XI Powiatowy Konkurs Czytelniczy ,,Za niebieskimi drzwiami”

28 marca 2019 roku ZSP w Radwanicach zorganizował 📚XI Powiatowy Konkurs Czytelniczy📚 ,,Za niebieskimi drzwiami”.
Uczestnicy musieli wykazać się znajomością powieści 📘pt. ,,Za niebieskimi drzwiami” M. Szczygielskiego oraz znajomością filmu.
Uczniowie z 9 szkół powiatu polkowickiego podążali tropami głównego bohatera, rozwiązując zagadki, krzyżówkę oraz porównując książkę z filmem.
ZSP reprezentowały, po wygraniu eliminacji  szkolnych, Hanna Kałużka i Marta Waligóra.
Po wyrównanej walce, Jury ogłosiło:
1 miejsce Szkoła Podstawowa w Rzeczycy 👏🏻
2 miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radwanicach 👏🏻
3 miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 w Polkowicach 👏🏻
Współorganizatorzy konkursu:Biblioteka Gminna w Radwanicach oraz Powiatowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego.

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

 

30.11.17 drużyna z naszej szkoły, w składzie: Martyna Niwińska, Martyna Kobiela, Kinga Rusinko, reprezentowała ZS-P w Powiatowym Konkursie Ortograficznym w Buczynie.

Wśród 14 drużyn nasze dziewczyny wspólnie zdobyły IV miejsce!

Zawody były bardzo ciekawe i niezwykle trudne, zwłaszcza część indywidualna, w której I miejsce w powiecie zajęła Kinga Rusinko, otrzymując tym samym tytuł Mistrza Ortografii!! Wielkie Barawa dla uczennicy 6a, ponieważ pokonanie wszystkich 42 uczestników turnieju jest nie lada wyzwaniem!

Gratulujemy!!

15 i 17 listopada 2017 roku odbył się w szkole konkurs matematyczno – informatyczny ,,Bóbr” Uczniowie z całej Polski zmagali się z zadaniami sprawdzającymi ich umiejętności logicznego myślenia. Nie było łatwo! Mistrzynią okazała się Ewa Stojke, uczennica klasy 5b.

Gratulujemy!

Skrzat
Benjamin
Junior

W naszej szkole wiele się dzieje!

Uczniowie klas IV – VII i gimnazjum wzięli udział w etapach szkolnych konkursów recytatorskich.W konkursie ,,Moja Ojczyzna” klasy IV-VII

1 miejsce Maria Zawis i Konrad Wójcik
Wyróżnienie: Izabela Woźniak

W konkursie ,,Moja Ojczyzna” klasy gimnazjum

1 miejsce Julia Kozłowska Aleksandra Stemplewska

2 miejsce Natalia Kuminek Paulina Laszczowska
Wyróżnienie: Paulina Rymarowicz, Wojciech Ciężabka, Sylwia Kobzda, Roksana Żerebecka

W konkursie ,,Srebrna Muza”

I miejsce Mikołaj Kałużka
II miejsce Hanna Kałużka i Maria Zawis
III miejsce Konrad Wójcik
Wyróżnienie: Izabela Woźniak, Elena Dąbrowska

W konkursie ,,Srebrna Muza” klasy gimnazjum

I miejsce Julia Kozłowska
II miejsce Kinga Radecka
III miejsce Karina Maciejewska Amelia Jeżewska

Nasi uczniowie wzięli także udział w eliminacjach do Powiatowego Konkursu Ortograficznego.
W Buczynie reprezentować nas będą: Martyna Niwińska, Kinga Rusinko i Martyna Kobiela, które otrzymały największą ilość punktów.

Gratulujemy wygranym i życzymy dalszych sukcesów w etapach powiatowych!

XV Piknik rodzinny w Dobromilu ,,W baśniowej krainie”

Dnia 27 maja 2017 roku odbył się XV Piknik Rodzinny w Dobromilu, pod hasłem  ,,W baśniowej krainie”. Jak co roku organizatorem pikniku był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radwanicach, który zapewnił wszystkim uczestnikom, zarówno tym młodszym jak i dorosłym, wiele atrakcji i zabawy.

Dyrektor Bogusława Niemasz – przywitała zgromadzonych gości, rozpoczynając tym samym czterogodzinną rozrywkę. A gości w tym roku nie brakowało! W ten piękny słoneczny dzień odwiedził nas Wicestarosta Powiatu Polkowickiego – Kamil Ciupak, Prezes Zarządu Fundacji Wzgórza Dalkowskie – Tadeusz Walkowiak, Państwo Ferdynand i Alina Burasowie, Radny Powiatu- Piotr Korobczak. Przybyli także rodzice, dziadkowie, pracownicy szkoły i członkowie Klubu Seniora ,,Optymiści”.

Na początku uczniowie zaśpiewali specjalną piosenkę zadedykowaną państwu Burasom, w której dziękowali za ich wieloletnie wsparcie. Państwo Burasowie otrzymali okolicznościową statuetkę od Szkoły oraz upominek od Rady Rodziców. Największą atrakcją oczywiście była loteria fantowa, której losy sprzedano w krótkim czasie. I nie ma co się dziwić – nagrody takie jak: tablety, głośniki, słuchawki, piłki oraz wiele innych z nagrodą główną na czele – rowerem, który ufundowali państwo Burasowie, sprawiały wiele emocji.

Malowanie twarzy, wata cukrowa, popcorn, jazda konna czy dmuchana zjeżdżalnia sprawiały uśmiech na twarzy nie tylko u najmłodszych uczniów. Przez cały czas trwania pikniku odbywały się konkurencje sportowe pod okiem pani Doroty Kalety – Tymowicz oraz Alicji Dosiak i Katarzyny Kaweckiej. Przybyli goście mogli podziwiać przebrania dzieci, nawiązujące do różnych postaci z bajek oraz występy przedszkolaków – piosenki pt. ,,Krasnoludki’’, ,,Jam jest żabka mała” a także ,,Mundo de Dolores”. Uczniowie klasy VI wystąpili w przedstawieniu teatralnym pt. ,,Legenda o Smoku Wawelskim”, w reżyserii pani Marty Wiertelak. Kolejne atrakcje to konkurs ,,Jaka to melodia?”, w którym reprezentanci klas musieli rozpoznać fragmenty piosenek, podać tytuł i wykonawcę.

Udana zabawa, liczne konkurencje sportowe i muzyczne, konkursy, smaczne jedzenie z grilla, pyszne domowe ciasto, czy świetne nagrody, to wszystko wpłynęło na to, że wszyscy doskonale i aktywnie się bawili. Słońca i uśmiechów na buziach przybyłych nie zabrakło, a radość wygranych po otrzymaniu nagrody – bezcenna. Dziękujemy wszystkim za tak niesamowitą zabawę, którą jest znakomitą okazją do integracji środowiska lokalnego i pokazaniem jak można dobrze ze sobą współpracować. Dziękujemy fundatorom za cudowne nagrody. Do zobaczenia za rok!

Nasi sponsorzy: Państwo Alina i Ferdynand Burasowie, Pan Paweł Piwko, Pan Tadeusz Walkowiak, Pan Arkadiusz Przywara.

ZAPRASZAMY DO GALERII

„EuroWeek – Szkoła Liderów”

W tym roku, jużpo raz piąty, uczniowie klas IV – VI mieli okazje wziąć udział w przygotowanym przez Europejskie Forum Młodzieży obozie językowym „EuroWeek – Szkoła Liderów”. 72 uczniów pod opieką pani Alicji Dosiak oraz 9 uczniów pani Aneta Kaźmierczak ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy, spędzili 5 intensywnych i ciekawych dni w górskiej miejscowości Długopole Zdrój. Opiekunkami tegorocznego wyjazdu byli także: Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Pani Bogusława Niemasz, pani Marta Wiertelak, pan Kazimierz Laskowski, pan Bartosz Różycki.

Program ten, odbywający sIMG_0891 (Copy)ię cyklicznie, jest współfinansowany przez Unię Europejską, którego głównym celem jest międzynarodowa integracja dzieci i młodzieży, rozwijanie ich umiejętności językowych i społecznych, współpraca w grupie, autoprezentacja, kształtowanie postaw tolerancji i otwartości na inną kulturę i tradycję. W tym roku spotkaliśmy się z wolontariuszami z Meksyku, Etiopii, Indii, Chin, Filipin, Ugandy oraz Łotwy.

Zajęcia edukacyjne  prowadzone były w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców EFM, w języku angielskim. Każdego dnia uczestnicy ,,Euroweek’u” byli zaskakiwani różnego rodzaju zajęciami, np.: ,,energizer”, czyli rozgrzewką poprzedzającą późniejsze zajęcia, lekkie i ciekawe zabawy integracyjne, oglądaniem fascynujących prezentacji o krajach, które prowadzili wolontariusze z nich pochodzący, tworzenie reklam i filmów tematycznych, branie udziału w show ,,Mam talent”, tańce, śpiewanie piosenek, dyskoteki i wiele, wiele innych. Warsztaty umożliwiły uczniom posługiwanie się językiem obcym z osobami z równych stron kuli ziemskiej, co ułatwiło poznanie i zrozumienie ich kultury oraz religii czy obyczajów. Przekonali się, że możliwość posługiwania się językiem obcym ułatwia porozumiewanie się w każdych stronach świata.

Promocja nauki języków obcych, kreatywność, budowanie pewności siebie, poczucie humoru, różne talenty, rozwijanie zdolności komunikacyjnych w języku angielskim oraz zdolności naszych obozowiczów można było zaobserwować podczas każdych zajęć. Wartość edukacyjna i kulturowa takiego wyjazdu, integracja wielokulturowa, budowanie przyjaźni i stałej współpracy pomiędzy uczestnikami i wolontariuszami z organizacji młodzieżowych jest nieoceniona i bardzo wartościowa. Nasi uczniowie nie mogli zahamować łez podczas pożegnania z wolontariuszami i zapewniali, że to były wspaniałe doświadczenia, które zostaną zapamiętane na długo i za rok znowu przeżyją tę wspaniałą przygodę.

ZAPRASZAMY DO GALERII

Międzynarodowy Dzień Teatru Przedstawienie teatralne ,,Legenda o Smoku Wawelskim”

legenda_o_smoku_0020 27 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, uczniowie naszej szkoły mieli okazje obejrzeć umiejętności aktorskie swoich kolegów i koleżanek ze Szkolnego Koła Teatralnego. Uczniowie klas VI przedstawili adaptację sceniczną znanej i lubianej ,,Legendy o Smoku Wawelskim”.

Przedstawienie było jedną z wielu wersji krakowskiej legendy, opowiadającej o królu Kraku, który mieszkał na Wawelu. Nie przypadkowo sztuka ta została lekko zmodyfikowana poprzez, między innymi wprowadzenie ciekawej narracji. Jest bowiem ona prowadzona przez pisarkę żyjąca w czasach współczesnych – przez przypadek poznaje potomka szewca Dratewki, który opowiada jej historię krakowskiego szewca.

Szóstoklasiści przebrani w barwne, samodzielnie przygotowane stroje, doskonale odgrywali swoje role. I tak w roli strasznego smoka wawelskiego wystąpił Stanisław Steciąg, szewczyka Dratewkę z niesamowitą łatwością zagrał Mikołaj Kałużka, jego ukochaną piękną królewnę zagrała Michalina Łykus, zaś wspaniałego króla Kraka – Wiktoria Kowalska. Górala I i górala II śpiewająco zagrały Natalia Kasprzak i Dorota Kubiś, dzielni rycerze –Szymon Lejtan i Kajetan Figas – rozśmieszyli widownię do łez, a trzy przekupki z krakowskiego rynku: Natalia Żuk, Kinga Nogaj, Joanna Ochej barwnie ,,plotkowały” na temat życia dworskiego. Całą historię w cudowny sposób opowiadali nam: Blanka Waliszewska – w roli pisarki oraz Maksymilian Terlikowski – jako Franciszek Król, potomek szewca.

 Aktorzy włożyli dużo serca nie tylko w odgrywanie roli, ale także w przygotowanie scenografii: dekoracji, rekwizytów i kostiumów.

Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało i dostarczyło zebranym niezapomnianych wrażeń. Widownia nagrodziła grę aktorów gromkimi brawami.

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII

legenda_o_smoku_0018   legenda_o_smoku_0009   legenda_o_smoku_0006

Międzypowiatowy Konkurs Recytatorski ,,Katalog Wartości czyli Życiowe Drogowskazy w Poezji i Prozie”

 

31 marca, w Gimnazjum w Radwanicach, odbył się Międzypowiatowy Konkurs Recytatorski ,,Katalog Wartości czyli Życiowe Drogowskazy w Poezji i Prozie”.

Nasi uczniowie pokazali się jak zawsze z najlepszej strony i zdobyli:

I miejsce – Konrad Wójcik
II miejsce – Maria Zawis
II miejsce – Mikołaj Kałużka

 

GRATULUJEMY  I  ŻYCZYMY  DALSZYCH  SZUKCESÓW!

70 – lecie Szkoły Podstawowej im. Mariana Falskiego w Radwanicach

,,Aby drogę mierzyć przyszłą, trzeba pomnieć skąd się wyszło…”
C.K.Norwid

 

dsc04834 Dzień 9 grudnia 2016 roku był dniem szczególnym dla całej społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanicach. Właśnie tego dnia uroczyście obchodzono „Kamienne Gody” szkoły. Od momentu, odkąd pierwsi uczniowie przekroczyli mury tej zasobnej dziś placówki minęło 70 lat. Przygotowania do tego niezwykłego jubileuszu rozpoczęto już od pierwszego dzwonka roku szkolnego 2016/2017. Pierwsze miesiące edukacji przepełnione były wieloma konkursami i projektami jednoczącymi wszystkich uczniów, nauczycieli oraz rodziców, absolwentów i przyjaciół szkoły. Głównym celem współpracy całej społeczności czcigodnej ,,siedemdziesięciolatki” było przybliżenie historii placówki, sylwetki patrona Mariana Falskiego oraz nakreślenie wagi tak wielkiego wydarzenia.

Dzień urodzin rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Radwanicach. Po nabożeństwie uczniowie wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi skierowali kroki w stronę sali gimnastycznej, gdzie kontynuowano obchody jubileuszu.

Program artystyczny rozpoczęto międzypokoleniowym polonezem wytańczonym przez uczniów oraz absolwentów szkoły. Następnie wspólnie odśpiewano Pieśń Apelową, a pani Dyrektor Bogusława Niemasz serdeczne przywitała przybyłych gości: Wójta Gminy Radwanice, przedstawicielkę pani Ewy Drozd – posłanki na Sejm Rzeczpospolitej, dyrektorów gminnych i powiatowych jednostek organizacyjnych i instytucji, byłych dyrektorów i nauczycieli szkoły, absolwentów, rodziców, uczniów i wszystkich pracowników szkoły. Niezmiernie miło było gościć przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Kraszewicach, której patronem szkoły także jest prof. Marian Falski. Delegacja siostrzanej szkoły przyjechała do nas aż z Wielkopolski, z okolic Kalisza.

Uhonorowaniem jubileuszu był Koncert Galowy w wykonaniu uczniów, pracowników i absolwentów szkoły. Prowadzący koncert absolwenci Patrycja Kaczanowska i Wojciech Murak przybliżali wydarzenia i fakty z kart historii placówki. Sentymentalną podróż w czasie wzbogacały występy artystów. Goście wysłuchali przepięknie zaśpiewane piosenki: „Noce i dnie” przez absolwentkę Katarzynę Aleksandrowicz, ,,To był świat” przez Antoninę Niemczyk i Aleksandrę Stemplewską, a także pieśń ,,W XXI wieku” przygotowaną przez chór pani Aleksandry Stramy, składający się z pracowników i absolwentów szkoły. Nie zabrakło też innych atrakcji, takich jak taniec ,,Moskau”, gra na akordeonie i śpiew sióstr Danuty i Haliny Mikoś, czy utwór skrzypcowy ,,Kanon d-dur” Johana Pachelbela w wykonaniu absolwentek Marty Niemasz, Rozalii Rzepki oraz pani Aleksandry Stramy.  Wielkim aplauzem przyjęto mini – koncert Zakładowej Orkiestry Huty Miedzi „Głogów” pod batutą pana Zbigniewa Szabatowskiego i pani Ewy Krawczyk. Podczas urodzin Szkoły Podstawowej im. Mariana Falskiego, w Zespole Szkolno – Przedszkolnym,  nie mogło zabraknąć przedszkolaków. Utwór ,,Kaczmareczka” w wykonaniu grupy sześciolatków zakończył się ogromnymi brawami. Kolejnych wrażeń dostarczyły uczennice Klaudia Oczadło i Lena Płaskoń w piosence pt. ,,Modlitwa”, zespół wokalny pod kierunkiem pani Ewy Krawczyk w piosence pt. ,,Kronika” oraz finałowa piosenka ,,Nasza Szkoła” wykonana przez pracowników i uczniów.

A potem – gratulacje, życzenia, prezenty…

Miłym zaskoczeniem było uroczyste odznaczenie Sztandaru Szkoły przez prezesa Okręgowego Oddziału TPD w Legnicy oraz członka Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci pana Kazimierza Pleśniaka. Wyróżnienie szkole przyznano za całokształt pracy na rzecz dzieci.

Wójt Gminy Radwanice Pan Paweł Piwko przekazał na ręce Pani Dyrektor Bogusławy Niemasz symboliczny czek gotówkowy o wartości 10 000 zł.

Zaproszeni goście otrzymali od pani Dyrektor pamiątkowe statuetki.

Na koniec nie zabrakło słodkiego akcentu, jubileuszowego tortu, którym zostali poczęstowani wszyscy uczestnicy uroczystości. W ten symboliczny sposób mogliśmy podziękować wszystkim sympatykom szkoły, razem świętując w ten wyjątkowy dzień.

Uroczystość jubileuszowa była okazją do spotkań, wielu wspomnień i uśmiechu. Przybyli goście, po programie artystycznym, zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i obejrzenia przygotowanych na tę okoliczność wystaw i materiałów. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się pamiątkowe zdjęcia. Ileż wzruszeń i radości dostarczało zwiedzanie niedawnych szkolnych ław, oglądanie zdjęć koleżanek i kolegów z klasy, odczytywanie wpisów do Pamiątkowej Księgi, odnajdywanie wizerunku wychowawcy, nauczycieli. Na gości czekała jeszcze jedna niespodzianka, wspólna kolacja.

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII

dsc04507 dsc04750 dsc04727

WSTECZ