli edukacyjnych ze zwierzętami i roślinami znajdującymi się w ogrodzie w altance. Tam zacienione miejsce było bardzo przyjemne w czasie słonecznych, upalnych dni czerwcowych. Poprzez zabawy ruchowe i dydaktyczne dzieci mogły poznawać planetę Ziemię tak jak śpiewały w piosence:

„Moja planeta nie ma ceny…

Moja planeta nie spadła tu z księżyca
Moja planeta to tajemnica.
Moja planeta raz zimna raz przegrzana.
Moja planeta jest tam gdzie ty i mama”.

Zabawa poprzez naukę, doświadczenie i eksperymenty za pomocą wszystkich zmysłów pomoże dzieciom zapoznać otaczający świat i rozbudzić w nich zainteresowanie przyrodą, a w przyszłości może zostać ekologami.

             Nasze przedszkole w EKOlandii pod dużym dębem i z piękną drewnianą altanką pełni teraz rolę rekreacyjną i edukacyjną. Zapraszamy rodziców i dzieci na spacer na naszą ścieżkę „EKOlandię”.

 

Zapraszamy do Naszej Galerii

 

CUDOWNYCH RODZICÓW MAMY – PRZEDSZKOLAKI PAMIĘTAJĄ!

W miesiącu maju i czerwcu jak co roku w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Rodziców, aby uczcić ich miłość, dobro wobec pociech zgodnie z tradycją dla Nich zatańczyliśmy i zaśpiewaliśmy.  Od urodzenia towarzyszą nam jako pierwsi nauczyciele i wspaniali, wyjątkowi ludzie. Każdy z nas słyszał piosenkę słynnej wokalistki Urszuli Sipińskiej „Cudownych rodziców mam”. 30 maja 2019 artystycznie i lirycznie przekazały motto tej piosenki dzieci z grupy „Słoneczka”. W inscenizacji „Na majowej łące” w scenerii kolorowych kwiatów i bajecznych owadów utwierdziły, że zarozumiałość, fanaberia nie popłaca, bo miłość, wsparcie, troska w rodzinie to najważniejsza sprawa!  Przedszkolaki z całym swoim przekonaniem wyrecytowały podrywając serca rodziców:

„My dla mamy i taty dziś mamy

Najpiękniejsze kwiaty słów:

Słowo miłość – za ich troski.

Słowo wdzięczność – za ich trud.

Dar to skromny – dar dziecięcy,

Wyśpiewany z serc jak z nut”.

Dzieci tańcząc z szarfami i obręczami „Ninna, Nanna di Pace” wywołały wielkie wzruszenie, zakręcając łezkę mamusi i tatusia. Słowa piosenek „Kocham Cię T’Amo”, „Co powie tata?”, „Plac zabaw”, „Maszeruje wiosna” ukazały dziecięcą beztroskę, miłość wobec rodziców. Swój talent taneczny prezentowały Słoneczka w krokach „Polka, wesoły taniec”, „Moja planeta”, „Płynie Wisła”. Niech każde dziecko od dziś wie, że „przymatulić” się do mamy i „przytatulić” się do taty najpewniejszy to ratunek i pociecha i już smutek, już zmartwienie w mig ucieka! Pamiętajmy o sercu mamy i taty każdego dnia, nie tylko od święta!

Zapraszamy do oglądania Naszej Galerii

 

PRZEDSZKOLNE TALENTY RECYTATORSKIE 

Julian Tuwim i Jan Brzechwa to poeci, którzy są niezwykle uwielbiani przez dzieci, szczególnie przedszkolne. To rodzice, babcie i dziadkowie są pierwszymi nauczycielami zapoznania z kunsztem klasyki poezji dziecięcej. Czytają często na dobranoc oraz w czasie spędzenia z pociechami wolnego czasu. Nauka dowiodła, że codzienne czytanie dziecku jak i  przez dzieci i dorosłych rozwija osobowość, inteligencję i wzbogaca słownictwo.

Cieszymy się, że czytanie wierszy Jana Brzechwy i  Juliana Tuwima jest również bardzo częste przez rodziców dzieciom z naszego przedszkola. Zaproszenie na udział w konkursie recytatorskim przyjęło wiele uczestników wśród 4, 5 i 6 – latków. 17 maja 2019 r. odbył się Przedszkolny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją Jana Brzechwy” pod przewodnictwem jury pani Iwony Derkacz oraz członków – pani Agnieszki Gąsiorowskiej i Magdaleny Remiszewskiej. Jury oceniała interpretację utworu (dykcję, tempo, intonację), technikę żywego słowa, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Dzieci zaprezentowały się z wielkim zaangażowaniem, bezbłędnie, wywołując brawa publiczności i uśmiechy na twarzy, kiedy bawiły innych z grupy „Skrzaty”, „Słoneczka”, „Gwiazdeczki”, „Motylki” i „Sówki” podczas słuchania śmiesznych wierszy jak „Samochwała”, „Żuk”, „Na wyspach Bergamutach”, „Kaczka dziwaczka” itp.

Po podsumowaniu punktów wyłoniono zwycięzców.

W kategorii 4 latków

– I miejsce – Izabela Sip – wiersz „Zoo”

– II miejsce – Jan Krzysztofiak – wiersz „Skarżypyta”

– III miejsce – Olivier Mizgalski – wiersz „Dzik”

– wyróżnienie – Marek Romanowicz- wiersz „Na wyspach Bergamutach”, Iga Skrok – wiersz„Kaczka Dziwaczka”

w kategorii 5 latków:

– I miejsce – Zuzanna Żyta – wiersz „Kaczka Dziwaczka”

– II miejsce – Viktoria Herman – wiersz „Na straganie”

– III miejsce – Izabela Murjas – wiersz „Żuk”

– wyróżnienie Mucha Natalia – wiersz Skarżypyta”, Aleksandra Miklarz – wiersz Samochwała”, Bartosz Loreth – wiersz Hipopotam”

w kategorii 6 latków

– I miejsce – Zofia Olejnik – wiersz „Tydzień”

Dyplomy i niespodzianki otrzymają wszyscy uczestnicy konkursy.

Izabela Sip, Zuzanna Żyta i Zofia Olejnik będą reprezentować nasze przedszkole w  V  Konkursie Recytatorskim Przedszkolnym w Grębociach dnia 4 czerwca 2019 r. Życzymy powodzenia!

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do oglądania Naszej Galerii.

WSTECZ