PRZEDSZKOLAKI W ODBLASKACH!

Miesiąc wrzesień w przedszkolu to zapoznanie dzieci z panią, z nowym środowiskiem zarówno w budynku – w sali, w stołówce, na korytarzu, w szatni jak i w ogrodzie przedszkolnym i w pobliżu przedszkola. Ten rok w czasie zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem to sprawdzian dla nauczycieli i przedszkolaków z cierpliwego oczekiwania na swoją kolej na wyznaczonym miejscu na placu zabaw, a dla rodziców – wyczekiwania na wejście dziecka do przedszkola. Zachowanie procedur bezpieczeństwa jest więc dla wszystkich tak samo ważne.

Te pierwsze kroki, które stawiają maluchy są jeszcze niepewne i niekiedy trudne dla nich. To wychowawca jest pierwszym, który prowadzi przez te ścieżki. W każdej grupie przedszkolnej zapoznają się one z prawidłowym zachowaniem na jezdni, na placu zabaw i oczywiście w sali. Uświadamianie na temat znaczenia poprawy widoczności na drodze powinniśmy zacząć właśnie od najmłodszych uczestników ruchu drogowego.   W naszym przedszkolu dzieci obowiązkowo ubierają kamizelki odblaskowe na spacer i na wycieczki wyjeżdżając poza Radwanice.

 Grupa „Rybki” dzięki pani Iwonie poznała zasady ruchu drogowego wychodząc na skrzyżowanie i idąc równiutko przy boku przyjaciela Dinusia z pomocą wiersza:

 „Zwracaj uwagę na znaki drogowe.
I noś zawsze naklejki i kamizelki odblaskowe.
Naucz się zasad ruchu drogowego
I pilnuj bezpieczeństwa swojego.
Chodź zawsze po chodniku lub poboczem drogi,
a nie zaznasz żadnej trwogi.
Przechodząc przez pasy spoglądaj uważnie.
Patrz w prawo i w lewo, bo to bardzo ważne.”

 

Zachęcamy Was Drodzy Rodzice do zakupywania odblaskowych rzeczy – kamizelek, breloczków, plecaków, bluzek, opasek, kurtek itp., abyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie na drodze.

 

Pożegnania nadszedł czas..

    SŁONECZKA ŻEGNAJĄ PRZEDSZKOLE – NAUCZYCIELI,  MŁODSZYCH PRZEDSZKOLAKÓW I WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW

              To już 4 lata za nami oraz pierwsze kroki w zabawie, edukacji, przyjaźni, które stawialiśmy w Publicznym Przedszkolu w Radwanicach. Niektórzy przedszkolacy z grupy „Słoneczek” zaczęli chodzić od 3 – latków, inni od 4 – latków oraz nieliczni jako 5 i 6 – latkowie. Mimo tego grupa była zgrana, potrafiła współpracować, codziennie się wspólnie wspierać i pomagać dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zostawiliśmy z naszą panią Iwoną wiele wspomnień i radości z udziału w wielkich wydarzeniach: Koncertach charytatywnych: „Buczyna 49”, „Dla Teosia”, „Pani Basi”, Koncertach patriotycznych: „Dla Ciebie Polsko”, Rekordzie z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, Dniach Gminy Radwanic oraz uroczystościach: Pasowaniu na przedszkolaka, Dniu Rodzica czy Dniach Babci i Dziadka itp. Rodzice powinni być dumni ze swoich pociech, które dojrzałe w sferze emocjonalnej, społecznej i poznawczej wchodzą w progi szkoły. Owszem budynek szkoły jest tuż obok, ale zmienią się obowiązki, zainteresowania i zakres treści do nauczenia.

            Ten rok to było wielkie wyzwanie dla rodziców i dzieci nie tylko z grupy Słoneczek. Przed nami były wielkie plany zorganizowania wycieczek, imprez, warsztatów, konkursów. Nie udało się w sytuacji epidemiologicznej zagrożenia COVID 19 sprostać tym zadaniom. Zaangażowanie, mądrość rodziców pokazała, że można zdziałać inne wielkie rzeczy – Projekt „Ulubiona książka”, „Dbajmy o naszą Ziemię” polegające na zilustrowaniu wierszy, opowiadań przesłanych przez mamę czy tatę do wychowawcy.

Wyszliśmy naprzeciw temu, że nie możemy się spotkać razem, uczyć i bawić się w sali. Najważniejsze niemożliwe stało się prostym do zrobienia dzięki rodzicom, którzy wspierali nauczyciela.  Nauczyliśmy się piosenek „Przedszkole ulubione”, „Przedszkole pod dębami” i wierszyków na zakończenie roku szkolnego, aby w formie filmików przekazać na płycie jako niespodziankę.

            25 czerwca 2020 roku grupa Słoneczka pożegnała wychowawcę – panią Iwonę oraz pomagającą nauczycielowi – panią Anię i innych pracowników. Na spotkaniu każdy z nas miał łzy wzruszenia, kiedy stanęli rodzice i dzieci z kwiatkami i laurkami w dłoni po trzymiesięcznej nauce zdalnej. Ile było ciepła, uśmiechu, małych serduszek pełnych radości i dobra. W małych grupach 5-6 osobowych z zachowaniem zasad higieny zaśpiewaliśmy piosenki i wyrecytowaliśmy wiersze w ostatnim dniu pobytu w przedszkolu.  Rodzice przekazali podziękowanie Pani Dyrektor w formie dyplomu. Każde Słoneczko otrzymało torebkę niespodzianek – upominki oraz nagrody książkowe.  Dziękujemy Radzie Rodziców Zespołu Szkolno – Przedszkolnego za dofinansowanie do zakupu książek po 250 zł dla każdej z grup: Słoneczek i Gwiazdeczek. Absolwenci przedszkola w tym roku zdali egzamin z wytrwałości uczenia się w domu od 16 marca br. Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie i wspieranie się nawzajem. Takie zakończenie roku szkolnego było niepowtarzalne, jedyne, ale w duchu przyjaźni z przedszkolem, umocnione z kolegami i koleżankami i paniami.  Jako przyszli uczniowie klasy pierwszej na pewno zatęsknimy za wszystkimi pracownikami i dziećmi, a oni będą przywoływać wspomnienia z chwilami z nami.  

PSZCZÓŁKA W DNIU DZIECKA ODWIEDZA PRZEDSZKOLAKÓW

Dzień 1 czerwca przywołuje uśmiech na twarzy dziecka, dziadków i rodziców. Dziadkowie cieszą się, że mają wnuki, rodzice dziękują za ten niezwykły skarb, a dzieci oczekują prezentów. Minione miesiące były dla nas wszystkich trudnym sprawdzianem z odpowiedzialności. Zamknięte parki, lasy, plaże, szkoły, przedszkola i place zabaw nie pomagały naszym dzieciom cieszyć się być małym synkiem, małą córeczką. Zagrożenie epidemiologiczne niosło ze sobą ryzyko zarażenia koronawirusem starsze pokolenie i brak odwiedzin dziadków. Obecnie sytuacja się poprawiła. Wychodzimy na dwór, składamy wizyty u rodziny. Obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka przebiegały w tym roku inaczej jak zwykle. Nie było pikników, kiermaszów, zabaw, ale były podarunki, balony, buziaki i przytulaki od rodziców i dziadków. O przedszkolakach, które od 6 maja 2020 chodzą do placówki pamiętali pracownicy GOK – pan Dyrektor Bartosz Hejmej, pani Aleksandra Strama i pani Sylwia Stachowicz oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Radwanic. Maluchy odwiedziła pszczółka, która przyleciała prosto z samochodu ozdobionego balonem. Mimo, iż nie było tłumnych grup przedszkolaków, śpiewów, to każde dziecko potrafiło cieszyć się z widoku gościa, kolorowych baniek mydlanych i radosnych piosenek. Milusińscy w salach świętowali z nauczycielami z piosenkami na ustach: „Na raz, na dwa”, „Jesteśmy dziećmi”, „Podajmy sobie ręce”. Wykonali pozdrowienia dla wszystkich „Witamy” oraz udekorowali balony. Niech każdy dzień dla najmłodszych będzie radością z bycia dzieckiem, pełnym miłości, zdrowia, a słowa J. Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” będą mądrością wiodącą nas przez całe życie i podziękowaniem za ten dar.
Piosenka „Jesteśmy dziećmi” jest apelem dzieci do dorosłych:

Czy jesteś z Afryki,
Czy też z Ameryki,
Nie jest ważne, gdzie mieszkamy,
Bo jesteśmy tacy sami.
Ref: Jesteśmy dziećmi! Chcemy miłości!
Jesteśmy dziećmi! Chcemy radości!
Chcemy by często tulono nas!
I żeby miło płynął nam czas.
Pozdrawiamy wszystkie dzieci w domu ☺️

 

KSIĄŻKA – PRZYJACIELEM DZIECKA. OGÓLNOPOLSKI XIX TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM 30 MAJA – 7 CZERWCA 2020 R.

Książka to skarbnica wiedzy, otwiera nam drzwi do tych znanych i nieznanych zakątków świata. Pomaga nam zrozumieć siebie i odkryć, że są inni, którzy myślą jak my oraz, że mamy prawo do swoich odczuć. Umacnia nasze poczucie własnej wartości. Czytając utwory sami, a także czytając je naszym pociechom rozwijamy osobowość. Dzieci 3-6 letnie często sięgają po bajki z kącika czytelniczego w przedszkolu. Podczas odpoczynku mogą słuchać baśni czytanej przez rodziców lub nauczyciela. Spotykają się z nimi na zajęciach poznając tematykę miesiąca, a aktualnie w edukacji na odległość. Słynna pisarka Wanda Chotomska powiedziała: „Dziecko musi mieć w otoczeniu ludzi czytających (…). Książka musi być w zasięgu wzroku, najlepiej jeśli jest w rękach rodzica.” Czytanie wspiera prawidłowy rozwój psychiczny, umysłowy i moralny człowieka. Opowiadania, wiersze, baśnie z kręgu literatury dziecięcej rozbudzają zainteresowania czytelnicze przedszkolaków i motywują do korzystania z tradycyjnej ilustrowanej formy książki lub audiobooka. Systematyczne czytanie wpłynie w przyszłości na wyniki w nauczaniu tzw. czytanie ze zrozumieniem.
Grupa 6 – latków „Słoneczka” bardzo chętnie słuchała w przedszkolu utworów literackich i prezentowała swoje pozycje. W maju podczas nauki zdalnej z pomocą rodziców zapoznała się z historią powstania książki oraz zawodami związanymi z nią: redaktor, pisarz, autor, ilustrator, drukarz, czcionka. Każde „Słoneczko” ma ulubioną książeczkę, którą przedstawia na zdjęciu poniżej. Zapraszamy do oglądania. Może ktoś z Państwa znajdzie nowość do przeczytania dla swojej pociechy. Pamiętajmy w dniach 30 maja – 7 czerwca 2020 r., aby włączyć się w kampanię Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”.
Jak wygląda kwarantanna z przedszkolakiem?
Czytajmy na głos! Dwadzieścia minut dziennie, CODZIENNIE! Jeśli dziecko jest zainteresowane, warto oczywiście czytać dłużej. Zawsze starajmy się rozmawiać z dzieckiem o przeczytanych lekturach postaciach, problemach.
Codzienne czytanie dziecku przez dorosłego przynosi ogromne korzyści, m.in.:
buduje więź z dzieckiem będącą fundamentem jego zdrowia emocjonalnego,
doskonali język i ułatwia rozumienie świata,
rozwija zasoby wewnętrzne dziecka, w tym inteligencję emocjonalną, poznawczą i moralną,
poszerza wiedzę i kładzie mocne podwaliny pod sukcesy w szkole i w życiu.
Szanowni Rodzice czytajmy dzieciom książki 20 min. codziennie budując ich nawyki czytelnicze, wychowując ich na mądrych i szczęśliwych ludzi!

Kopciuszek

Audiobooki

TO NASZ HYMN – „PRZEDSZKOLE POD DĘBAMI”

To już dwa miesiące minęły od momentu zamknięcia przedszkola w Radwanicach. Mimo, że 6 maja 2020 została otwarta nasza placówka, to nie jest to jednak powszechna dostępność dla wszystkich przedszkolaków.
Nadal kontynuują nauczyciele nauczanie zdalne w domu, a dzięki Rodzicom udaje się to dokonać. Tęsknimy za naszym przedszkolem. To, co je wyróżnia to dąb, który rośnie na środku ogrodu. Już kilka razy na stronie internetowej zamieszczaliśmy artykuły o uroku ekologicznym tego miejsca. Przedszkole ma edukacyjną bazę do prowadzenia zajęć edukacyjnych na dworze. Altanka i EKOlandia – ścieżka dydaktyczna zachęca do poznania polskiej przyrody – owadów, zwierząt leśnych, ptaków, roślin zielnych, drzew, krzewów, kwiatów dostępnych na tablicach informacyjnych oraz rosnących tam okazów: wrzosów, świerku, sosny, modrzewiu, tulipanów. Już od najmłodszych lat powinniśmy oswajać dzieci z otaczającym nas światem przyrodniczym oraz uczyć jej szanowania i dbania o nią.
Drodzy Rodzice powspominajmy czasy pobytu przedszkolaków w ogrodzie i zaśpiewajmy z nimi w domu hymn, melodia w załączniku.

Hymn przedszkolny „Przedszkole pod dębami”
1. Są na świecie ogromne wieżowce,
autostrady i duże ulice.
Tyle domów
i mieszkań i ludzi,
że paluszków nie starczy, by zliczyć.

Ref.: Ale jedno jest przedszkole pod dębami,
w Radwanicach, które bardzo tak kochamy.
Tu gdzie każde dziecko śmieje się do dziecka
i gdzie uśmiech tak się toczy jak piłeczka. / x2

2. Są przedszkola jak chatki z piernika,
okna mają wesołe jak słońce.
A w ogródkach
drewniane koniki
i huśtawki na wietrze tańczące.

Ref.: Ale jedno jest przedszkole pod dębami…/ x2

 

 

TO NASZ HYMN –  „PRZEDSZKOLE POD DĘBAMI”

To już dwa miesiące minęły od momentu zamknięcia przedszkola w Radwanicach. Mimo, że 6 maja 2020 została otwarta nasza placówka, to nie jest to jednak powszechna dostępność dla wszystkich przedszkolaków.

Nadal kontynuują nauczyciele nauczanie zdalne w domu, a dzięki Rodzicom udaje się to dokonać. Tęsknimy za naszym przedszkolem. To, co je wyróżnia to dąb, który rośnie na środku ogrodu. Już kilka razy na stronie internetowej zamieszczaliśmy artykuły o uroku ekologicznym tego miejsca. Przedszkole ma edukacyjną bazę do prowadzenia zajęć edukacyjnych na dworze. Altanka i EKOlandia – ścieżka dydaktyczna zachęca do poznania polskiej przyrody – owadów, zwierząt leśnych, ptaków, roślin zielnych, drzew, krzewów, kwiatów dostępnych na tablicach informacyjnych oraz rosnących tam okazów: wrzosów, świerku, sosny, modrzewiu, tulipanów.  Już od najmłodszych lat powinniśmy oswajać dzieci z otaczającym nas światem przyrodniczym oraz uczyć jej szanowania i dbania o nią.

Drodzy Rodzice powspominajmy czasy pobytu przedszkolaków w ogrodzie i zaśpiewajmy z nimi w domu hymn (melodia do odsłuchania TUTAJ).

Hymn przedszkolny „Przedszkole pod dębami”   

Są na świecie ogromne wieżowce,
autostrady i duże ulice.
Tyle domów
i mieszkań i ludzi,
że paluszków nie starczy, by zliczyć.

Ref.: Ale jedno jest przedszkole pod dębami,
w Radwanicach, które bardzo tak kochamy.
Tu gdzie każde dziecko śmieje się do dziecka
i gdzie uśmiech tak się toczy jak piłeczka. / x2

Są przedszkola jak chatki z piernika,
okna mają wesołe jak słońce.
A w ogródkach
drewniane koniki
i huśtawki na wietrze tańczące.

Ref.: Ale jedno jest przedszkole pod dębami…/ x2

 

DBAJMY O ZIEMIĘ – SŁONECZKA PRZYPOMINAJĄ

22 kwietnia w kalendarzu to kartka „zielona” jednego ze święta ekologicznego oprócz takich ważnych jak: Światowy Dzień Lasu (21 marca), Światowy Dzień Wody (22 marca), Międzynarodowy Dzień Ptaków (1 kwietnia), Dzień Leśnika (5 kwietnia). Dzieci z przedszkola w Radwanicach uczą się już od grupy 3 latków jak dbać o środowisko: segregując śmieci z nauczycielami, zachowując się odpowiedzialnie w ogrodzie przedszkolnym i przestrzegając zasad małego ekologa na ścieżce dydaktycznej EKOlandia, na spacerze, na wycieczce w lesie, w parku. Postawa proekologiczna powinna być kształtowana w przedszkolu, w szkole, domu rodzinnym, co zaowocuje w życiu dorosłym. Opieka nad zwierzętami, hodowla i pielęgnacja roślin może być rozwijana małymi krokami już u malucha. Z okazji Dnia Ziemi dzieciom z grupy „Słoneczka” przeczytali rodzice w czasie zabawy on – line wiersz Bożeny Formy „Ziemia”:

Nasza Ziemia to piękna kraina,
na niej skały, lądy, morza.
Wiele różnych przedziwnych zjawisk,
i tajemnic w sobie chowa.
Wszyscy zawsze dbajmy o Ziemię,
aby oazą dla nas była.
By jej człowiek nie zaśmiecał,
pełnią życia nam tętniła.
Brudna woda, nieczyste powietrze,
precz spaliny, nieczyste odpady.
Więcej tego nikt z nas już nie chce
nowe trzeba mieć zasady.
Wszystkie żale dziś ludziom ogłaszaj
Niechaj ciągle o ciebie dbają.
Nasza Ziemio niech cię mieszkańcy
Wciąż z odpadów oczyszczają.

W ilustracji wykonanej do utworu 6 –latki pokazują, że nie jest obojętne to, co niszczy naszą planetę. Ten manifest wyrysowany w różnej formie: kuli ziemskiej, dzieci świata, lasów, wody, segregacji śmieci ukazuje jak serce dziecięce ma moc apelu o dobroć człowieka i życia w zgodzie z przyrodą. Cieszę sie jako wychowawca, że mama i tata pracują zdalnie z przedszkolakami, które tak entuzjastycznie pokazały swoją wrażliwość na ekologię poprzez barwne emocje na obrazkach. Te rysunki niech będą przykładem dojrzałej postawy małego przyrodnika nawołującego: “I ty przedszkolaku oraz dorosły człowieku oszczędzaj wodę, nie niszcz i nie śmieć – dbaj o przyrodę!”

 

Życzmy sobie wszyscy, aby Dzień Ziemi królował nam cały rok!

TĘSKNIĄ NAUCZYCIELE. TĘSKNIĄ PRZEDSZKOLAKI I UCZNIOWIE. TĘSKNIĄ RODZICE…

Od 16 marca 2020 mija już kolejny tydzień, kiedy placówki oświatowe są zamknięte. Nauczyciele Publicznego Przedszkola w Radwanicach wybrali różne sposoby komunikowania się z dziećmi zarówno poprzez kontakty mailowe, telefoniczne jak i facebook, realizując treści podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Cieszymy się, że rodzice bardzo chętnie pracują ze swoimi pociechami, aby w sytuacji pandemii zainteresować je literkami, zabawami matematycznymi, tekstami z zakresu literatury dziecięcej, piosenkami,  tańcami, zabawami ruchowymi, które wysyłają wychowawcy. Dzieci również uczą się poprzez zabawę multimedialnymi grami interaktywnymi rozwijającymi percepcję wzrokową, słuchową i koordynację wzrokowo – ruchową. Ile uśmiechu i innych emocji pozytywnych towarzyszy przedszkolakom, kiedy wykonają zadanie lub bawią się on – line, co pokazują zdjęcia przesłane przez mamę i tatę. Tęsknią uczniowie i dzieci 2,5 – 6 letnie za nauczycielami, paniami pomocami oraz koleżankami, kolegami, zabawkami, smacznymi posiłkami i salami.  Maluchy wykonują prace plastyczne w oparciu o usłyszane opowiadania czytane przez rodziców, babcię, dziadka, piszą literki, szlaczki, odejmują, dodają lub robią kwiatki, ptaszki itp.

To dobra lekcja tolerancji i szacunku dla rodziców i nauczycieli. Wspierajmy się więc nawzajem – Państwo i My!  To dobry sprawdzian z odpowiedzialności.

Dziękujemy Państwu za pracę zdalnego nauczania z milusińskimi i zapraszamy do dalszej współpracy. Na wysłane na zdjęciach powitanie nauczycieli przedszkola siostry: Gabrysia, Aurelia i Lilianka odpowiedziały szybko i artystycznie wykonując wielobarwne, wiosenne pozdrowienia dla Pani Dyrektor, nauczycieli i innych pracowników oraz dzieci.

Składamy Rodzicom wyrazy wielkiego uznania i podziękowania za czas, cierpliwość i wytrwałość w pracy z dziećmi 🥰
Życzymy zdrówka!

 

WSTECZ