REGULAMIN ZWROTU PODRĘCZNIKÓW I INNYCH ZBIORÓW BIBLIOTECZNYCH

 1. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddawania do biblioteki szkolnej.

 2. Regulamin, harmonogram zwrotów i procedury postępowania w razie zniszczenia lub zagubienia podręczników zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły. Dodatkowo wychowawca powiadamia rodziców przez dziennik elektroniczny lub inne kanały kontaktu o terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia lub zapłacenia za książki.

 3. Nauczyciel bibliotekarz udostępnia rodzicom i uczniom adres email w celu kierowania zapytań o książki lub wyjaśnienia spraw dotyczących wypożyczeń.

 4. Zwrot podręczników następuje tylko w pełnych kompletach. Należy usunąć foliowe okładki, usunąć zapisane ołówkiem notatki, zwrócić uwagę na czystość i estetykę książki – wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia.

 5. Zasady zwrotu podręczników i innych zbiorów bibliotecznych

– podręczniki zapakowane w reklamówkach należy opisać na zewnątrz: imię, nazwisko ucznia, klasa. Książki przynoszone są do szkoły, a zwrot potwierdzony jest podpisem (własnym długopisem) na liście udostępnionej przez nauczyciela.

– książki wraz z podpisaną kartą informacyjną (imię i nazwisko ucznia, klasa, numer telefonu rodzica lub adres email) są odkładane we wskazane przez nauczyciela miejsce.

– w trakcie zwracania podręczników uczeń po kolei pokazuje książki, odczytuje nr inwentarzowy, a wychowawca wraz z nauczycielem bibliotekarzem ocenia ich stan i potwierdza ich zwrot na karcie wypożyczeń.

 1. Za podręczniki zniszczone lub zagubione rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani dokonać wpłaty na podane konto zgodnie z procedurami załączonymi w załączniku.

 2. Książki i podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców w ustalone przez dyrektora, wychowawcę i nauczyciela bibliotekarza określone dni (w celu uniknięcia grupowania się osób). Harmonogram w załączniku.

 3. Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu podręczników powinien być w maseczce
  i rękawiczkach.

 4. Podręczniki będą przyjmowane w Sali nr 5 i 6 w budynku głównym. Osoby zwracające materiały biblioteczne nie wchodzą do budynku szkoły, powyższe sale mają wejścia zewnętrzne i one będą otwarte.

 5. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz wraz z wychowawcą powtórnie dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników.
  W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji.

Harmonogram zdawania podręczników w roku szkolnym 2019

Procedura postępowania w przypadku uszkodzenia

Tydzień Bibliotek – ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek
i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza.
Hasło przewodnie, podobnie jak plakat promujący imprezy, jest wybierane corocznie w drodze konkursu.(źródło Wikipedia)
Tegoroczne hasło to „Zasmakuj
w bibliotece”.
Nasza biblioteka zawsze z chęcią włącza się we wszelkie akcje promujące książki
i czytelnictwo. Ze względu na sytuację,
w jakiej teraz jesteśmy, ZAPRASZAMY WAS DO DZIELENIA SIĘ WASZYMI FASCYNACJAMI KSIĄŻKOWYMI ONLINE. Przyślijcie nam zdjęcia książek, które Wam teraz towarzyszą lub zdjęcia, jak czytacie. Możecie także wykonać rysunki lub grafikę. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.
Prace proszę przesyłać do końca maja, na adres: r.boguszfedro@gmail.com
Czekamy na Waszą twórczość.

Panie Renie z biblioteki

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obecnie możemy czytać książki w różnej formie: papierowej i elektronicznej. Możemy jej także wysłuchać na audiobooku . Teraz za sprawą koronawirusa siedzimy w domu, wykorzystajmy ten czas na „przyjaźń z książką”. Zachęcamy Was do czytania, sięgnijmy do biblioteczek rodziców, może tam znajdziemy coś co Wam się spodoba, a jak nie to poszukajcie w Internecie, teraz można znaleźć wiele książek, które autorzy udostępniają legalnie np. J.K. Rowling udostępniła Harrego Pottera.
Panie Renie z biblioteki 🙂

Zimowe Tropiki

25 marca 2018, kiedy za oknem szalała spóźniona zima, uczniowie naszej szkoły wyruszyli na podbój Tropikalnej Wyspy w Berlinie. Na miejscu przywitała nas mgła i opady śniegu, ale po przekroczeniu progu hali , jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, znaleźliśmy się na wyspie Bali, pełnej egzotycznej roślinności, piasku i wody. Wśród dziesięciu tysięcy szafek, szybko znaleźliśmy nasze, aby dostosować nasze stroje do klimatu tam panującego. Najpierw wraz z przewodnikiem zapoznaliśmy się z  całą wyspą, a następnie „rozbiliśmy obóz” na plaży południowej, stamtąd już w mniejszych grupkach zaczęliśmy korzystać z oferowanych dla nas atrakcji. Wielkim powodzeniem cieszyły się baseny termalne, z możliwością wypłynięcia na zewnątrz. Woda ponad 30°C , temperatura powietrza -2°C i padający śnieg, to wszystko razem robiło niesamowite wrażenie.

Tropikalna Wyspa to nie jedyna atrakcja wycieczki. Po kilku godzinnym plażowaniu wybraliśmy się do fabryki czekolady „Confiserie Felicitas” w Hornow. Przywitali nas tam kubkiem pysznej gorącej czekolady, następnie obejrzeliśmy film o historii firmy oraz o produkcji czekolady. Film był bardzo pomocny, ponieważ kolejnym punktem programu było własnoręczne dekorowanie czekoladowego medalu. Wielu uczestników wykazało się nie lada talentem w tej dziedzinie. Nasz pobyt  zakończyliśmy w fabrycznym sklepie ze słodkimi upominkami.

W doskonałych humorach późnym wieczorem wróciliśmy do Radwanic. Teraz jesteśmy gotowi na następne przygody.

X Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Felix, Net i Nika”

20 marca 2018 roku po raz siódmy zorganizowaliśmy w Zespole Szkolno- Przedszkolnym Powiatowy Konkurs Czytelniczy. W tym roku motywem przewodnim była książka „Felix, Net i Nika. Gang Niewidzialnych Ludzi” autorstwa R. Kosika. Uczestnicy konkursu w dwuosobowych drużynach podążali tropami głównych bohaterów, rozwiązując zagadki, rebusy, krzyżówki i inne zadania. W szranki stanęło dziewięć drużyn z powiatu polkowickiego. Walka była bardzo wyrównana, a uczestnicy wykazali się bardzo dużą i szczegółową wiedzą dotyczącą treści książki. Ostatecznie I miejsce osiągnęła drużyna z Buczyny reprezentowana przez U. Piwko i M. Piotrowską, II miejsce zajęła drużyna z Jędrzychowa w składzie R. Mackiewicz i M. Janik, a III brązowe ekipa z Radwanic w składzie H. Kałużka i M. Waligóra. Zwycięzcą gratulujemy i zapraszamy za rok, na pewno znajdziemy nową równie interesującą lekturę.

Głośne czytanie

Obecny rok jest rokiem zmian w naszych szkołach, ale to co jest niezmienne w naszej szkole, to propagowanie czytelnictwa. Jak co roku, także i w tym obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania, w poniedziałek 02.10.2017 roku na piątej lekcji cała nasza społeczność powiększona o klasy gimnazjalne miała okazję wysłuchać fragmentów powieści. W klasach IV- VII był to fragment książki A. Niemirskiego „Pojedynek detektywów”, w związku z urodzinami autora (01.10), a w klasach gimnazjalnych uczciliśmy jednego z patronów roku 2017 J. Conrada, czytając jego powieść „Lord Jim”. W klasach II i III Szkoły Podstawowej nasze obchody zbiegły się z Powiatowym Konkursem Pięknego Czytania wierszy pana Marcina Brykczyńskiego. Najpierw uczniowie „zmagali się” pięknie czytając wiersze z tomiku „12 miesięcy”, a następnie już po konkursie p. Renata Bogusz- Fedro – nauczyciel bibliotekarz ZSP, która zasiadała w Jury konkursu, przeczytała uczniom zabawną opowieść w/w autora „Skąd się biorą dzieci”.
Bogusz- Fedro
WSTECZ