SZKOLNY ETAP KONKURSU POWIATOWEGO „ ŻYJ BEZPIECZNIE”

06 listopada odbyły się szkolne eliminacje II powiatowego konkursu wiedzy BHP w rolnictwie, zasad ruchu drogowego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej” Żyj bezpiecznie” dla klas IV-V. Organizatorem konkursu jest KRUS OR we Wrocławiu oraz Państwowa Inspekcja Pracy w Legnicy.
Do I etapu szkolnego – części teoretycznej przystąpili uczniowie klas IV i V . Nad poprawnością konkursu czuwała komisja w składzie:
Anna Jankowska– przewodnicząca
Beata Orator– członek
Kazimierz Laskowski – członek.
Podczas eliminacji szkolnych wyłoniono dwuosobową drużynę w składzie Błażej Fudali , Miłosz Burzyński , która będzie reprezentowała naszą szkołę podczas II etapu powiatowego –( część praktyczna) w Starostwie Powiatowym w Polkowicach .

Życzymy powodzenia!

AKCJA „KASZTANOBRANIE” ZAKOŃCZONA

W październiku ogłosiliśmy w klasach I-III konkurs „Kasztanobranie”. Uczniowie z całymi rodzinami aktywnie uczestniczyli w ogłoszonej zbiórce. Zbieranie kasztanów było pretekstem do wspólnych wypadów na łono natury. Liczba kasztanów powiększała się z dnia na dzień. Dzieci z uśmiechem na twarzy przekładały kasztany z worka do worka. Po miesiącu wytężonej pracy podliczyliśmy kilogramy. Zebraliśmy wspólnie 1205 kg kasztanów!!!
Akcja „ Kasztanobranie” nie tylko pokazała uczniom sposoby wykorzystania darów natury przez człowieka , ale również zachęcała do wspólnej pracy na rzecz klasy i zdrowej rywalizacji międzyklasowej oraz uczyła zaradności.
Rekordzistą okazała się klasa I a, której wychowawcą jest p. B Orator- dzieci nazbierały 426 kg kasztanów. Drugie miejsce zajęła klasa III b, której wychowawcą jest p. Izabela Jokiel( 266 kg kasztanów) a trzecie miejsce przypadło klasie I b, której wychowawcą jest p. Dorota Głodowicz (184 kg). Następne miejsca zajęły klasy: II a z wychowawcą p. Wioletą Magdziak-(167kg) , II b wych. p. Dorota Maksymczak- (82 kg) i II a wych. p. Martą Tarkowską -(80 kg )
Po zakończeniu zbiórki owoce zostały odebrane przez firmę „Pharmeko”, która zajmuje się skupem i przetwarzaniem owoców kasztanowca dla firm farmaceutycznych.
Zadanie na kolejny rok – pobić tegoroczny rekord! Była to nie tylko świetna zabawa, ale możliwość pozyskania środków na rzecz klasy. Liczymy na Wasze wsparcie w przyszłym roku!
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za poświęcony czas i zaangażowanie!
Koordynator
Beata Orator

Pasowanie na ucznia klasy I

Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Być wiernym tradycji naszego kraju, szanować język i kulturę ojczystą.
Kochać swoją Ojczyznę i przyczyniać się do jej rozwoju.
Swoją postawą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”
 – tymi słowami
dzieci z pierwszych klas uroczyście zadeklarowały
swoją przynależność do społeczności uczniowskiej
Szkoły Podstawowej w Radwanicach.

W poniedziałek 14 października br. o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej w Radwanicach miała miejsce Uroczystość Pasowania i Ślubowania uczniów klas pierwszych z udziałem  pani dyrektor Bogusławy Niemasz i pani wicedyrektor Alicji Dosiak, nauczycieli i rodziców pierwszoklasistów. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców.

Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wystąpieniem dyrektor szkoły pani Bogusławy Niemasz, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów.

Zostać pełnoprawnym uczniem to sprawa niełatwa, więc dzieci  z przejęciem przygotowywały się do tego dnia pod opieką swoich wychowawczyń pani Beaty Orator i pani Doroty Głodowicz.

Uczniowie klasy Ia i Ib przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. To był egzamin, który zdali na szóstkę. Wiersze Juliana Tuwima były motywem przewodnim tegorocznej uroczystości. Dzieci wsiadły do „Lokomotywy” Juliana Tuwima i wyruszyły w podróż do „Krainy Wiedzy”. Na kolejnych stacjach czekały na dzieci  różne zadania związane z postawami uczniów, wzorowym zachowaniem oraz obowiązkami jakie czekają na nich w szkole. W inscenizacji  na podstawie wiersza „Rzepka” uczniowie zwrócili uwagę , jak ważną sprawą jest wspólna praca i pomoc innych w osiągnięciu wymarzonego celu.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów naszej szkoły przysięgi uczniowskiej. Dzieci ślubowały być dobrym uczniem, dbać o honor swojej szkoły, uczyć się dobrze, postawą swoją sprawiać radość wychowawcom i rodzicom. Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia. Pani Dyrektor dotykając ramion dzieci, z dumą przyjmowała je do grona uczniów naszej szkoły, a na potwierdzenie tego faktu wręczyła pierwszakom legitymacje szkolne.

Po pasowaniu, wychowawczynie wręczyły uczniom dyplomy, a koleżanka z klasy ósmej życzyła pierwszoklasistom sukcesów w nauce oraz zapewniła o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole.  Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Bogusława Kwoka podarowała dzieciom piękne słowniki ortograficzne. Do życzeń dołączyli się również rodzice wręczając swoim pociechom piękne rożki – niespodzianki.

­

 

­

 

­

 

Zapraszamy do galerii z pasowania!

XIII Turniej Tańca Nowoczesnego w Radwanicach

Fala zainteresowania tańcem dotknęła dorosłych, dzieci i młodzież. Wszyscy chętnie oglądamy widowiska i programy taneczne. Wielu emocji dostarczył również XIII Międzypowiatowy Turniej Tańca Nowoczesnego pod patronatem Starosty Polkowickiego, który rozegrał się  29 maja .

Na parkiecie sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zaprezentowało się 231 uczestników szkół z powiatów polkowickiego, lubińskiego i głogowskiego. Eliminacje odbyły się w trzech kategoriach tanecznych: duetach, miniformacjach i formacjach, w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III oraz IV-VI.

Komisja konkursowa w składzie: Anna Adamus – Krawczyk , Jolanta Mielnik , Dawid Kupiński, w swojej ocenie brała pod uwagę choreografię i technikę tańca, pomysłowość, estetykę, dobór kostiumów i muzyki oraz ogólny wyraz artystyczny. Jak zawsze wybór najlepszych był trudny.

Puchary dla zwycięzców ufundowane przez Starostę Powiatu Polkowickiego i

Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego .otrzymali:

Kategoria formacje klas I – III:

I miejsce zajęła     SZKOŁA PODSTAWOWA Z CHOCIANOWA

II miejsce zajęła    SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 Z LUBINA

III miejsce zajęła   SZKOŁA PODSTAWOWA Z RADWANIC

 

Kategoria mini formacje klas I – III:

 

I miejsce zajęła     SZKOŁA PODSTAWOWA Z CHOCIANOWA

II miejsce zajęła    SZKOŁA PODSTAWOWA NR 12 Z GŁOGOWA

III miejsce zajęła   SZKOŁA PODSTAWOWA Z BUCZYNY

 

Kategoria duety klas I – III:

 

I miejsce zajęła     SZKOŁA PODSTAWOWA Z CHOCIANOWA

II miejsce zajęła    SZKOŁA PODSTAWOWA Z RADWANIC

 

Kategoria formacje klas IV – VII:

 

I miejsce zajęła     SZKOŁA PODSTAWOWA NR 14 Z GŁOGOWA

II miejsce zajęła    SZKOŁA PODSTAWOWA Z BUCZYNY

III miejsce zajęła   SZKOŁA PODSTAWOWA NR 12 Z GŁOGOWA

 

Kategoria miniformacje klas IV – VII:

 

I miejsce zajęła     SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 Z LUBINA

II miejsce zajęła    SZKOŁA PODSTAWOWA NR 12 Z GŁOGOWA

III miejsce zajęła   SZKOŁA PODSTAWOWA NR 10 Z GŁOGOWA

 

Kategoria duety klas IV – VII:

 

I miejsce zajęła     SZKOŁA PODSTAWOWA NR 12 Z GŁOGOWA

II miejsce zajęła    SZKOŁA PODSTAWOWA Z RADWANIC

III miejsce zajęła   SZKOŁA PODSTAWOWA 10 Z GŁOGOWA

 

Dziękujemy za wspaniałe emocje i cudowną zabawę. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok!

 

 

Koncert „Książę Pokoju i Miłości”

KONCERT NOWOROCZNY –„ KSIĄŻĘ POKOJU I MIŁOŚCI”

Pod takim hasłem 10 stycznia 2018r r. tradycyjnie w Zespole  Szkolno – Przedszkolnym odbył się  Koncert Noworoczny  „Juniorzy – Seniorom”. Koncert „Książę pokoju i miłości” wprowadził nas w nastrój świąteczny dzięki wysłuchaniu kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru „Rybałci” pod kierownictwem pani Aleksandry Stramy. W  drugiej części koncertu młodzi artyści klas I- VII oraz gimnazjum zaprezentowali Jasełka przygotowane pod kierunkiem pani Beaty Orator. Było to niezwykłe przedstawienie walki dobra ze złem. Młodzi aktorzy wcielili się w role Heroda pełnego nienawiści i ludzkich słabości, Trzech Magów szukających Zbawiciela. Nie zabrakło przebudzenia pasterzy oraz aniołów, które przywitały Jezusa pięknymi anielskimi tańcami. W przedstawieniu przewidziano role dla seniorów . Pan Marian Kobzda zagrał epizodyczną postać króla , natomiast pani Barbara Guszała była jego nadworną służącą. Ta spontaniczna gra seniorów wywołała wiele emocji i uśmiechu na  wszystkich twarzach. Przedstawienie dostarczyło wiele wzruszeń , pokazało wspaniałą grę aktorską dzieci oraz jak wieloma talentami  obdarzeni  są nasi uczniowie . Uwieńczeniem koncertu były piękne, prawosławne kolędy w wykonaniu pani Natalii Boczniewicz.

Na zakończenie pani dyrektor Bogusława Niemasz  złożyła wszystkim obecnym seniorom noworoczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Oczywiście pan Marian Kobzda w imieniu całego Klubu Seniora podziękował artystom ciepłym słowem i słodkimi upominkami.

Czas upłynął w miłej i pełnej humoru atmosferze. Po występie zaproszeni goście razem z panią dyrektor i nauczycielami udali się na mały poczęstunek.

 

Beata Orator

Dzień Edukacji Narodowej

dsc03176 Dnia 14 października 2016r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W tej szczególnej uroczystości udział wzięli zaproszeni goście – Wójt Gminy Radwanice Paweł Piwko , Przewodnicząca Rady Gminy Adriana Lebit , dyrektor szkoły, nauczyciele ,  pracownicy administracji i obsługi, nauczyciele emeryci, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. Specjalnie na tę okazję  uczniowie pod kierunkiem p. Beaty Orator przygotowali przedstawienie  o humorystycznym charakterze, w którym młodzi aktorzy  parodiowali swoich nauczycieli oraz pracowników obsługi . Artyści ukazali nauczyciela, jako wrażliwego  opiekuna, walczącego o swoich uczniów, przeżywającego ich problemy i utożsamiającego się z nimi, przybliżyli uczniom drugą, tę bardziej „ludzką” twarz nauczyciela. Przedstawienie zostało pozytywnie odebrane przez samych nauczycieli oraz resztę widzów – wywołało wiele pozytywnych emocji, odgrywanym kwestiom towarzyszyły salwy śmiechu. Przygotowaniem dekoracji zajęli się p. Marta Tarkowska oraz p. Kazimierz Laskowski . Pod koniec apelu w dowód wdzięczności wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły zostały wręczone symboliczne kolorowe kartki z życzeniami . Pani Dyrektor podziękowała uczniom za przygotowany program i życzenia.

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII

dsc03187   dsc03134   dsc03114

Informacja dla klas pierwszych

Rodzice uczniów klas pierwszych!

Wychowawcy klas pierwszych proszą o zakup następujących przyborów:

dwa ołówki, kredki bambino, temperówka, kredki ołówkowe niełamiące, nożyczyki, ryza papieru ksero, patyczki do liczenia, dwie teczki (sztywne, podpisane), strój gimnastyczny (biała koszulka, ciemne spodenki, buty sportowe na białym spodzie i wiązany worek).

Pozostałe przybory zostaną zakupione ze składek rodziców, które zostaną ustalone na pierwszym spotkaniu z rodzicami.

Prosimy również o przygotowanie odpisu aktu urodzenia dziecka.

Wielkanocny zawrót głowy

W dniu 7 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty świąteczne. Forma warsztatowa pozwoliła uczniom w sposób aktywny przyswoić i utrwalić sobie wiedzę o naszych regionalnych i polskich tradycjach oraz zwyczajach związanych ze Świętem Wielkanocnym. Tegoroczne warsztaty  zaplanowane zostały w godzinach od 12.30 do 15.30 w auli  szkolnej.

DSC07682

            Uczestnicy warsztatów  pod kierunkiem nauczycieli p. E.Ceklarz, p. M.Kochanowskiej oraz p. B.Orator mieli do wyboru kilka technik plastycznych, których wykonanie rozwijało twórczość i kreatywność uczniów oraz wymagało współpracy w zespole. Każdy z uczestników miał możliwość skorzystania z przygotowanych wcześniej pomocy i przyborów m.in.: styropianowych jaj, masy solnej, gałązek bukszpanu, wierzby, mchu, szablonów baranków i kurczątek oraz kolorowych motywów wielkanocno-wiosennych do ozdoby. Podczas wykonywania prac dzieci mogły utrwalić symbole wielkanocne i ich historię. Zarówno prowadzący jak i dzieci mieli możliwość opowiedzenia o tradycjach i zwyczajach świątecznych , które są u nich w domach .

         Możliwość wspólnej pracy  sprawiła dużo radości  dzieciom i nauczycielom. Prace dzieci cieszą oczy na wystawie zorganizowanej w holu na piętrze szkoły.

Ocalmy od zapomnienia

Realizując projekt „Warsztaty śpiewu i tańca ludowego” w ramach programu „Działaj Lokalnie VII” dnia 9 października uczestnicy koła ludowego i chóru szkolnego wraz z opiekunami B.Orator , A.Strama i panią dyrektor Bogusławą Niemasz wyjechali na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego typu skansenowskiego w Ochli. Celem wycieczki było pokazanie dzieciom dawnych tradycji naszego regionu , które powoli odchodzą w przeszłość .

W skansenie pod czujnym okiem przewodnika uczniowie mogli zobaczyć autentyczne wiejskie obiekty mieszkalne i gospodarcze, które zmieniały się na przestrzeni minionych wieków. Spotkali się z odchodzącymi w niepamięć rzemiosłami ( kowalstwem , garncarstwem, młynarstwem, bednarstwem) . Oberki , mazurki, które tańczymy pasują do tego miejsca jak ulał.

Z przytupem śmigaliśmy po skansenie . Dzieci z zapartym tchem obserwowały rekonstrukcje słomianego dachu. Największą atrakcją dla dzieci było zwiedzanie starej wiejskiej szkoły. Dzieci z wielką przyjemnością zasiadły w starych, szkolnych ławkach i wysłuchały opowieści przewodnika – jak dawno temu, dzieci zdobywały wiedzę .

Dzieci zwiedziły również Ogród Botaniczny w Zielonej Górze , gdzie przewodnik zapoznał ich z kolekcjami roślin. W Palmiarni natomiast zobaczyły egzotyczne rośliny i zwierzęta.

Wycieczka naprawdę się udała , nawet dopisała nam piękna pogoda.

WSTECZ