ZDALNIE, ALE FAJNIE- zajęcia WF z elementami j. niemieckiego

       Choć zdalne nauczanie zakończone, wspomnienia na pewno pozostaną na długo. Dla wielu będą pozytywne, gdyż właśnie te lekcje okazały się dodatkową atrakcją. I tak, klasy I miały okazję uczestniczyć w cotygodniowych zajęciach WF- ucząc się jednocześnie j.niemieckiego. Zajęcia prowadzone były w ramach programu „Zdolny Dolnoślązaczek” podczas, których dzieci mogły zdobywać kolejne sprawności ucząc się przy tym bezpiecznego uczestniczenia w zajęciach WF. Były bardzo zaangażowane, chętnie uczestniczyły w tych lekcjach wzbogacając swój zasób słownictwa i podwyższając swoją sprawność. Mamy jednak nadzieję, że po wakacjach spotkamy się już w naszej sali gimnastycznej i razem będziemy realizować fajną zabawę, ale już w realu. Zdrowych i udanych wakacji i oczywiście upragnionego powrotu do szkoły po wakacjach. 

Link VIDEO

Wycieczka do Wrocławia

7 grudnia klasy: 5a,c i 4a uczestniczyły w wycieczce do Wrocławia. Rozpoczęliśmy od spaceru po starówce, gdzie mogliśmy podziwiać pięknie przystrojony Rynek, a Jarmark Bożonarodzeniowy dał nam przedsmak Świąt Bożego Narodzenia. Kolejny punkt to Capitol- teatr muzyczny, który przeniósł nas w teatralną magię. Spektakl „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” pełen barwnych kostiumów i efektów specjalnych wzbudził w nas zachwyt i dowiedzieliśmy się, że tego co najważniejsze nie trzeba szukać daleko- wszyscy mamy dość odwagi, rozumu, serca, by pokonać wszelkie przeciwności, musimy tylko te cechy w sobie odkryć.

Pozostały czas przeznaczyliśmy na posiłek i oczywiście na coś dla ciała- zajęcia w-f w go-parku na trampolinach. Po godzinnym wysiłku i super zabawie niestety musieliśmy wracać. Każdy z uśmiechem i pełnym plecakiem wrażeń powrócił do domu.

Lekcja otwarta z wychowania fizycznego z elementami języka niemieckiego

6.grudnia mieliśmy okazję obserwować lekcję otwartą z wychowania fizycznego w klasie 1 z elementami języka niemieckiego prowadzoną przez p. Annę Trochanowską.

Lekcje w klasach pierwszych (jedna w-f tygodniowo) realizowane są w ramach programu Sprawny Dolnoślązaczek, którego ideą przewodnią jest zdobywanie przez uczniów określonych sprawności  fizycznych. Program ma również na celu integrowanie zajęć ruchowych z innymi zadaniami edukacyjnymi. Innowacją  jest działalność min. łącząca wychowanie fizyczne i język niemiecki. Dzieci mają okazję poznać podstawy, które służą propagowaniu języka niemieckiego.

Lekcja otwarta podzielona była na trzy części. Część pierwsza-rozgrzewka i część trzecia-relaksacyjna wykonana była do piosenki świątecznej w języku niemieckim. Dzieci uczyły się pozycji wyjściowych do ćwiczeń. Miały okazję poznać nową terminologię z wych. fizycznego. W części głównej doskonaliły sprawność piłkarską, jednocześnie min. poznając kontynenty w języku niemieckim. Dzieci ćwiczyły sumiennie z dużym zaangażowaniem, a po zakończonych zajęciach otrzymały legitymacje do których będą wlepiały znaczki po zdobyciu poszczególnych sprawności.

Wycieczka zagraniczna do Drezna

Trzeciego grudnia młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce zagranicznej do Drezna. Odwiedziliśmy Uniwersytet, Muzeum Techniki, Kompleks muzealny Zwinger wraz z Galerią Starych Mistrzów. Podczas wizyty na Uniwersytecie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach ze studentami min: „podróż do środka samolotu”, „ ogniwa fotowoltaiczne”, „budowa kondensatorów”. Dodatkową atrakcją była możliwość gier i zabaw w Muzeum Techniki oraz obiad na stołówce, z której mogliśmy podziwiać piękną panoramę Drezna. Przejażdżka kolejką podwieszaną (SCHWEBEBAHN), najstarszą w Niemczech, również dostarczyła nam wielu wrażeń. Swoją podróż zakończyliśmy na starym mieście w Dreźnie, gdzie Tarasami Brühla udaliśmy się na Jarmark Bożonarodzeniowy, z możliwością zakupu pamiątek. Podczas wycieczki poznaliśmy kulturę, tradycję Niemiec, zdobyliśmy nowe doświadczenia, jak również kontakt z żywym językiem dostarczył wielu pozytywnych emocji. Dodatkową wartością naukową były warsztaty, dzięki którym młodzież pozyskała wiedzę w obszarze matematyczno-fizycznym. Młodzież czeka już na kolejną, taką wyprawę do Niemiec…

 

 

 

 

Turniej sportowy klas IV

29 lutego w tłusty czwartek, jak co roku odbył się turniej sportowo-rekreacyjny klas IV. Uczestnikami były IVa, IVb, IVc oraz klasa IV z Buczyny wraz z wychowawcami. Turniej otworzyła p. wicedyr. S. Trzeszcz, ale również nad całością czuwała p. dyr. B. Niemasz oraz p. dyr. D. Sztuczka z Buczyny, które dopingowały i zagrzewały do pozytywnej rywalizacji. Wszyscy uczestnicy brali udział w wielu ciekawych i różnorodnych konkurencjach. Oprócz konkurencji stricte sportowych znalazło się zadanie matematyczne, część plastyczna- plakat pod hasłem „Trzymaj formę” i „Klucz do Zdrowia” oraz część bardziej rekreacyjna związana z jedzeniem pączków i słodziutkich bułeczek ufundowanych przez Radę Rodziców przy ZSP Radwanice, za które serdecznie dziękujemy. Wszystkim dopisywał dobry humor, a zacięta rywalizacja niosła ze sobą tylko pozytywne emocje. W turnieju zwyciężyła klasa IV z Buczyny, na kolejnym miejscu uplasowała się klasa IVc, dalej IVb, a następnie IVa. Choć Puchar Przechodni powędrował do klasy IV z Buczyny, to wszystkie klasy uważa się jednak za zwycięskie, ponieważ rywalizowały w duchu fair play, który rozbudził w nich pozytywną energię. Wszystkim zaangażowanym w realizację turnieju sportowego serdecznie dziękujemy.

Wychowawcy klas IV

Ferie na sportowo

W czasie odpoczynku feryjnego grupa młodzieży miała okazję aktywnie spędzić czas wolny, promując tym samym zdrowy styl życia. W ramach projektu Trzymaj Formę pod opieką p. I. Ciężabki i p. A. Trochanowskiej uczestniczyli w wycieczce do Głogowa na lodowisko, gdzie mogli doskonalić swoje umiejętności techniczne w jeździe na łyżwach. Dodatkową atrakcją był udział w prelekcji filmu pt.: „Chłopiec z burzy”. Ta zabawna, wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni wywarła na młodzieży ogromne wrażenie. Wszystkim dopisywał dobry humor i dobra zabawa.

 

SPOTKANIE Z AKTORAMI

10 stycznia 2019r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radwanicach gościliśmy aktorów „Teatru w drodze”. Uczniowie  klas I-IV mieli okazję zobaczyć inscenizację na podstawie baśni H.Ch. Andersena pt. „Słowik”. Była to historia,  która wydarzyła się bardzo dawno w dalekich Chinach, na dworze cesarza Chin. Poddani, którzy  pracowali nieopodal grodu cesarskiego, mogli się cieszyć pięknym śpiewem słowika, który zamieszkiwał ogród. Cesarz, gdy się o tym dowiedział, chciał, aby ptak śpiewał dla niego. Słowik, niestety, został wygnany w momencie pojawienia sie ptaka otrzymanego od potężnego cesarza Japonii. Od tamtego czasu ptak grał nie tylko dla głowy państwa, ale również od czasu do czasu dla mieszkańców .  Jednak, kiedy cesarz Chin był na łożu śmierci, ptak odmówił posłuszeństwa. Wtedy pojawił się w ratunkiem prawdziwy słowik, który mu pięknie zaśpiewał.
Wszyscy uczniowie zrozumieli jedną z prawd życiowych, że kolorowe błyskotki dają chwilowe zadowolenie. Największą radość  sprawiają małe, niepozorne uczynki darowane innym ludziom. Najważniejsza w życiu jest miłość i przyjaźń.

RODZINNE SPOTKANIE WIGILIJNE

Dnia 17.12.2018r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radwanicach odbyło się niezwykłe RODZINNE SPOTKANIE WIGILIJNE. W uroczystości wzięli udział : zaproszeni goście, uczniowie, ich rodzice i dziadkowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły.

Początek imprezy rozpoczęliśmy od uczczenia minutą ciszy pamięci Pana Edwarda Młodzianowskiego, który zostanie w naszych sercach na zawsze.

W świąteczny klimat wprowadziły nas dziewczynki z koła tanecznego prowadzonego przez panią Annę Trochanowską. Przedstawienie umiliła nam Hanna Kałużka, która zagrała na skrzypcach wraz z panią Aleksandrą Stramą. Świąteczny nastrój w naszych sercach rozbudziły recytowane przez uczniów utwory mówiące . Wystąpili między innymi: H.Kałużka, K.Zawis, V.Wójcik, Sz. Kęska, Z.Kuroczycka, M.Kałużka i M. Zaorski., zespól wokalny oraz Lena Płaskońz panią Natalią Bocznieiwicz. Nad całością czuwali prowadzący: A. Stemplewska i Maciej Burchacki. Mieliśmy także okazję usłyszeć kolędę „Cicha noc” w czterech językach: niemieckim, angielskim, łemkowskim i francuskim. Uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami zaśpiewali przepiękne polskie kolędy. Do wspólnego kolędowania włączali się goście (rodzice, dziadkowie, nauczyciele).

Uwieńczeniem tej wspaniałej uroczystości były życzenia złożone przez panią dyrektor Bogusławę Niemasz oraz zaproszonych gości.

Na zakończenie uroczystości wszyscy obecni wstali, złapali się za ręce i przekazali sobie iskierkę miłości , tak jak w kolędzie „Przekażmy sobie znak pokoju”, którą zaśpiewała Aleksandra Stemplewska.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, przybycie i wspólnie spędzony w miłej atmosferze świąteczny czas.

Takiej wycieczki jeszcze nie było !!! Wrocław nas oczarował !

pociąg, tramwaj, mikołaje, renifery i krasnale, 
kino, kładki i prezenty, i chodzenie, chodzenie, chodzenie w różne zakręty, 
panoramy z wysokości i wiele słodkości,
a na koniec rozświetlenie choinki uznawanej za cud piękności.
     W dzień świętego Mikołaja uczniowie klasy IVa i IVc wraz z wychowawcami p.A.Steciąg, p.A.Trochanowską i rodzicami udali się pociągiem do Wrocławia. Wyprawa była nie lada wyzwaniem dla młodszej młodzieży, jak również dla rodziców. Środki transportu, jak tramwaj i pociąg, dla wielu były dużą atrakcją przeżywaną po raz pierwszy w swoim życiu. Zwiedziliśmy jarmark o poranku, ale również wieczorem podczas rozświetlenia choinki bożonarodzeniowej na rynku. 
     Odwiedziliśmy dwa bardzo atrakcyjne miejsca widokowe: najwyższy mostek we Wrocławiu-kładkę pokutnic mieszczącą się w kościele św.Magdaleny oraz 
Sky Tower- najwyższy budynek mieszkalno-biurowo-komercyjny w Polsce, z których podziwialiśmy Wrocław wczesną i wieczorną porą. Przez cały czas szukaliśmy krasnali wrocławskich, o których krążą ciekawe legendy. Na rynku spotkaliśmy wielu mikołajów, którzy obdarowali nas słodkościami, a renifery wskazywały nam drogę do kina, gdzie obejrzeliśmy film pt: „Dziadek do orzechów i cztery królestwa” .  We Wrocławiu, również my sami mogliśmy wcielić się w rolę mikołajów i obdarować się wspaniałymi prezentami, które sprawiły nam dużą radość. To był miły czas spędzony w rodzinno-szkolnym gronie.

WSTECZ